Tiltai iš makaronų – atlaiko kone pusšimčio kilogramų apkrovą

Gegužės 18 d. Vilniaus Gedimino technikos universitete (VILNIUS TECH) vyko dešimtasis „Makaronų tiltai 2023“ čempionatas. Jo metu buvo statomi tiltai iš makaronų ir aiškinamasi, kuris iš jų atlaikys didžiausią apkrovą.  

Kaip teigia vienas iš renginio organizatorių, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) novatorius, Inovatyviųjų statybinių konstrukcijų laboratorijos vyriausiasis mokslo darbuotojas doc. dr. Arvydas Rimkus, pirmieji renginiai, prieš dešimtmetį, buvo skirti tik studentams. Iš pradžių tiltus iš makaronų statydavo ir čempionatuose dalyvaudavo tik VILNIUS TECH studentai. Vėliau dalyvių gretas papildė ir studentai iš kitų Lietuvoje veikiančių universitetų, tad renginys tapo Lietuvos čempionatu. Pastaraisiais metais su studentais varžosi ir moksleivių komandos iš įvairių Lietuvos mokyklų. 

„Visiems, dalyvaujantiems čempionate, galioja trys pagrindinės taisyklės. Pirmoji – tiltas turi būti pastatytas tik iš makaronų ir klijų, antroji – jis turi perdengti 1 m tarpatramį ir trečioji – tiltas turi būti lengvesnis nei 1 kg. Dar vienas svarbus dalykas – statybai naudoti galima tik makaronus ir bet kokios rūšies klijus. Makaronai gali būti bet kokios formos, įsigyti prekybos centre, o klijų tipas – ir komercinė komandos paslaptis. Čempionatą laimi ta komanda, kurios pastatytas tiltas atlaiko didžiausią apkrovą“, – teigia A. Rimkus.  

Pasak VILNIUS TECH novatoriaus, norint pastatyti tvirtą tiltą iš makaronų, svarbiausia tikslumas ir kruopštumas. Net ir neatliekant jokių skaičiavimų galima pastatyti tiltus, atlaikančius šimtus kilogramų apkrovos. Geriausios komandos pasitelkia ir skaitinį modeliavimą bei atskirų makaronų rūšių mechaninius bandymus. 

„Nors atrodo keistai, maži pastatai, pastatyti iš makaronų, yra panašūs į pilno mastelio statinius iš konstrukcinio plieno. Maketai iš makaronų kartais naudojami net ir seisminiuose pastatų maketų bandymuose. Todėl kartu su žaidybiniu elementu atsiranda ir dalis tikrovės – nuo apkrovos tiltai iš makaronų deformuojasi ir lūžta panašiai, kaip tikro mastelio tiltai iš plieno“, – pasakoja docentas.  

Šiais metais „Makaronų tiltai 2023“ finale dalyvavo 17 komandų iš Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių, Molėtų, Vievio, Vilkijos, Taujėnų, Jurbarko, Troškūnų ir Alytaus. Pasaulio bei Lietuvos makaronų tiltų rekordo nepavyko pagerinti, tačiau komandos pasiekė puikių rezultatų. Pirmąją vietą užėmė komanda iš Vievio gimnazijos „Vievio tiltai“, kurios tiltas atlaikė 275 kg. Vievis garsėja ilgametėmis tiltų iš makaronų statybos tradicijomis. 2019 m. komanda iš Vievio tapo pasaulio tiltų iš makaronų vicečempionė. Komanda „Niutonistai“ iš Taujėnų gimnazijos užėmė antrąją vietą. Jos tiltas atlaikė 101,6 kg apkrovą. Trečioji vieta atiteko VILNIUS TECH studentų komandai „Spagečių būrys“, kurios konstrukcija atlaikė 90,5 kg. 

###

Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VILNIUS TECH) – inovatyvi aukštoji mokykla, ugdanti kūrybiškus ir kvalifikuotus specialistus. VILNIUS TECH užtikrina šiuolaikines, į darbo rinką orientuotas studijas ir atlieka daugybę įvairių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbų – jie vykdomi 13 institutų, 3 mokslo centruose, 22 laboratorijose. Universitete veikia moderniausias Rytų Europoje Civilinės inžinerijos mokslo centras. Turėdamas daugiau kaip 500 partnerių tarp užsienio aukštųjų mokyklų, VILNIUS TECH suteikia plačias tarptautinių studijų bei praktikų galimybes.

Pranešimas spaudai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių