Eksponuojami archyvai apie Vilių Gaigalaitį

Vokietijoje gyvenanti V. Gaigalaičio giminaitė dr. Astrid Gronau-Adams Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešajai bibliotekai 2022 m. pradžioje perdavė ilgus metus saugotą kunigo, žymaus visuomenės ir kultūros veikėjo, profesoriaus Viliaus Gaigalaičio ir jo žmonos Marios Gaigalaitienės asmeninio archyvo dalį.


V. Gaigalaitis, gimęs kaimo ūkininkų šeimoje, mokėsi Klaipėdoje ir Tilžėje, studijavo Karaliaučiaus universitete. 1900 m. buvo įšventintas į kunigus, dirbo Ramučių, Priekulės ir Katyčių parapijose. Išėjęs į pensiją, dvasininko veiklos nenutraukė, 8-erius metus buvo Lietuvos evangelikų liuteronų sinodo senjoru, vizitavo parapijas, palaikė ryšius su užsienio šalių dvasininkais. Daugiau nei 20 metų užsiėmė aktyvia politine veikla, buvo Prūsijos landtago Žemesniųjų rūmų deputatas. 1884 m. pasirodė pirmoji V. Gaigalaičio publikacija, vėliau jis parašė ir išleido 25 leidinius.
V. Gaigalaitis – vienas iš pirmosios lietuvių gimnazijos Klaipėdoje, vėliau tapusios Vytauto Didžiojo gimnazija, steigėjų. Aktyviai palaikė ryšius su Latvijos kultūros veikėjais, gyvendamas Klaipėdoje steigė įvairius kursus jaunimui, organizavo liaudies meno parodas, buvo vienas iš Klaipėdos krašto muziejaus draugijos, davusios pradžią dabartiniam Mažosios Lietuvos istorijos muziejui, steigėjų. Nuo V. Gaigalaičio gyvenimo neatsiejama Klaipėdos krašte veikusi labdaros, kultūros ir švietimo draugija „Sandora“, kurios pirmininku jis buvo daugiau nei 30 metų.
Parodoje pristatomas V. Gaigalaičio gyvenimas ir įvairiapusė jo veikla. Eksponuojami V. ir M. Gaigalaičių dokumentai, rankraščiai ir asmeniniai daiktai, kurie saugomi Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje, Arbeitsgemeinschaft der Memellandkreise e. V. (AdM) archyve. Taip pat yra keletas dokumentų iš dr. Domo Kauno asmeninės kolekcijos. Paroda iki vasario 1 d. veiks Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos III aukšto ekspozicinėje erdvėje.

Informaciją parengė
Kraštotyros ir skaitmeninimo skyriaus vyriausioji bibliotekininkė
Viktorija KARALIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių