Svaja Venckienė: „Vaikams nesunku būti kartu su visais ir visokiais, jie nesusikuria tokių problemų, kaip mes, suaugusieji“

Tarptautinę žmogaus teisių dieną, gruodžio 10-ąją, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje ir internetu vyks Nacionalinis žmogaus teisių forumas (NŽTF). Šis renginys rengiamas jau ketvirtą kartą. Jo metu žmonės bus kviečiami diskutuoti įvairiomis su žmogaus teisėmis susijusiomis temomis. Daugiau informacijos apie renginį ir registraciją į norimas diskusijas galima rasti renginio svetainėje www.nztf.lt.


Šiais metais pirmą kartą į Nacionalinio žmogaus teisių forumo diskusijas bus įtraukti įvairūs Lietuvos regionai ir vienas jų yra ir Klaipėdos regionas. Čia interaktyviai klausyti ir dalyvauti diskusijose naudojantis teletiltu bus galima Jono Lankučio viešojoje bibliotekoje Gargžduose (Klaipėdos g. 15) gruodžio 10 d. arba internetu forumo arba Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) interneto svetainėse 11.45 val.


Vienoje iš renginio diskusijų „Įtraukus švietimas – misija (ne)įmanoma?“ dalyvaus Dovilų pagrindinės mokyklos specialioji pedagogė, metodininkė Svaja Venckienė. Ši pedagogė dirba su specialiųjų poreikių vaikais, padeda jiems prisitaikyti tarp bendraamžių ir prie ugdymo proceso, jeigu tokia pagalba reikalinga. Specialistė 2018 metais buvo nominuota Klaipėdos rajono metų mokytojo nominacija. Anot jos, nominacija buvo reikšminga tuo, kad atkreipė dėmesį į visus specialiuosius pedagogus, kurie yra arčiausiai vaiko, turinčio ypatingus poreikius.
Šios forumo diskusijos pagrindinė tema, kaip jau buvo galima suprasti iš jos pavadinimo, – įtraukusis švietimas. Trumpai tariant, diskusijoje bus kalbama apie tai, kad iki 2024 m. visos bendrojo ugdymo mokyklos turi būti pasirengusios priimti visus vaikus, nepaisant jų turimos negalios. S. Venckienė, kuri dalyvaus šioje diskusijoje, mano, kad numatytasis tikslas įtraukti vaikus, nepaisant jų negalios, į bendrąją ugdymo sistemą, iš dalies yra varantis į neviltį. Ji teigia, kad žmonės žvelgia tik į pačias mokyklas ir tikisi, kad jos įgyvendins tokius tikslus, bet pamiršta, kad mokykla yra tik vienas sraigtas visoje švietimo sistemoje. Dėl šios priežasties, pasak S. Venckienės, mes, kaip visuomenė ir valstybė, nesame visiškai pasiruošę šio tikslo įgyvendinimui, nes nesame suformavę tam reikalingų įrankių. Bandome ruošti vaikus ateičiai, kurios, deja, nežinome.


Specialistė mano, kad šiuo atveju mūsų problema yra ta, kad nemokame produktyviai komunikuoti. Dažnai kaltiname vienas kitą, permetinėjame atsakomybę, labai daug skundžiamės ir tai parodo mūsų nenorą keistis. Mes patys tampame kliūtimis sau. Dėl to tokios diskusijos, susijusios su žmogaus teisėmis, kaip ši, vyksianti minimame forume, yra dažnai sukeliančios didžiausias audras, pasipriešinimus visuomenėje. Vis dėlto diskutuodami turėtume nepamiršti, kad temos centre yra jautriausia visuomenės dalis – neįgalūs vaikai. Šie vaikai užaugs ir arba bus našta šeimai ir visuomenei, arba kurs pridedamąją vertę. Anot S. Venckienės, „vertingi mes visi, tik mūsų gebėjimai skirtingi – vienas gali žolę pjauti, kitas – kurti lėktuvus. Tiek vieni, tiek kiti labai reikalingi.“ Apie tai ir turi suktis tokia tema vedamos diskusijos – neįgalius vaikus, kurie, nepaisant jų negalios, yra visaverčiai visuomenės dalyviai.


Šių metų Nacionalinio žmogaus teisių forumo pagrindinis fokusas ir šūkis yra „Smurtą galime įveikti“. S. Venckienė teigia, kad ši ir įtraukiojo švietimo temos itin aiškiai koreliuoja – mūsų švietimo sistemoje yra pakankamai įprasta praktika taikyti pedagoginę, psichologinę prievartą vaikui. Tai reiškia, kad dažnai iš vaikų reikalaujame to, ko jie šiuo metu negali, ir už tai baudžiame (pažymiu, pastabomis ir panašiai). Visa tai vyksta dėl nesusikalbėjimo, skirtingų lūkesčių, akademinio mokymo, kuris nepritaikytas gyvenimui.
Organizatoriai – Vytauto Didžiojo universitetas (VDU), Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, Žmogaus teisių organizacijų koalicija, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, Lietuvos negalios organizacijų forumas, Lietuvos Respublikos Seimo Žmogaus teisių komitetas, Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių įstaiga, Vaiko teisių kontrolieriaus įstaiga.


Organizaciniai partneriai – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Norvegijos ambasada, Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas, „Freedom House“, MO muziejus, Utenos švietimo centras, Bendruomenės iniciatyvų centras, Joniškio rajono savivaldybė, Lazdijų švietimo centras, Klaipėdos r. švietimo centras.
Pagrindiniai rėmėjai – projektas „Prioritetas gerovės valstybėje – žmogaus teisės“, Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis; Frydricho Ėberto fondas, LR socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Neįgaliųjų reikalų departamentas, ES teisių, lygybės ir pilietiškumo programa.

Nacionalinio žmogaus teisių forumo informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių