Tarybos posėdyje patvirtinti svarbiausi metų dokumentai
Klaipėdos rajono savivaldybės posėdyje, vykusiame sausio 27 d., pritarta svarbiausiems metų sprendimo projektams: patvirtintas Savivaldybės strateginis veiklos planas 2022–2024 m. ir Savivaldybės biudžetas 2022 m. Tarybos posėdyje dalyvavo 26 nariai iš 27 – nedalyvavo Tarybos narė Violeta Riaukienė.
Pirmininkavo vicemerė
Šioje kadencijoje posėdžiui pirmąkart pirmininkavo ne rajono meras Bronius Markauskas, kuris atostogauja. Jį pavadavo vicemerė Ligita Liutikienė. Pagal Vietos savivaldos įstatymą Tarybos nariai negali turėti atostogų, tad nors pagal darbo pareigas meras turi teisę į atostogas, tačiau kaip Tarybos narys atostogų negali turėti. Tad šįkart B. Markauskas iš savo atostogų vietos nuotoliniu būdu Tarybos posėdyje dalyvavo tik kaip Tarybos narys.
Kilo įvairių abejonių
Svarstant Klaipėdos rajono strateginį veiklos planą ir biudžetą netrūko audringų apsižodžiavimų tarp valdančiųjų ir opozicijos. Tarybos posėdyje kritikos strėlės lėkė iš opozicijoje dirbančių Tarybos narių tiek Administracijai, tiek kolegoms politikams. Savivaldybės meras B. Markauskas dar prieš Tarybos posėdį viešojoje erdvėje išsakė savo kritišką nuomonę apie šių metų biudžeto projektą. „Suprantu atsakomybę dėl Strateginio veiklos plano, bet negalėsiu jam pritarti. Pasigendu didesnių ambicijų, politikų matymo. Pradedant nuo veiklos plano formavimo procedūrų ir baigiant pačiu jo turiniu – sakyčiau vaizdelis ne koks“, ‒ kalbėjo B. Markauskas. Mero nuomone, labiausiai pritrūko diskusijų, jis esą nematantis, kokie nauji darbai bus pradėti rajone.
Savivaldybės administracijos direktorius Justas Ruškys akcentavo, kad Strateginis veiklos planas yra trejiems metams, ir keista, kad tikimasi naujų staigmenų. „Mere, gavome 11 lapų Jūsų klausimų – Jūs gavote 11 lapų atsakymų. Ačiū už tą darbą, kurį užkrovėte papildomai Administracijai per pastarąsias dienas. Pabandėme atsakyti, ‒ mero priekaištus atrėmė J. Ruškys. ‒ Kaltinate mus fantazijos stoka. Po 30 posėdžių, kuriuos turėjome su programų kuratoriais, fantazijai nebeliko vietos. Bet fantaziją pateikė kai kurios Tarybos frakcijos, už 5 mln. Eur, bet nepasakė, iš kur juos paimti. Kam dar nukarpyti ir ką dar paaukoti jūsų siūlymams įgyvendinti?“
Pasisekė tik 1 pasiūlymui
Strateginio planavimo ir projektų valdymo skyriaus vedėjas Mindaugas Šatkus, pristatydamas Strateginio veiklos plano pakeitimus ir paklaustas Tarybos narių, sakė, kad iš gyventojų ir Tarybos narių buvo gauta nemažai pasiūlymų. Iš jų išskirti pagrindiniai 38, mat kiti klausimai kartojosi. „Esminiai pasiūlymai ir pakeitimai, natūralu, susiję su gyvenamąja aplinka – kelių tvarkymas, parkai, žaidimų aikštelės. Iš Tarybos narių buvo gauti pasiūlymai dėl atskirų projektų įgyvendinimo, greitesnio jų įgyvendinimo, daugiau lėšų skyrimo, ‒ kalbėjo M. Šatkus. ‒ Atsižvelgta į vieną. Papildomai numatoma 37,6 tūkst. Eur lėšų vaikų vasaros poilsio programų įgyvendinimui.“ Anot M. Šatkaus, gyventojų prašymuose nemažai objektų, kurie ir taip buvo įtraukti į Strateginį veiklos planą, atskiri objektai, klausimai yra gvildenami per kitas priemones, tokias kaip idėjų konkursas.
Tai, kad buvo atsižvelgta tik į vieną pasiūlymą, sukritikavo Tarybos narys Vaclovas Macijauskas. „Kokią žinią pasiuntėme žmonėms? Net nevarkite, jūsų pasiūlymai nebus priimti, mes turime savo nuomonę“, ‒ ironizavo V. Macijauskas.
Opozicionierius Sigitas Karbauskas taip pat išsakė argumentus, kodėl negalįs pritarti paruoštam Strateginiam veiklos planui. „Negalime pritarti neambicingam Strateginiam veiklos planui. Galėjote padaryti daug daugiau. Direktoriau, visada gruodžio arba sausio mėn. būdavo pateikiamas pirminis variantas Tarybos posėdyje, o tada sausį arba vasarį tvirtinamas. Skiriamas mėnuo apsvarstymui, o ne kelios savaitės. Pagarba Administracijos darbuotojams, bet įtraukti bendruomenę ir visuomenę, Tarybos narius mes privalome. Tai ne mūsų uabas, tai – Taryba“, ‒ po balsavimo kalbėjo S. Karbauskas.
Tarybos narys, valdančiosios daugumos atstovas Nerijus Galvanauskas žvelgė pozityviai ir teigė manantis, kad einama į priekį. „Mere, kas jums trukdė 2021 m. biudžete sudėti visas ambicijas? Kas trukdė buvusiam Administracijos direktoriui S. Karbauskui pastatyti baseiną? Nebūtų apie ką diskutuoti šiandien“, ‒ kalbėjo N. Galvanauskas. Jo nuomone, gyventojų daugėja, ekonomika auga. Nors demokratiniai procesai užtrunka, Savivaldybės administracija įsivažiuos.
Už Strateginį veiklos planą balsavo 16 Tarybos narių, prieš – 0, susilaikė – 10.
Susitelkti bendram darbui
Biudžeto ir ekonomikos skyriaus vedėja Irena Gailiuvienė Tarybos posėdžio metu teigė, esą būtų džiugu, jei visi – Administracija ir politikai – susitelktų bendram darbui. „Biudžeto svyravimų esame patyrę ir dar gal patirsime, bet būtų labai džiugu, kad ne trukdytume, o vieni kitiems padėtume, kad darbai vyktų kuo sklandžiau. Mums nėra naudinga rajono biudžete laikyti likučių, labai prašyčiau visus susitelkti bendram darbui“, ‒ kalbėjo I. Gailiuvienė.
Už 2022 metų rajono biudžetą balsavo 16 Tarybos narių, prieš – 0, susilaikė – 10.
Monika CALZONAITĖ
„Bangos“ archyvo nuotr.