• 29 rugsėjo, 2021
|

Tėvams – lengvesnė našta, įstaigoms – lėšų stygius

Planuojama atleisti nuo mokesčio už darželius ir neformalųjį švietimą

Tebesitęsiant karantinui Klaipėdos rajono savivaldybės taryba meta pagalbos inkarą tėvams. Ketvirtadienį vyksiančiame Tarybos posėdyje bus teikiamas svarstymui sprendimo projektas, pagal kurį vasario–gegužės mėnesiais už vaikų ugdymą ikimokyklinėse grupėse būtų mokamas ne 15 eurų mėnesio mokestis, nepriklausomai nuo vaiko lankytų dienų skaičiaus, o 0,75 Eur mokestis už vaiko lankytą dieną.

Atsižvelgiant į tai, kad veiklos ne nuotoliniu būdu be apribojimų neformaliojo švietimo įstaigose artimiausiais mėnesiais nebus vykdomos, tuo pačiu Tarybos sprendimu tėvai vasario–gegužės mėnesiais būtų atleisti nuo mokesčio už neformalųjį vaikų švietimą Gargždų muzikos mokykloje ir jos skyriuose, Klaipėdos rajono sporto centre ir Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centre.

Dvi medalio pusės

Dviejų mažamečių sūnų mama gargždiškė Vidmantė Jonauskienė pati yra medikė, tad visa šeima sąžiningai laikosi karantino reikalavimų ir rekomendacijų: „Šiuo metu esu vaiko priežiūros atostogose su mažuoju sūnumi, tačiau vyresnysis yra 4,5 metų, jis – darželio ugdytinis, tačiau per karantiną į švietimo įstaigą nevedėme sūnaus nė karto. Žinoma, žymiai sudėtingiau namuose, reikia ir daugiau kantrybės, tačiau suprantame pandemijos grėsmę ir nekeliame jokių problemų. Kai būdavo darželio abonentinis mokestis, jį mokėjome, nors ir nelankėme. Juk tai mūsų mylimam darželiui, mūsų auklėtojoms, todėl svarbu prisidėti. Tačiau, kai už sausį negavome sąskaitos, aišku, nudžiugome. Kita vertus, vėlgi gaila darželio, kad nesurinks planuotų pajamų…“ Vidmantės nuomone, šis abonentinio mokesčio panaikinimas vasario–gegužės mėnesiais ypatingai svarbus toms šeimoms, kurios turi daugiau ikimokyklinio amžiaus vaikų: „Jei yra 2–3 vaikai, kurie visi šiuo metu namuose, o abonentinį mokestį reikia mokėti, tai jau susidarytų suma.“

Gargždų lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ direktorė Rasa Jusčienė „Bangai“ sakė, kad yra dvi medalio pusės dėl planuojamo sprendimo atleisti nuo abonentinio mokesčio ir mokėti tik už faktiškai lankytas dienas: „Iš tėvų pusės teisinga, suprantame juos. Jei neveda, kodėl turėtų mokėti 100 proc.? Tačiau įstaigai sudėtingiau, mažiau lėšų liks priemonėms. Šiuo metu „Ąžuoliuką“ lanko 50 proc. ugdytinių. Rekomendacija, jei yra galimybė, nevesti atžalos, tebegalioja.“

Įstaigos netenka lėšų

Sausio mėnesį Savivaldybės taryba nuo mokesčio mokėjimo buvo atleidusi visus vaikus, kurie lanko ikimokyklinio ugdymo grupes, ir vaikus, kurie lanko užsiėmimus neformaliojo švietimo įstaigose. Švietimo įstaigos sausio mėn. negavo apie 35 tūkst. eurų tėvų sumokamų mokesčių. Įstaigos už ikimokyklinukų ugdymosi sąlygas ne mažiau kaip 50 proc. surinktų lėšų naudoja darbuotojų darbo užmokesčiui ir socialinio draudimo įmokoms, o likusią dalį naudoja ugdymo aplinkai išlaikyti skirtoms išlaidoms (prekėms, paslaugoms, renginiams ir kt.).

Jei vietos politikai pritars ir atleis tėvus ir nuo mokesčio už neformalųjį vaikų švietimą, Gargždų muzikos mokykloje ir jos skyriuose, Klaipėdos rajono sporto centre ir Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centre, tai šioms įstaigoms taip pat bus papildomų iššūkių. Gargždų muzikos mokyklos direktorė Danutė Ruškytė atvirai sakė, kad nelabai patenkinti planuojamu tėvų atleidimu nuo mokesčio už vasario–gegužės mėnesius. „Mokama suma ir taip nėra labai didelė, tai labiau drausminis mokestis. Galėtų bent pusę palikti 7 ar 5 Eur vietoj 15 Eur. Pedagogų darbas dabar dvigubai sunkesnis, sudėtinga suderinti instrumentus ir pan. Tačiau vaikai vis tiek motyvuojami, vien pernai 55 ugdytiniai dalyvavo tarptautiniuose konkursuose. Jei neliks šio mokesčio, jokių priemonių negalėsime įsigyti, neliks reikiamų lėšų ir konkursams“, – kalbėjo D. Ruškytė. Jos skaičiavimu, per sausio–gegužės mėn., atleidus tėvus nuo mokesčio, Gargždų muzikos mokykla nesurinks apie 10 000 Eur. Daliai ugdytinių ir iki šiol buvo taikomas atleidimas nuo mokesčio, atsižvelgiant į socialinę padėtį.

Atkurs tikslindami biudžetą?

Priminsime, kad Gargždų muzikos mokykloje ir jos skyriuose mokesčio dydis buvo 15 Eur per mėnesį, Klaipėdos rajono sporto centre ir Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centre – 5 Eur. Gargždų muzikos mokyklą (su skyriuose ugdomais vaikais) lanko 560, Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centrą – 308, Klaipėdos rajono sporto centrą – 430 vaikų. Neatleidus šių įstaigų vaikų nuo mokesčio per vasario–gegužės mėn. tėvai turėtų sumokėti apie 38 tūkst. eurų. Gargždų muzikos mokykla ne mažiau kaip 70 proc. surinktų lėšų, Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centras ir Sporto centras ne mažiau kaip 50 proc. surinktų lėšų naudoja darbuotojų darbo užmokesčiui. Įstaigų negautų lėšų atkūrimas bus svarstomas tikslinant Savivaldybės biudžetą.

Gargždų muzikos mokyklą lankančio ugdytinio mama Sigita Tverskienė sakė, kad nuotoliniu būdu vykdomas ugdymas kokybe neprilygsta kontaktiniam. „Paprastai muzikos mokykloje sūnus praleisdavo dvi valandas ir daugiau, o dabar apsiribojama iki maždaug valandos nuotoliniu ugdymu. Tai yra labiau įgūdžių palaikymas, tačiau ne progresas. Todėl logiška, kad nuo mokesčio tėvai būtų atleisti tokiu laikotarpiu. Manau, tokia nuomonė yra daugelio tėvų“, – samprotavo S. Tverskienė.


KOMENTARAS

  • Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Violeta RIAUKIENĖ: „Pagrindinė šio sprendimo projekto idėja – prisidėti prie pandemijos padarinių lengvinimo, sumažinti tėvams tenkančią finansinę naštą: bus mokama tik už tiek dienų, kiek ikimokyklinio amžiaus ugdytinis lankė. Juk vieni tėvai dabar dirba nuotoliniu būdu, kiti įprastai, treti – mišriu būdu, tad ir vaikų vedimo į ikimokyklinio ugdymo įstaigas poreikis yra skirtingas. Pagal šį sprendimą bus mokama tiek, kiek vaikas lankė. Tokia praktika taikoma ir vasaros birželio–rugpjūčio mėnesiais. Priėmus šį sprendimą tikimasi, kad ir darželio grupės nepilnės labai sparčiai, tai prisidės prie pandemijos suvaldymo. Dėl mokesčio už neformalųjį švietimą situacija panaši, jis buvo nustatytas vertinant tiesioginį-kontaktinį ugdymą. Dabar vyksta nuotolinis, tad ir kokybė yra kitokia, vėlgi lengviname naštą ir tėvams. Kada neformalusis švietimas vyks kontaktiniu būdu, pasakyti negalime, tai nuo mūsų nepriklauso.“

Agnė ADOMAITĖ

„Bangos“ archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių