Teritorijų paskirstymas – akibrokštas būsimų pirmokų tėvams

Kitais mokslo metais Gargžduose prognozuojamas didžiausias pirmokų skaičius (apie 240), tikėtina, jog bus sudaryta 10 klasių komplektų. „To nėra buvę paskutinį dešimtmetį“, – teigia Administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius.

Siekiant išvengti suirutės, Klaipėdos rajono savivaldybės taryba suskubo Gargždų „Minijos“ progimnazijai ir „Kranto“ pagrindinei mokyklai nustatyti aptarnavimo zonas. Tai reiškia, kad tėvai praras galimybę pasirinkti mokyklą. O dėl norimo pedagogo kovos užvirs jau sausio 4 d., kuomet bus pradėti priimti prašymai. Kai kurie tėvai tradiciškai prie įstaigos durų eilę užsiima ryte dar 6 val.

Nebuvo kitos išeities

Švietimo skyriaus vedėjas A. Petravičius pasakojo, kad ankstesniais metais Gargžduose gyvenančio mokinio tėvai galėjo laisvai rinktis, kurioje mokykloje – „Minijos“ ar „Kranto“ – mokysis jų vaikai. Deja, šios galimybės dėl didėjančio pradinukų skaičiaus tenka atsisakyti. Besirenkančiųjų „Minijos“ progimnaziją nestinga, tačiau ten nepakanka vietos, kad išeitų priimti visus pageidaujančiuosius, nepažeidžiant higienos normų reikalavimų. „Minijos“ progimnazijoje šiemet mokosi 945 mokiniai, „Krante“ jų yra žymiai mažiau – 695. Dėl to iškilo poreikis reguliuoti mokinių srautus, nustatyti konkrečias mokyklų aptarnavimo teritorijas. Tą ir padarė Klaipėdos rajono savivaldybės taryba. Dabar Gargždų gatvės yra priskirtos vienai ar kitai bendrojo ugdymo mokyklai. 2016 m. bus sudaryti 5 pirmų klasių komplektai „Kranto“ pagrindinėje mokykloje ir lygiai tiek pat „Minijos“ progimnazijoje. Paskutiniaisiais metais „Minijos“ progimnazijoje 1–4 klasių mokinių ir yra po 5 klases.

„Minijos“ progimnazijos direktorius Antanas Jacikas „Bangą“ tikino, kad nebuvo kitos išeities: „Pagal išankstines apklausas pas mus būtų reikėję komplektuoti 7 pirmokų klases, tai yra 40 vaikų per daug. Teko nustatyti kažkokius konkrečius atrankos kriterijus. Labai seniai, kai tik pradėjau dirbti, pamenu irgi buvo teritorijų suskirstymas. Pavyzdžiui, J. Basanavičiaus gatvės vaikai lankydavo „Krantą“. Dabar taip pat jie priskirti šiai mokyklai. Daugelis argumentuoja, kad nori į „Miniją“, nes ši įstaiga arčiau namų, tačiau juk Gargžduose atstumai nedideli, juolab kad veža autobusas, kuris sustoja stotyje ir vėliau išlaipina mokinius pagal poreikį.“

Pasijuto stumiami į šoną

Tėvai jau kelia nepasitenkinimo bangas. Anot jų, kur tai matyta: gyveni šalia „Minijos“ progimnazijos, o atžalas reikės vežti į „Krantą“. Tokia dalia ištiko J. Basanavičiaus gatvės gyventojus, nenori parko pusėn traukti ir Klaipėdos gatvės porinių namų pirmokai. Piktinasi ir tie, kurių broliai, seserys lanko „Miniją“, o būsimiems pirmokams priskirtas „Krantas“.

Kol vieni dievagojasi, kad vietoj „Minijos“ teks lankyti „Krantą“ ar atvirkščiai, kitiems apskritai užtrenktos durys į Gargždų bendrojo ugdymo mokyklas. Pavyzdžiui, Kulių kaimo gyventojams savo atžalas reikės vežti į Dovilų pagrindinę mokyklą, nors anksčiau čia augantys pirmokai taip pat papildydavo „Minijos“ ar „Kranto“ mokinių gretas.

Šlapšilės kaime gyvenančios Viktorijos Kasparavičienės įsitikinimu, tai visiškai neapgalvotas politikų sprendimas: „Dirbame Gargžduose, planavome savo vyresnėlę Eliją leisti į „Minijos“ progimnaziją.“ Juolab kad mano tėvai gyvena netoli, tai po pamokų būtų kur palaukti mūsų, paruošti namų darbus. Tačiau pagal naująją tvarką pirmiausia į „Miniją“ ir „Krantą“ bus priimami gargždiškiai, mums tikriausiai lieka Dauparai, tačiau kas tokiu atveju paims vaiką po pamokų ir pan. Esame sutrikę, dar nežinome, ką darysime. Neatsižvelgta į tuos, kurie gyvena už miesto ribų, tačiau tokių žmonių yra labai daug. Gaila, kad jie stumiami į šoną. Suprantu, kad tais metais yra daug gimusių vaikų, tačiau gal tuomet vertėtų atidaryti dar vieną klasę – apsvarstyti visus įmanomus variantus.“

Piktnaudžiavimui užkirs kelią?

Nereikia būti orakulu, jog nuspėtum, kad teritorijų paskirstymu nepatenkinti tėvai deklaruos vaiko gyvenamąją vietą pas senelius, draugus ir taip apeis patvirtintą tvarką. „Minijos“ progimnazijos direktorius teigė, jog bus tikrinama, kokia vaiko gyvenamoji vieta buvo nurodyta, lankant darželį, ir kokia deklaruojama dabar. Taip esą bus stengiamasi išvengti piktnaudžiavimo.

Jei į „Minijos“ ar „Kranto“ mokyklas bus priimti visi šių mokyklų aptarnavimo teritorijoje gyvenantys ir norintys tą mokyklą lankyti vaikai, o į likusias vietas bus daugiau registruotų prašymų negu mokykla gali priimti mokinių, pirmiausia bus priimami specialiųjų poreikių vaikai; našlaičiai, vaikai, turintys globėjus, ir neįgalių tėvų vaikai; mokiniai, kurių broliai ar seserys prašymo pateikimo metu jau mokosi toje mokykloje.

Yra ir tokių, kuriuos naujoji tvarka visiškai tenkina. Gargždiškė Vilma Rakauskė sakė, jog pati yra baigusi „Krantą“, dabar šią mokyklą lanko sūnus, o po pusantrų metų – ir dukra: „Mes pagal teritorijų suskirstymą esame priskirti šiai švietimo įstaigai. Esu patenkinta, juolab kad pradinių klasių pedagogą galime rinktis.“

Tėvai, kaip jau minėta, norintys pasirinkti trokštamą pedagogą, eilėje prie švietimo įstaigų laukia jau nuo 6 val. Tačiau, anot Švietimo skyriaus vedėjo, visi pradinio ugdymo mokytojai turi pedagoginį išsilavinimą, darbo patirties, todėl skirtumo, kuris iš jų mokys pradinuką, esą nėra. „Kranto“ pagrindinėje mokykloje dabar yra 3 ketvirtos klasės, tad kitąmet reikės papildomų dviejų mokytojų.


  • A. Petravičius prognozuoja, kad dalis tėvų, kurių vaikai pagal priskirtas teritorijas, pavyzdžiui, turėtų lankyti Kvietinių mokyklą-darželį ar „Minijos“ progimnazijos Gobergiškės skyrių, teiks prašymus mokytis į Gargždų mokyklas. Mat nenori, kad atžalos mokytųsi jungtinėse klasėse. Kai kas iš gyvenančiųjų netoli Gargždų esančiose vietovėse planuoja leisti vaikus į muzikos, sporto mokyklas, todėl jiems taip pat patogiau būtų, kad vaikas mokytųsi mieste. „Tokių tėvų prašymai bus priimami, bet gerokai didesnė tikimybė, kad jų vaikai mokytis bus priimti į „Krantą“, o ne į „Miniją“, nes ši mokykla, skirtingai nei „Krantas“, didinti pradinių klasių skaičiaus galimybių neturi“, – aiškino Švietimo skyriaus vedėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių