Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną – padėkų gausa

Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešojoje bibliotekoje vykusio renginio „Atgautai spaudai šiemet – jau 120 metų!“ dalyviai džiaugėsi gimtosios kalbos grožiu.

Per 40 metų, kai nuo 1864 iki 1904 metų Rusijos imperijos valdžia Lietuvoje uždraudė spausdinti, įvežti iš užsienio ir platinti lietuviškus leidinius lotyniškais rašmenimis, užaugo dvi kartos, tačiau lietuviško spausdinto žodžio gyvybė buvo išsaugota. Kaip ją saugome mes, minėdami Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, praėjus 120 metų nuo lietuviškos spaudos draudimo Lietuvoje panaikinimo?
Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešojoje bibliotekoje vykusiame renginyje „Atgautai spaudai šiemet – jau 120 metų!“ jo organizatorė, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Bendrųjų reikalų skyriaus vyr. specialistė (kalbos tvarkytoja) Daiva Beliokaitė akcentavo gimtosios kalbos, kaip tautos savitumo, valstybės pagrindo, reikšmę ir kvietė prie jos saugojimo prisidėti ne tik kalbininkus, lietuvybės puoselėtojus, bet ir visuomenę, verslą, politikus. D. Beliokaitė pasidžiaugė, kad vilties, jog mūsų gimtoji kalba neišnyks, nenuskurs, teikia ir šiųmetinė Nacionalinio diktanto dalyvė Viktorija Tamašauskė, vienintelė iš 70 mūsų rajone rašiusiųjų patekusi į antrąjį turą, kuris vyks gegužės 11 d. Vilniuje. Jauna moteris taisyklingą kalbą vadina supergalia.
Prie gimtosios kalbos puoselėjimo prisideda ir verslininkai, savo įmones pavadindami gražiais lietuviškais vardais. Šiemet antrą kartą rinkti gražiausi lietuviškų Klaipėdos rajono įmonių pavadinimai. Konkurso laureatais tapo MB „Žvirblio puota“, šiemet patekusi ir į respublikinį dešimtuką, MB „Skaičių saulė“, UAB „Pikta višta“, į dešimtuką (abėcėlės tvarka) pateko MB „Auksinė kėdutė“, MB „Baltų kalvė“, MB „Gintarinė suknelė“, MB „Medonešis“, MB „Pamario lizdas“, IĮ „Sazano ūsai“, UAB „Sodų sodas“, MB „Šventinis stebuklas“.
Prieš apdovanodami gražiausių lietuviškų rajono įmonių pavadinimų konkurso laureatus ir nominantus, renginio dalyvius Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos proga sveikino Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas ir mero pavaduotoja Violeta Riaukienė.
„Kalba, spauda yra be galo svarbu mūsų gyvenime, o jos saugojimas ir puoselėjimas yra mūsų priedermė. Galiu paimti savo telefoną ir parodyti, kad niekada žinučių nerašau be nosinių raidžių, be ė ar y ilgosios. Nesvarbu, kad ilgiau užtrunku, bet negaliu kitaip rašyti, – sakė meras, ragindamas puoselėti gimtąją kalbą, tarmes, gilintis į kalbos istoriją. – Turėkime pareigą, priedermę saugoti mūsų kalbą, saugoti mūsų spaudą, mylėti knygą, dažnai ją paimti į rankas ir semtis išminties lobių.“
Sveikinimą Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos proga atsiuntė ir Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas Audrius Valotka. Įmonės pavadinimas, pasak A. Valotkos, atskleidžia gimtosios kalbos ar tarmės grožį, iš naujo atveria lietuvišką tautosakos lobyną, sužiba kalambūrais ir metaforomis. „Įmonės steigėjai įmonės pavadinime atskleidžia ir patys save: jie yra išradingi, nuoširdūs, džiaugsmingi, šmaikštūs ir kūrybiški. Ačiū visiems, pasirinkusiems įdomius ir įsimintinus lietuviškus įmonių pavadinimus“, – padėka sveikinimą baigė Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas.
Už rajono vardo garsinimą Savivaldybės mero padėkos įteiktos „Vaivorykštės“ gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytojoms ekspertei Rasai Rusteikienei ir metodininkei Zofijai Vaitkuvienei, Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytojai metodininkei Aurelijai Daugėlienei ir Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytojai metodininkei Irenai Juciuvienei, kurių mokiniai dalyvauja įvairiuose konkursuose, auga šalies patriotais.
Susirinkusieji įdėmiai klausė Klaipėdos universiteto ir Klaipėdos valstybinės kolegijos docentės dr. Daivos Pagojienės paskaitos apie reklamos kalbą ir Priekulės laisvės kovų ir tremties muziejaus istorikės Sabinos Vinciūnienės pasakojimo apie senųjų Priekulės pastatų reklaminius ir kt. užrašus. Galima buvo apžiūrėti parodą „Reklama lietuviškoje periodikoje XX a. pirmoje pusėje“, kurią iš savo fondų suruošė Gargždų krašto muziejus.
Renginyje Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Vytautas Butkus apdovanojo moksleivius, geriausiai įvertintus reklamų projektų kūrimo konkurse, ir pasiūlė jiems pagalvoti ateityje apie marketingo studijas. Konkurso laureatėmis tapo „Vaivorykštės“ gimnazistės Beatričė Gadeikytė ir Deimilė Jakštaitė. Diplomai įteikti ir tos pačios gimnazijos moksleiviams Edvardui Rumšui, Akvilei Giaštautaitei bei Kretingalės pagrindinės mokyklos mokinei Filomenai Sungailaitei.
Visi renginio dalyviai buvo pakviesti skanauti proginio torto.
Laima ŠVEISTRYTĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių