Ukrainiečių integracija į darbo rinką prasidėjo: ką svarbu žinoti apie jų įsidarbinimą?

Jau dirba apie 1300 ukrainiečių. Daugiausia trijuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje), bet yra dirbančių ir kituose miestuose: Marijampolėje, Utenoje, Šiauliuose, Trakų r., Varėnoje ir kt.

„Draugą nelaimėje pažinsi. Tad noriu padėkoti žmonėms, kurie priima nuo karo bėgančius ir kalbos nemokančius ukrainiečius į savo kolektyvus: pritaiko procesus, išverčia į jiems suprantamą kalbą, apmoko dirbti“, – sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas.

Užimtumo tarnybos duomenimis, šiuo metu yra daugiau kaip 730 darbdavių, kurie pasiūlė darbo vietas nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams. Jie užregistravo virš 4700 darbo vietų kur galėtų priimti kalbos nemokančius žmones. Užsiregistravę ukrainiečiai jau turi darbo pasiūlymus, aktyviai susitinka su įmonių atstovais.

Daugiausia laisvų darbo vietų registruota apdirbamosios gamybos, statybos, administracinės ir aptarnavimo veiklos, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų teikimo, didmeninės ir mažmeninės prekybos, transporto srityje veiklą vykdančiose įmonėse.

„Suprantame, kad atvykusiems į Lietuvą Ukrainos žmonėms labai svarbu įsitvirtinti ir kurti pridėtinę vertę Lietuvoje. Dedame visas pastangas, kad jau registracijos centruose žmonės sužinotų apie įsidarbinimo galimybes, gautų pirmuosius darbo pasiūlymus. Kiekvienam norinčiam dirbti ir atvykusiam į Užimtumo tarnybą įsipareigojame pateikti darbo pasiūlymą per vieną dieną nepriklausomai nuo pasirinktos gyvenamosios vietos Lietuvoje. Nuo šiol didžiuosiuose miestuose konsultacijas teikiame ir ukrainiečių kalba“, – sako Užimtumo tarnybos direktorė Inga Balnanosienė.

40 proc. atvykusių ukrainiečių turi aukštąjį išsilavinimą. Kol jų diplomai bus įvertinti ir pripažinti Lietuvoje, kvalifikaciją turintys darbuotojai sutinka dirbti ir priima nekvalifikuoto darbo pasiūlymus. Jau turime atvejų, kai atvykusiems iš karto pavyksta įsidarbinti pagal profesiją, pavyzdžiui, programuotojai, mokytojai, veterinarijos gydytojo padėjėja, siuvimo technologė ir kt. Pačioje Užimtumo tarnyboje Kaune ir Vilniuje pradėjo dirbti 5 Ukrainos kolegos iš valstybinio sektoriaus, kurie padeda priimti atvykstančius.

Kokie reikalavimai taikomi įdarbinant ukrainiečius?

Ukrainiečiai gali įsidarbinti Lietuvoje jiems netaikant darbo rinkos poreikio vertinimo, t. y. jie atleisti nuo pareigos įsigyti leidimą dirbti. Jiems taip pat suteikta galimybė dirbti ir pagal laikinojo darbo sutartį ar vykdyti savarankišką veiklą.

Atvykęs asmuo privalo užsiregistruoti Migracijos departamente, tačiau po to gali įdarbinti beveik tomis pačiomis sąlygomis kaip Lietuvos piliečiai. Tačiau darbdavys turi:

  • Įsitikinti, kad asmuo užsiregistravo Migracijos departamente ir turi išduotą registraciją patvirtinantį dokumentą, kuriame nurodytas vardas, pavardė, gimimo data, interesų Lietuvoje turinčio užsieniečio (ILTU) kodas ir elektroninės sveikatos istorijos (ESI) numeris;
  • Per „Sodros“ informacinę sistemą EDAS pateikti LDU pranešimą likus 1 darbo dienai iki užsieniečio įdarbinimo dienos. Tais atvejais, kai ukrainiečiai neturi biometrinių pasų, darbdaviai per EDAS turi pateikti Migracijos departamento išduotą registracijos kortelės kopiją;
  • Mokėti ne mažesnį darbo užmokestį, nei tą patį darbą dirbantiems Lietuvos piliečiams.

Atkreipiame dėmesį, kad asmeniui nėra būtina turėti banko sąskaitą pradedant dirbti. Ji bus reikalinga darbo užmokesčio išmokėjimo dieną. Dauguma Lietuvos bankų siūlo greitai ir nemokamai atidaryti sąskaitas.

SVARBU. Kviečiame darbdavius aktyviai registruoti laisvas darbo vietas Užimtumo tarnybos tinklapyje pažymint, kad darbo vieta yra siūloma Ukrainos piliečiams.

Užimtumo tarnyba nuolat atnaujina informaciją savo interneto svetainėje: https://uzt.lt/ukrainieciu-idarbinimas/, taip pat renka darbdaviams rūpimus klausimus ir į juos atsako DUK skiltyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių