Sveikatos apsaugos ministras kalbėjosi akis į akį

Po vizito Gargžduose ministras A. Dulkys savo įžvalgomis pasidalijo FB įraše. Jis atkreipė dėmesį, kad anksčiau sveikatos centrai buvo sukurti kaip įrankis, kad pacientai mažiausiai 80 proc. reikalingiausių sveikatos paslaugų gautų arčiau namų, tačiau Klaipėdos rajonas šiuo metu turi vos 40 proc. šių paslaugų. „Reikia papildomai akušerijos ir ginekologijos, dienos chirurgijos, endokrinologijos, endoskopijos, kardiologijos, neurologijos ir t. t. Sąrašas netrumpas. Gera žinia ta, kad rajonas turi didelį potencialą: daug jaunų gyventojų, čia suplanuotos vienos didžiausių valstybės investicijų į sveikatos apsaugą, viešosios įstaigos turi vieną didžiausių nuošimčių prisirašiusių pacientų. Reikia atsiraitoti rankoves ir dirbti, plečiant paslaugas pagal gyventojų ir pacientų poreikius. Investicijos tam yra skirtos. Rajonas žengė šiuo keliu pirmą žingsnį, sukuriant Sveikatos centrą Gargžduose. Deja, ne be nuostolių – dalis gydymo įstaigų atsimetė, vis dar tikint, kad asmeniniai vadovų interesai yra aukščiau už pacientų gerovę. Argi? Netaikant asmeniškai Klaipėdos rajono situacijai, man yra baimė, kad dėl asmeniškumų, personalijų ir noro išsaugoti postus turėsime dviejų greičių sveikatos apsaugos sistemą Lietuvoje – vienuose rajonuose pacientai galės naudotis visais pertvarkos teikiamais privalumais, kituose, deja, tik fragmentais – jie ir toliau grūsis klinikose, stovėdami eilėse. Norisi palinkėti, kad meras Bronius Markauskas su komanda tęstų pradėtus darbus stiprindami sveikatos paslaugų teikimą ir jų apimtis rajone. O kad tai reikia daryti, akivaizdu“, – socialiniame tinkle savo mintimis dalijosi A. Dulkys.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusį ketvirtadienį lankėsi Gargždų PSPC ir Gargždų ligoninėje. Tiek medikai, tiek pacientai ministrą, gebantį užmegzti pasitikėjimu grįstą pokalbį, sutiko palankiai.
Niekas nesitaškė jokiais kaltinimais, noriai kartu su ministru fotografavosi, klausinėjo ir gavo atsakymus. Tačiau socialinėje erdvėje pasirodžius vizito nuotraukoms komentatoriai negailėjo piktų, neetiškų pastabų. Dvi valandas praleidęs medicinos įstaigose dar valandą ministras diskutavo su rajono vadovais apie sveikatos reformos eigą bei kuriamą Klaipėdos rajono sveikatos centrą. Ministro nuomone, problemų yra, bet ateities perspektyvos rajone vykdant sveikatos reformą – šviesios.
Užsirašė „namų darbus“
Gargždų PSPC ministras A. Dulkys pirmiausia vizitą pradėjo registratūroje, išsamiai aiškinosi registracijos tvarką, vėliau lankėsi šeimos gydytojos, odontologų, skiepų, kraujo ėmimo kabinetuose, laboratorijose, Šeimos psichikos centre ir kt. Jis apsilankė ir Gargždų ligoninės registratūroje, Vaikų, Vidaus ligų, Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuose ir kt.
Gargždų PSPC kalbėdamasis su įvairių sričių medikais jų darbo vietose A. Dulkys išklausė pastabas, pageidavimus, ką reikėtų pakeisti teisės aktuose, kad, pavyzdžiui, efektyviau galėtų dirbti šeimos gydytojai, kad būtų koreliuojamos pacientų eilės. Štai šeimos gydytoja Vaida Gedgaudienė pastebėjo, jog per dieną kartais tenka priimti net apie 100 pacientų, nes jos apylinkėje prisirašę 2 500 asmenų. Įprasta, kad būna 1 200–1 500. A. Dulkys atvirai diskutavo apie darbo organizavimo ypatumus, pastaruosius ministerijos sprendimus, turėjusius palengvinti šeimos gydytojo darbą. Gydytoja išsakė savo praktinius pastebėjimus, o A. Dulkys svarbias problemas pasižymėjo ir pažadėjo atlikti „namų darbus“. Tačiau, jo nuomone, kai kurias problemas, pavyzdžiui, darbo grafikų ir pacientų priėmimo skaičiaus, galima išspręsti savo įstaigoje.
Gargždų ligoninės priimamajame ministras sutiko Greitosios medicinos pagalbos ekipažą. Lietuvoje greitosios medicinos pagalba nuo praėjusių metų yra centralizuota, ir ministras atkreipė dėmesį, kad štai tai ir yra akivaizdus pavyzdys, kad reforma ne siaurina paslaugas, ne mažina darbuotojų skaičių, bet priešingai – didina. 2 380 tarnybos darbuotojų jau įdiegta vieninga atlygio sistema. Nuo praėjusių metų vidurio įrengtos penkios naujos pastotės, artimiausiu metu dar keturios.
Pacientai akių nekabino
Registratūroje A. Dulkys klausė, ar žmonės labai pikti, ką daro registratorės, kai pacientai būna įniršę? Tačiau ministrui poliklinikos lankytojai akių nekabino. Jam išėjus iš šeimos gydytojos kabineto eilėje laukę pacientai negailėjo gerų žodžių savo gydytojai V. Gedgaudienei ir choru tvirtino, kad tokiems geriems gydytojams ir dvigubai didesnių atlyginimų nebūtų gaila mokėti. Tačiau žmonės ministrui išsakė ir savo rūpesčius dėl vaistų: kai kurių kompensuojamųjų vaistų vaistinėse reikia laukti iki keturių mėnesių. Ministras pasižymėjo medikamentų pavadinimus ir pasižadėjo pasidomėti, kodėl tokia situacija.
Klaipėdos rajono savivaldybėje po pietų susitikęs su Klaipėdos rajono savivaldybės meru Broniumi Markausku, vicemeru Vytautu Butkumi ministras patvirtino, kad Lietuvoje itin aktualus šeimos gydytojų stygius, tad Klaipėdos rajonas šiuo požiūriu nėra išskirtinis. Artimiausioje ateityje tai dar nebus taip greitai išspręsta kaip norėtųsi. Meras akcentavo, kad Savivaldybė turi medikų pritraukimo programą, kurioje numatytos palankios finansavimo sąlygos, tačiau sulaukti naujų medikų antplūdžio visgi yra nepaprasta. A. Dulkys atkreipė dėmesį, kad finansinės paskatos yra svarbu, tačiau šiuo metu medikai, rinkdamiesi naują darbo vietą, visų pirma kreipia dėmesį į įstaigos darbo organizavimą, kolektyvo atmosferą, vadovo vadybinius gebėjimus.
Dubliuojančias paslaugas – racionalizuoti
Ministras A. Dulkys atkreipė dėmesį, kad visuomenėje sklando niekuo nepagrįstos baimės apie medicinos įstaigų jungimą. „Tai nereiškia, kad susijungus kitos sveikatos priežiūros įstaigos bus uždarytos, kad žmonėms reikės važiuoti kažkur kitur ieškoti įprastų paslaugų, kad bus atleidžiami medikai. Pirmiausia sujungimas į vieną juridinį vienetą ar bendradarbiavimo pagrindu dirbant reiškia, kad bus peržiūrėti ir racionaliau paskirstyti administraciniai, ūkiniai, patalpų resursai. Juk čia finansinės lėšos tekėdavo kaip į kiaurą kibirą nesukuriant pridėtinės vertės nei medikams, nei pacientams“, – „Bangai“ kalbėjo ministras.
A. Dulkys jį lydėjusiems vicemerui V. Butkui ir ligoninės vadovei Neringai Tarvydienei pateikė Kauno miesto Šančių PSPC pavyzdį. „Šančių poliklinika turėjo apie 20 000 prisirašiusių pacientų, o štai Gargždų – apie 25 000. Panašus skaičius. Taigi, Šančių poliklinikai vienai buvo labai sunku dirbti. Tad jungėsi į vieną juridinį asmenį 6 įstaigos. Ir dabar tose pačiose vietose gydymo įstaigos fiziškai tebėra, tačiau visai kitos galimybės. Įstaiga perkasi modernius įrengimus, apjungė visus personalo, ūkinius, buhalterinius, IT resursus. Jungimosi tikslas – kad būtų apkarpytos perteklinės administracinės, ūkinės funkcijos, kad būtent medikams jų tiesioginiam darbui būtų sudarytos geresnės sąlygos, kad vienas vadovas, viena komanda organizuotų pacientų aptarnavimą, kad viskas vyktų nuosekliai ir racionaliai“, – aiškino A. Dulkys. Jis atkreipė dėmesį, kad dabartinėje situacijose dažnai dubliuojasi registratūros, laboratorijos, o tyrimai daromi ne vietoje. Jie išvežami į kitą įstaigą, neretai dar ir į kitą savivaldybę. „Tuo tarpu apjungus poliklinikos ir ligoninės laboratorijas, panaudojus viena kitos įrangą ar dar papildomai reikiamos nupirkus taupytųsi resursai, būtų galima tyrimus daryti vietoje, o ne vežti juos kažkur“, – kalbėjo ministras, pasiteiravęs, kur tyrimai daromi Gargžduose. Išgirdęs, kad vežami į Klaipėdą, į privačią medicinos įstaigą, dar kartą patvirtino savo mintį, kad resursus reikia apjungti ir paslaugas atlikti vietoje.
Skatino būti ryžtingiems
Sutapimas, kad sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys vizitą pasirinko būtent tą dieną, kai Klaipėdos rajono savivaldybės taryba pirmuoju klausimu svarstė viešosios įstaigos Klaipėdos rajono savivaldybės Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro reorganizaciją prijungiant prie viešosios įstaigos Klaipėdos rajono savivaldybės Gargždų ligoninės nuo 2024 m. birželio 1 d. Nuo šios datos sujungus minėtas dvi medicinos įstaigas pradeda veikti Klaipėdos rajono savivaldybės sveikatos centras.
Ministras A. Dulkys susitikime su rajono Savivaldybės vadovais skatino daryti žingsnius įgyvendinant sveikatos reformą savivaldoje. Nors kartais tai nėra lengva ir populiaru, tačiau pacientai gaus kokybiškesnes paslaugas ir medikams ateityje tikrai bus sudarytos palankesnės darbo sąlygos. A. Dulkio nuomone, rajonas turi problemų, tačiau perspektyvos bus šviesios. Ministras įžvelgė, kad reformai kartais koją kiša kai kurių sveikatos priežiūros įstaigų vadovų savanaudiškumas.
„Pasakysiu tiesiai šviesiai, nieko asmeniško. Kai tik nueiname į gylį ir kai pamatome, kas gyventojams kelia triukšmą dėl įstaigų sujungimo, tai kaip taisyk­lė – kai kurių įstaigų administracijos vadovai. Tai yra būtent tie, kurie supranta, kad jų darbo vieta bus pajudinama. Ir tada jų įsikabinimo į savo kėdę sąskaita kenčia viso regiono ar rajono investicijos ir kenčia norimi daryti savivaldybių pokyčiai. Tai neturi nieko bendro nei su pacientais, nei su medikais“, – savo poziciją išsakė ministras A. Dulkys.
Reda MILVYDIENĖ
A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių