Tarybos posėdis virto politinių diskusijų arena

Andriaus JOKUBAIČIO asociatyvi nuotr.

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos nariai ir vėl paskutinį mėnesio ketvirtadienį rinkosi į Tarybos posėdį. Sprendimo projektų per trumpas vieno mėnesio atostogas prisikaupė nemažai: apsvarstyti 52 klausimai ir 6 informacijos. Iš 27 Tarybos narių dalyvavo 23. Informuota, kad Tarybos nariai Arvydas Katkus ir Loreta Piaulokaitė-Motuzienė turi nedarbingumo pažymą, Tarybos narė Rima Leonauskienė išvykusi į komandiruotę, Tarybos narė Rasa Linkienė negalėjo dalyvauti dėl asmeninių priežasčių.

Norėjo atidėti

Ketvirtadienį vykęs Tarybos posėdis turėtų nudžiuginti daukšaitiškius. Svarstytas klausimas „Dėl biudžetinės įstaigos Jono Lankučio viešosios bibliotekos filialų skaičiaus ir jų išdėstymo nustatymo“, kurio esmė – grąžinti į rajono bibliotekos struktūrą Daukšaičių filialą, tiesa, kitoje vietoje – buvusios mokyklos pastate. Tai Savivaldybei atsieis 600 Eur per mėnesį su priedu už patalpų valymą, mat reikalinga įsteigti 0,5 bibliotekininko etato. Tačiau sprendimo projektas susilaukė aktyvios diskusijos.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos pirmininkė, Tarybos narė Rasa Petrauskienė netruko iškelti klausimą: kodėl yra pažeidžiamas Bibliotekų įstatymas. Anot jos, filialas yra steigiamas tuomet, kai gyvenvietėje yra 700–800 gyventojų. „Statistikos duomenimis, 2022 m. sausio 1 d. Daukšaičiuose yra 376 gyventojai. Tai yra tris kartus mažiau nei numatyta. Kodėl nesilaikome įstatymų?“ ‒ klausė Tarybos narė.

Savivaldybės vadovas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos atstovas Bronius Markauskas atsakė, kad esą minėti skaičiai reiškia, kada jau privaloma steigti filialą. „Savivaldybei niekas nedraudžia įsteigti filialų ten, kur yra mažiau gyventojų. Šiuo atveju reikia pripažinti, kad bendruomenė parodė didelį aktyvumą. Jiems tos bibliotekos reikia ir šiuo atveju įstatymai nebus pažeisti“, ‒ akcentavo meras.

„Mes uždarėme filialą Kalotėje, kur yra tūkstančiai gyventojų. Neturime normalaus filialo Slengiuose, kur yra keli tūkstančiai gyventojų. Ar bus svarstomas šių gyvenviečių bibliotekų steigimo klausimas?“ ‒ domėjosi Tarybos narys Vaclovas Macijauskas, dirbantis opozicijoje. Tarybos narė, Liberalų sąjūdžio frakcijos narė Audronė Balnionienė paantrino, kad anuomet, prieš 6 metus, Kalotės bendruomenė taip pat rodė iniciatyvą ir aktyviai prašė sutvarkyti bibliotekos patalpas. „Tada buvo pasakyta: būkite, miela bendruomene, tyliai. Atvešime kada nors jums knygų. Nuo to praėjo šešeri metai. Jei einame į žmones ir nešame knygą į namus, tai kaip bus sprendžiamas Kalotės klausimas?“ ‒ aštriai klausė politikė.

Meras B. Markauskas patikino, kad nematąs ginčo šiais klausimais. Esą jau buvo kalbėtasi, kad reikalinga biblioteka Trušeliuose, kur planuojama pastatyti daugiafunkcį centrą, taip pat pasisakė manantis, kad visi Tarybos nariai yra suinteresuoti, jog filialai būtų ten, kur yra poreikis. „Aš esu bibliotekos vadovas. Sukviesime darbo grupę ir apsvarstysime. Jeigu Tarybos valia bus priimti sprendimą – tą ir padarysime“, ‒ žadėjo meras.

Tarybos narė R. Petrauskienė vis tiek pasiūlė klausimą atidėti.

Savivaldybės meras akcentavo, kad situacija dėl Daukšaičių filialo buvo išnagrinėta ir sprendimo projektas parengtas atsakingai. Esą ne kartą vykta į vietą ir biblioteką nuspręsta atidaryti mokyklos patalpose būtent todėl, kad būtų efektyviai išnaudojamos turimos patalpos.

Įžvelgė revanšą

Tarybos narys, TS-LKD frakcijos narys Alfredas Šiaulys pareiškė, kad šis siūlomas sprendimo projektas yra neteisėtas. „Mere, noriu jums užduoti klausimą. Jūs šį sprendimą priiminėjote ir jam nepasidavė buvusi bibliotekos direktorė. Ar dėl šio svarstomo klausimo dėl Daukšaičių bibliotekos atleidote iš darbo direktorę? Ar turėjote kitokių motyvų?“ ‒ teiravosi politikas.

„Galiu atsakingai pasakyti, kad tai tikrai nebuvo priežastis. Buvusi direktorė man pasakė: „mere, koks bus sprendimas, aš taip ir padarysiu.“ Ji nesipriešino. Siūlau neieškoti sąsajų“, ‒ atsakė LVŽS frakcijos atstovas B. Markauskas.

Tarybos narys, opozicionierius V. Macijauskas pasiūlė ir pagarsino protokolinį pavedimą Tarybos nariams: „Įpareigoti Savivaldybės merą sudaryti darbo grupę ir išnagrinėti bibliotekų plėtros perspektyvas gyvenvietėse, kuriose jų nėra.“ Protokoliniam sprendimui pritarta: už balsavo 13 Tarybos narių, 2 – prieš, 5 – susilaikė.

Tarybos narys, liberalas Nerijus Galvanauskas išdėstė savo nuomonę: „Galvoju, kad Sigitas išprievartavo koaliciją šį sprendimą priimti. Nors buvo viešai diskutuota, kad nebus revanšinių sprendimų ir nebus keičiami priimti sprendimo projektai.“ Politikas samprotavo, kad vis pasitaiko toks sutapimas: pavyzdžiui, Daukšaičiuose dirbantys žmonės vėliau atsiranda politiko Sigito Karbausko visuomeninio komiteto sąraše. „Ar šis įkurtas etatas Daukšaičiuose vėliau taps Sigito sąrašo dalyviu?“ ‒ tiesmukai teiravosi N. Galvanauskas.

Žodį gavęs Administracijos direktorius S. Karbauskas, Taryboje anksčiau buvęs opozicijoje, atsakė, kad niekada tokių dalykų nedarė. „Ne dėl to dirbu šį darbą, kad draugų prisitraukčiau. Dėl Daukšaičių – gerai sutariame su gyventojais. Kaip Tarybos narė sakė, kad jie nelanko bibliotekos – toks pasakymas – nesupratimas ir tame kaime nebuvimas. Man tenka lankytis kaimuose, žinau padėtį, ‒ akcentavo Administracijos direktorius. ‒ Jokios prievartos, tai pačių gyventojų iniciatyva. Dar daugiau: jeigu šiandien nepriimtume tokio sprendimo, bendruomenė buvo nutarusi tose patalpose steigti bendruomenės biblioteką. Šiandien matau, kad tikrai tai yra politinė valia ir esu dėkingas Tarybos nariams, kurie supranta kaimą. Pasikartoju: man kaimas yra ne podukra, man kaimas yra motina. O su tokiomis smulkmenomis – ką įdarbinti – pati bendruomenė nuspręs.“

Tarybos narė, visuomeninio rinkimų komiteto „Kuriam kartu“ seniūno pavaduotoja Regina Kernagienė siūlė balsuoti pagal sprendimo projektą: „Atliepiant į A. Balnionienės išsakytą mintį dėl Kalotės, tuo metu, kai buvo uždaromi filialai, aš nebuvau Tarybos narė, tačiau stebėjau posėdį nuotoliniu būdu. Kada liberalai ir konservatoriai šaltai ir abejingai uždarinėjo filialus, pati Audronė buvo vicemerė ir pati uždarė ją… aš nerandu žodžių.“

Sprendimo projektui pritarta: už balsavo 14 Tarybos narių, prieš – 7, susilaikė – 1.

Bandė įtikinti dėl 1

Diskusija užsikūrė ir sprendžiant dėl leidimo rajono Savivaldybės administracijai įsigyti tarnybinių lengvųjų automobilių. Ketvirtadienį vykusiame Tarybos posėdyje Tarybos narys, liberalas Aivaras Vasylius siūlė šiuo pirkimu nupirkti bent 1 elektromobilį ir palaipsniui visus Savivaldybės administracijos automobilius, kurie naudojami rajono ribose, pakeisti į elektromobilius. Tarybos nariai V. Macijauskas ir N. Galvanauskas, dirbantys opozicijoje, taip pat ragino priimti sprendimą dėl 1 elektromobilio pirkimo.

Rajono vadovas B. Markauskas akcentavo, kad pirmiausia šiam žingsniui reikalinga parengti infrastruktūrą.

Tarybos narys N. Galvanauskas merą patraukė per dantį: „Klausimas merui: kodėl jūsų partija vadinasi valstiečiais ir žaliaisiais, o siūlote pirkti tik taršius automobilius?“ Meras pripažino, kad tokiems žingsniams reikia ruoštis ir kelti Administracijai uždavinius kuo greičiau žengti „žalumo“ link. Tarybos narys, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos pirmininkės pavaduotojas Jonas Dromantas pasamprotavo, kad reikėtų galvoti apie visus rajono gyventojus, esą savanaudiška būtų visas inovacijas diegti tik Savivaldybės darbuotojams. Tarybos narė, liberalė A. Balnionienė papildė kolegas: „Pavyzdžiui, Tauragės savivaldybės administracijoje per 70 proc. automobilių yra elektromobiliai. Prie pastato yra įrengta pora įkrovimo aikštelių ir tai nėra traktuotina kaip savanaudiškas žingsnis.“

Sprendimo projektui pritarta: už balsavo 18 Tarybos narių, prieš – 0, susilaikė – 3.

Kvietė konstruktyviam darbui

Po balsavimo replikavo vicemerė, LSDP frakcijos pirmininkė Ligita Liutikienė: „Kolegos, suprantu, kad prasidėjo rinkiminis laikotarpis, opozicijai norisi dėmesio ir eterio, bet, gerbiami kolegos, panašu, kad pradėsime ties kiekvienu sprendimo projektu siūlyti papildomai protokolinius sprendimus. Norisi kviesti dirbti dalykiškai, ir visi kiti pasiūlymai tikrai galėjo gimti komitetuose, o juose pirmiausia reikia dalyvauti. Kviečiu konstruktyviam darbui nepolitikuojant.“

Tarybos narys N. Galvanauskas atsakė, kad vicemerė L. Liutikienė pradėjo rinkiminį procesą atleidžiant bibliotekos direktorę.

Tarybos narys, liberalas Justas Ruškys pasisakė, kad rinkimai prasideda, kai pirma yra pasakoma, kad bus skiriama parama, o po to yra priimami sprendimai: „Šiandien 51 klausimu darbotvarkėje būtent tokia situacija: kai pirma perskaitai „Bangoje“, o paskui pamatai Tarybos sprendimą, jūsų lūpomis pasakytą.“

Sureagavo ir Tarybos narys A. Vasylius. „Kadangi vicemerės replika buvo po šito klausimo, tai supratau, kad mano siūlymai nekonstruktyvūs. Nemanau, kad savo pateiktus pasiūlymus reikia vadinti konstruktyviais, o visų kitų – ne“, ‒ aiškino politikas.

Vicemerė L. Liutikienė dėkojo už dėmesį ir apibendrino: „Kolegos, malonu, kad esate neabejingi, bet nieko asmeniško, nereikėtų kiekvienam taip skaudžiai reaguoti. Diskusijos yra geras dalykas, tik joms reikia surasti tinkamą laiką.“

Monika CALZONAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių