Ūkininkus ragino vienytis ir kooperuotis
Į Ūkininkų sąjungos rajono skyriaus ataskaitinį susirinkimą atskubėjo žemės ūkio ministras B. Markauskas (trečias iš dešinės). Klaipėdos rajono ūkininkų sąjungos skyriaus pirmininkas V. Liorenšaitis (antras iš dešinės): „Dirbu mišriame ūkyje, todėl žinau padėtį ir grūdininkystėje, ir gyvulininkystėje.“
Švenčių išvakarėse Klaipėdos rajono ūkininkų sąjungos skyriaus nariai ataskaitiniame susirinkime ne tik aptarė savo veiklą praėjusiais metais. Jie klausėsi naujausių žinių, kurias iš sostinės atvežė žemės ūkio ministras Bronius Markauskas, išgirdo žemės ūkio aktualijų iš kitų svečių. Ūkininkams palinkėta vienybės, santarvės ir ryžto kooperuotis.
Pasigedo aktyvumo
Į Klaipėdos rajono ūkininkų sąjungos skyriaus ataskaitinį susirinkimą atvykusius žemdirbius su Velykomis pasveikino pirmininkas Valdemaras Liorenšaitis. Neliko be dėmesio ūkininkas Vidmantas Buivydas, neseniai išrinktas Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos prezidentu. Beje, anksčiau V. Buivydas vadovavo Ūkininkų sąjungos rajono skyriui.
Gėlių puokštę pirmininkas įteikė ir neseniai Žemės ūkio skyriaus vedėja paskirtai Genovaitei Valauskienei.
V. Liorenšaitis pateikė glaustą ataskaitą apie rajono ūkininkų sąjungos skyriaus veiklą. Ūkininkai aktyviai dalyvavo pieno gamintojų streike Vilniuje. „Tai rodo, kad jie kovoja už savo teises“, – akcentavo pirmininkas. Jis pridūrė, jog dirba mišriame ūkyje, todėl žino ir grūdininkų, ir pienininkų situaciją.
Pernai ūkininkai surengė javapjūtės pabaigtuves, Metų ūkio laureatų, Medžioklės šventes, išvyką į Ukrainą slidinėti. Tačiau neatsirado pakankamai norinčiųjų keliauti „Žuvies keliu“.
Praėjusiais metais įvyko 6 valdybos posėdžiai, kuriuose svarstyti su ūkininkų veikla susiję klausimai. V. Liorenšaitis kalbėjo, jog įsisenėjusi problema – mažas narių aktyvumas aptariant žemdirbių aktualijas. „Nesulaukiu pastabų ir pasiūlymų. „Facebook“ grupėje – 30 narių, tikiuosi aktyvesnių diskusijų. Dalinkimės informacija apie savo ūkius“, – kvietė pirmininkas.
Jis akcentavo, jog siekiama į Ūkininkų sąjungą pritraukti daugiau narių, kurių dabar yra 67, o siekiamybė – šimtas.
Tvirtinant valdybos ataskaitą, susilaikė tik Artūras Česnauskas, anksčiau vadovavęs Ūkininkų sąjungos rajono skyriui. Vienas iš priekaištų – skyriuje nepradėjo dirbti administratorius, apie kurio pareigybę buvo tartasi pernai. Tačiau V. Liorenšaitis patikino, jog gegužę pradės dirbti.
Į Ūkininkų sąjungos rajono skyriaus valdybą vietoj Broniaus Markausko išrinktas Rytis Kernagis.
Ministras siūlė auginti gyvulius
Į susirinkimą atskubėjęs žemės ūkio ministras B. Markauskas perdavė naujienas iš susitikimo su Premjeru. „Vakar kalbėjomės apie melioracijos fondo steigimą. Premjeras sutiko, nes ką galima padaryti už 10 mln. eurų, kuriuos skiria valstybė. Juk melioracijos sistema sena ir kasmet blogėja“, – kalbėjo ministras.
B. Markauskas užsiminė apie valstybinių įmonių – Žemės fondo, Pieno tyrimų, Kaimo verslo ir paslaugų centro bei kitų optimizavimą. Pasak jo, brangus valstybės valdymo aparatas: gyventojų mažėja, o valdininkų – ne. Net pareiškus nepasitikėjimą, Nacionalinės žemės tarnybos vadovas nepalieka posto.
B. Markauskas prisipažino, kad sudėtinga misija važinėti po šalies savivaldybes ir raginti ūkininkus, kad neatsisakytų gyvulininkystės. „Užauginame 6 mln. tonų grūdų ir eksportuojame. Gyvulininkystė ir jos produktai – kitokia pridėtinė vertė. Todėl grūdininkams sakau, kad investuotų į gyvulininkystę“, – kalbėjo ministras. Jis pridūrė, jog kita problema – dirvožemio alinimas.
Susirinkime dalyvavusi rajono Savivaldybės tarybos narė Regina Kernagienė bandė prieštarauti: „Argi brandžiame amžiuje pradėsi auginti gyvulius? Be to, reikia investicijų.“
B. Markauskas kalbėjo apie mėsos rinkas didžiosiose pasaulio šalyse – Kinijoje, Japonijoje ir kitur. „Grūdininkai, auginkite mėsinius galvijus“, – pakartojo jis.
Ministras sakė, jog žemdirbiai „banguoja“ dėl mokesčių, bet ūkininkai nėra išlaikytiniai – sumoka nemažus mokesčius. Jis akcentavo, jog ūkininkams labai svarbi kooperacija ir paragino kooperuotis.
Atsirado susikalbėjimas
Rajono Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Karbauskas, pasveikinęs susirinkusiuosius, kalbėjo, jog ūkininkams reikia vienybės, nes sudėtingas laikas, skaičiuojamos lengvatos ir tai gali supriešinti. „Bendraukime, kalbėkimės, juk siekiame to paties. Gražu, kai vieni kitiems padedate“, – sakė jis.
G. Valauskienės nuomone, ledai ištirpo – tarp ūkininkų atsirado bendrystė ir susikalbėjimas.
Ji pasakojo apie didįjį darbymetį – žemės ūkio naudmenų ir pasėlių, pievų deklaravimą tiesioginėms išmokoms gauti. „Ūkininkai anksčiau nei žemės ūkio skyriaus specialistai sužino apie naujoves, todėl siūlau patiems deklaruoti“, – ragino Žemės ūkio skyriaus vedėja. Ji priminė, jog ūkininkai, kurie dalyvauja programoje tvarkyti melioracijos griovius, turi žinoti, kad tai ne vienkartinis darbas. Juos tvarkyti reikia visą įsipareigotą laikotarpį. Priešingu atveju gali nukentėti dėl išmokų. „Reikia atsiskaityti ir su „Sodra“, Valstybine mokesčių inspekcija, nes skolingi gali negauti išmokų“, – akcentavo G. Valauskienė.
Prajuokino susirinkusiuosius
Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Antanas Bauža akcentavo, jog specialistų veikla plati – tenka lankytis pas ūkininkus ir tikrinti. Jam ištarus „nesiūlykit inspektoriams nieko“, salėjo nuvilnijo juokas.
A. Bauža kalbėjo apie užkrečiamųjų ligų kontrolę. Rimta problema šalyje – afrikinis kiaulių maras. Smulkieji ūkininkai turi griežtai laikytis biosaugos reikalavimų. Reikia saugotis ir paukščių gripo.
Nacionalinės žemės tarnybos Klaipėdos rajono skyriaus vedėja Daiva Bukavičienė kvietė prisidėti prie apleistų žemės plotų mažinimo, nors tai ne ūkininkų, o priemiestinių gyventojų problema. Ji taip pat sakė, jog šiemet turėtų baigtis žemės reforma.