Sendvaryje – dėmesys krašto savitumui

Kultūrinis švietimas Sendvario seniūnijoje ugdomas ne tik aktyviai muzikuojant, dainuojant, vaidinant, bet ir rengiant parodas. Lapkričio 21 d. 16 val. Jakų salėje tradiciniame renginyje „Sueikim į trobą“ bus pristatyta paroda „Lietuvininkai kloja drobules“. Dalyvaus Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Dr. Aušra Kavaliauskienė.

Parodoje bus eksponuojamos XIX a. ir XX a. I pusės lietuvininkų staltiesės, kurios Mažojoje Lietuvoje vadintos drobulėmis. Senosios lietuvininkų drobulės ypatingos: su per vidurį įsiūtais rankų darbo arba pirktiniais perdrobuliais, jungiančiais dvi susiūtas palas ir su meistriškai išsiuvinėtomis monogramomis – savininkės nuosavybės ženklais. Tarpukariu išpopuliarėjo iš pirktinio audinio pasiūtos ir spalvotais siūlais rankomis išsiuvinėtos staltiesės. Populiariausias to meto puošybos elementas – ryškiaspalvės rožės. Lietuvos muziejų rinkiniuose drobulių sukaupta nedaug, kadangi lietuvininkėms buvo ypač sunku su jomis atsisveikinti. Tebegyvuoja paprotys drobulę, kaip relikviją, perduoti iš kartos į kartą. Šios parodos atidarymas vyko Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje rugpjūčio 27 d., kurioje dalyvavo ir kapela „Martvežiai“.

Slengių mokykloje-daugiafunkciame centre Jono Kavaliausko iniciatyva pradėtos rengti parodos. 2014 m. pristatyta Mažosios Lietuvos kilnojamoji paroda „Vakarų Lietuvos istorinis kostiumas“, viename iš šios parodos stendų pristatomas ir kolektyvo „Martvežiai“ indėlis, o šiemet centro mokytojų kambaryje pristatyta paroda „Etnologinės ekspedicijos Sendvario seniūnijoje akimirkos“.

Lijana SIMONAITYTĖ-SINUŠIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių