Gargždų krašto muziejuje – kaukių manifestas

Gargždų kultūros centro vaikų dailės studijos ir „Nomedos“ dailės klubo jaunieji kūrėjai su vadove N. Jokubaitiene džiaugiasi meninėmis priemonėmis galėdami išreikšti save.

Neseniai praūžusios Užgavėnės – puiki proga atsigręžti į kaukių kūrimo tradicijas tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Beveik šimtą – tiek kaukių sukūrė Gargždų kultūros centro vaikų dailės studijos ir „Nomedos“ dailės klubo jaunieji kūrėjai.
Vienos kaukės it iš Venecijos karnavalo, kitos atkartoja miško gyvūniją, o trečios atskleidžia fantazijų pasaulį. Pajausti, kuo alsuoja kaukės, taip pat pasigrožėti dailės piešiniais dar galite suspėti, jei iki kovo 2 d. užsuksite į Gargždų krašto muziejų.
Beveik 100!
Jaunųjų dailininkų mokytoja Nomeda Jokubaitienė „Bangai“ pasakojo, kad kaukių gamybos užsiėmimų studijoje būta ir anksčiau. „Užgavėnių proga ne kartą kūrėme kaukes, vyko specialios edukacijos. Tačiau šiemet kaukių kūrybą išplėtėme. Norėjau, kad vaikų žvilgsnis kryptų ne tik į lietuvių tradicinius kaukių personažus, bet būtų įvertinta kaukių kultūra pasauliniu mastu“, – pasakojo N. Jokubaitienė. Anot jos, kaukių temos pasirinkimą lėmė ir tai, kad ji įdomi tiek mažiesiems dailininkams, tiek vyresniesiems. Nomeda atvirai sako, kad prognozavo, jog dauguma rinksis kurti būtent užsienio kaukes, tačiau atsitiko priešingai, jauniesiems kūrėjams artimiausia pasirodė lietuvių tradicija. Tad daugiausia yra Užgavėnių personažų. Dominuoja gyvūnų kaukės, miško žvėrelių ir, žinoma, visada populiarumo viršūnėje yra kačiukai. Ji atkreipė dėmesį, kad ne visos kaukės yra skirtos nešioti, dalis – puikios interjero detalės, yra net pagaminta kaukė šviestuvas.
„Kai tik pradėjome kurti kaukes, pagalvojau, kad būtų gražu, jog jų būtų 100. Tačiau darbas vijo darbą, laikas greitai lekia, tad kaukių net nebeskaičiavau. O parodos atidarymo dieną Gargždų krašto muziejus suskaičiavo ir pranešė, kad yra 97 kaukės. Būčiau žinojusi, tai tikrai dar būčiau vaikų priprašiusi 3 kaukes pagaminti, kad 100 galėtume didžiuotis“, – šypsodamasi kalbėjo N. Jokubaitienė.
Išbandė įvairias technikas
Kaukės yra pagamintos skirtinga technika: ir papjėmašė, ir iš modelino ar mišria technika. „Kurti kaukes papjėmašė technika yra išbandymas, ne kiekvienas ryžtasi mirkyti rankas į lipalą. Tad kitiems buvo alternatyva – modelinas. Naudojamos ir medžiagos, ir karoliukai, ir vilna, kailis – visos įmanomos priemonės“, – dėstė Nomeda.
Kadangi Gargždų krašto muziejaus patalpos nedidelės, tai parodą teko skelti į dvi dalis. Gargždų krašto muziejuje eksponuojamos kaukės ir 56 dailės piešiniai. „Yra keletas gamtovaizdžių, tačiau dominuoja kaukių motyvai, sužmoginti gyvūnai. Vienokiu ar kitokiu aspektu yra aliuzija į kaukių pasaulį“, – sakė N. Jokubaitienė. O Jono Lankučio viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyriuje yra laisvesnė tematika. Čia eksponuojami tapybos darbai ir knygos, kurios anksčiau jau buvo eksponuotos ir Gargždų knygyne. Būtent čia eksponuotus darbus buvo norinčiųjų ir nupirkti. Ypač sudomino storo katino knyga ir šachmatų mistiškas knygos viršelis. „Šios knygos išskirtinės tuo, kad kūrybiškai yra pagamintas viršelis, o viduje tušti puslapiai, į kuriuos vėliau vaikai galės guldyti savo mintis, planus. Kai baigsis paro­da ir jie atsiims knygas, galės pripildyti jų puslapius“, – kalbėjo dailės studijos vadovė.
Nomeda dėkinga, kad parodos atidarymą įspūdingu pasirodymu papuošė Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro breiko studija „G-TOWN“ (vadovė Enrika Stropienė). Veržlumas, energija nepaliko abejingų. Tiek vyresni, tiek mažieji breikininkai pakerėjo susirinkusią publiką.
Padeda išreikšti save
Nuo pirmos klasės Nomedos dailės studiją lankanti Jonė Baltramaitytė sakė, kad jau 12 metų čia ateina išreikšti save: „Manęs nei kažkas spaudė, kad lankyčiau studiją, nei liepė prieš mano valią. Tiesiog pačiai patinka ateiti ir išlieti emocijas per meno kūrinius“, – sakė Jonė. Ji prisipažino, kad darbus mėgsta atlikti preciziškai, tad ir kaukių temai atskleisti laiko nepagailėjo. „Anksčiau jau buvau išbandžiusi papjėmašė techniką, tad šįkart nusprendžiau dirbti su modelinu“, – sakė dabar jau 18 m. Jonė.
Nomedos ugdytinė Vaiva Tulabaitė mokosi Stasio Šimkaus konservatorijoje, tačiau spėja Gargžduose lankyti dailės užsiėmimus: „Dažniausiai tai būna penktadienių terapija. Kaukių tema man buvo nesudėtinga, nes visada domina įdomūs dalykai, mane aplankė ir mados pasaulio inspiracijos, tad galėjau išreikšti, ką sumaniusi.“
Įdomu tai, kad į Nomedos dailės studiją skuba ir studentės, kurios grįžo į gimtuosius Gargždus tarp sesijų. Marija Katkutė „Bangai“ pasakojo, kad pas Nomedą – geriausias poilsis: „Teptukais, įvairiausiomis priemonėmis galime išlieti susikaupusias emocijas. Kai grįžtu, man net nekyla klausimų, ar eiti, ar ne“, – sakė pašnekovė. Marija kaukių temą prisijaukino pamažu, pradžioje išgrynino idėją, o po to ją įgyvendino. „Mane šis darbas ramina, atpalaiduoja“, – atvirai sakė Marija, kuri šiuo metu studijuoja Muzikos ir teatro akademijoje muzikos industriją ir prodiusavimą.
Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių