Tarpušvenčio dovana – pirmieji skiepai nuo COVID-19
„Gruodžio 27 dieną Lietuvoje nuo koronaviruso bus paskiepyti pirmieji piliečiai. Jais taps medikai, gydantys koronaviruso pacientus, ir ypatingos rizikos grupėje esantys senjorai“, – tokią žinią išplatino LR prezidentas Gitanas Nausėda.
Skelbta, jog Lietuvą turi pasiekti pirmosios 9 750 vakcinos nuo COVID-19 dozių. Kiekviena ES šalis turi būti pasirengusi transportuoti, laikyti ir pradėti vakcinuoti kaip galima greičiau. „Banga“ domėjosi, ar vyksta pasiruošimas vakcinacijai Klaipėdos rajone.
Pasiskirstė funkcijomis
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus vedėja Laima Kaveckienė informavo, kad gyventojams informaciją apie vakciną teiks Sveikatos apsaugos ministerija. „Savivaldybėms yra pavesta paskirti koordinatorių ir vakcinaciją organizuojančią asmens sveikatos priežiūros įstaigą, pateikti prioritetinėms grupėms priskiriamų asmenų skaičių. Klaipėdos rajono savivaldybės koordinatorė yra Miglė Mikalauskaitė, Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus vyr. specialistė. Skiepijimą vakcina nuo COVID-19 ligos organizuojanti asmens sveikatos priežiūros įstaiga – Klaipėdos rajono savivaldybės Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centras. Kitų įstaigų darbuotojai bus pasitelkiami padėti skiepyti“, – sakė Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus vedėja L. Kaveckienė.
Prioritetas – rizikos grupėms
Anot L. Kaveckienės, prioritetinės grupės yra šios: sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, kurie dar skirstomi į didelės rizikos, vidutinės ir mažos. Čia patenka ir privačiuose kabinetuose dirbantys darbuotojai (taip pat ir odontologai). Slaugos ir palaikomojo gydymo bei socialinės globos stacionarinių įstaigų darbuotojai (taip pat ir socialiniai) ir gyventojai bei pacientai. Vaistinių darbuotojai. Vyresni nei 65 m. amžiaus asmenys. Asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis.
Medicinos ir socialinių darbuotojų, dirbančių stacionariose globos įstaigose, Klaipėdos rajone yra 1111 (be vaistinių darbuotojų, kurių duomenis pateiks Sveikatos apsaugos ministerija) ir 9028 asmenys vyresnio nei 65 m. amžiaus.
Pirmame etape bus skiepijama „Pfizer-BioNTech“ COVID-19 vakcina. „Per 120 val. turėsime visiškai sunaudoti visą pakuotę, kurioje numatomos 975 dozės. Kol kas daugiau neturime informacijos. Įstaigos dabar ruošiasi vakcinacijai – planuoja darbuotojus, rengia asmenų, kuriuos reikės skiepyti, sąrašus“, – situaciją apibendrino Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus vedėja.
Rajono dar nepasieks
Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) vyriausiasis gydytojas Petras Serapinas „Bangai“ sakė, kad pirmosios Lietuvą pasieksiančios vakcinos iki Klaipėdos rajono nebus atvežtos: „Jos bus skirtos ligoninėms, kur yra daugiausia dirbančio personalo su COVID-19 ligoniais. Kada bus kita vakcinų partija, niekas tiksliai neįvardija.“
Anot P. Serapino, kai vakcinos šalyje jau bus gauta dar daugiau, tikėtina, kad rajoną jos pasieks per trumpą laiką ir bus tikslus jų kiekis pagal poreikį, ne visa dėžutė. Tai reiškia, kad pakuotes planuojama skaidyti. „Ši vadinamoji ledo vakcina nuo COVID-19 išsiskiria tuo, kad viename flakonėlyje yra 5 dozės. Reikia prasiskiesti ir išdalinti į penkias dalis. Tai reikalauja papildomo darbo, rūpesčio, atidos. Svarbu išdalinti dozes tiksliai ir tinkamai. Jau daug metų visa dozė vakcinos būdavo viename švirkšte, tik labai seniai dar tekdavo dalinti dozes“, – prisiminė P. Serapinas.
Viešoje erdvėje skelbiama, kad šiai vakcinai laikyti reikalinga speciali įranga, šaldytuvai, užtikrinantys 70 laipsnių žemiau nulio. Tačiau Gargždų PSPC tokios įrangos įsigyti neketina, kadangi, kaip minėta, vakcinų logistika vyktų greitai ir Gargždus pasiektų tik konkretus dozių skaičius pagal iš anksto suplanuotą poreikį. Anot vyriausiojo gydytojo P. Serapino, tokio šaldytuvo kaina siekia per 20 tūkst. Eur, o dar neaišku, ar rajoną pasieks būtent „ledo“ vakcinos, jų gali būti ir kitokių. Specialią šaldymo įrangą svarbiausia, kad turėtų Ekstremaliųjų situacijų valdymo centras.
Vieni užtikrinti, kiti abejoja
Bet kuriuo atveju vakcinacijai rajone ruošiamasi, pasak Gargždų PSPC vyriausiojo gydytojo P. Serapino, šiuo metu renkami darbuotojų sutikimai skiepytis. Po to bus renkami gyventojų sutikimai.
„Yra darbuotojų dalis, kurie nenorėtų skiepytis pirmajame etape, tačiau vėliau dar galvos. Kai jau bus kito tipo vakcinos, kai įvertins kitų patirtis… Dalis yra jau persirgusių COVID-19, jie gali nesiskiepyti. Tad bent trečdalis, tikėtina, nepaklius į tą pirmąjį vakcinavimo etapą. Nėra griežtos pozicijos, kad nesiskiepys, tačiau abejoja, ar iš karto tą reikia daryti, o juolab tie, kurie persirgo“, – situaciją apžvelgė P. Serapinas.
Priekulės PSPC vyriausioji gydytoja Laima Simenienė „Bangai“ teigė, kad 90 proc. darbuotojų sutikimai yra, 10 proc. neišreiškė noro skiepytis, argumentų jokių. „Mes esame tik už skiepijimąsi, jokių abejonių nėra. Viso kolektyvo nuotaikos yra būtent tokios. Laukiame pagalbos ir skiepų“, – tvirtino L. Simenienė.
Šiuo metu, anot P. Serapino, situacija dėl koronaviruso įstaigoje yra gana stabili: pavieniai darbuotojai yra buvę kontakte, pavieniai serga. Šeimos gydytojai konsultuoja sergančiuosius koronavirusu telefonu. Tie, kurie suserga, pakliūva į sergančiųjų ir esančiųjų saviizoliacijoje sąrašus, iš šio sąrašo gali išrašyti tik šeimos gydytojas, tad konsultuojama daug ir aktyviai“, – sakė P. Serapinas.
Vienintelis šansas
Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja Virgina Ruškienė akcentavo, kad vienareikšmiškai visiems pataria skiepytis: „Vienintelis šansas suvaldyti šį protrūkį ir infekcijas yra skiepai.“ Tačiau ligoninės kolektyve požiūris į vakcinaciją skirtingas. Skiepijimasis nesieks 40 proc. Mat dalis kolektyvo jau persirgo, kita dalis baiminasi alerginių reakcijų, ypač jei patys turi alerginių ligų. Kitiems vis dar nepakanka informacijos. „Visuomenėje vyraujančios nuotaikos atsispindi ir kolektyve“, – apibendrino V. Ruškienė.
Anot vyriausiosios gydytojos, Gargždų ligoninėje situacija išlieka įtempta. Iš 54 pacientų Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje 50 serga koronavirusu. Tik keturi pacientai yra išlikę neužsikrėtę. 11 ligonių reikalingas deguonis. Savaitgalį – trys mirtys, tačiau šie pacientai, anot V. Ruškienės, mirė dėl kitų, šalia COVID-19 buvusių diagnozių. Net 47 ligoninės personalo nariai turi nedarbingumo lapelius, tad sudėtingiausia užduotis – sudėlioti darbo grafiką.
TAI ŽINOTINA
- Vienam žmogui paskiepyti reikės dviejų vakcinos dozių. Siekiama, kad nuo koronaviruso būtų paskiepyta 70 proc. šalies gyventojų. Jeigu 70 proc. turi imunitetą, tai atsiranda kolektyvinis imunitetas ir infekcijos plitimas beveik sustoja. Tokia yra siekiamybė.
- Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pranešė, kad Europos medicinos agentūrai gruodžio 21 dieną autorizavus „Pfizer-BioNTech“ vakciną nuo COVID-19, vakcina ES šalis, o tarp jų ir Lietuvą, pasieks iki gruodžio 26 d.
- Lietuvą pasieks 0,6 proc. ES vakcinos pirkimo dalies, t. y. keli tūkstančiai dozių. Toks pirmosios siuntos kiekis suderintas iš anksto su ES ir yra proporcingas mūsų šalies gyventojų skaičiui. Antroji vakcinų siunta Lietuvą pasieks sausį.
Agnė ADOMAITĖ