Veiviržėniškius pakerėjo verbų ir rištinių juostų gražumai

Verbų sekmadienis – tai sek­madienis prieš Velykas, kuriame paminimas iškilmingas Kristaus įžengimas į Jeruzalę, kada „gausiai susirinkusi į šventes minia sužinojo, kad Jėzus ateinąs į Jeruzalę. Žmonės pasiėmė palmių šakas ir išėjo jo pasitikti, garsiai šaukdami: „Osana! Garbė tam, kuris ateina Viešpaties vardu – Izraelio karaliui!“ (Jn 12, 12). Šiam įvykiui prisiminti per Verbas šventinamos palmių, alyvmedžių ar kitų medžių šakelės, vadinamos verbomis.

Lietuvoje verboms paprastai naudojama kadugių ar sprogstančių gluosnių šakos. Buvo tikima, kad pašventintos verbos apsaugo nuo žaibo įtrenkimo, todėl jos buvo nešamos namo ir užkišamos už stogo gegnės palėpėje. Verbų sekmadienio rytą viena kita likusia kadugio šakele tol plakami snaudaliai, kol pažada velykinį margutį. Pastaruoju metu Lietuvoje paplito Vilniaus krašto verbos, padarytos iš džiovintų laukinių gėlių. Jos susijusios su senaisiais Vilniaus amatininkų cechais ir buvo kuriamos kaip puošmenos procesijoms, vėliau ši paskirtis nunyko ir tokios puokštės virto verbomis.

Klaipėdos rajono amatų centre vasario 7 dieną atidaryta menininkės, kūrėjos Irenos Šarkuvienės verbų ir rištinių juostų paroda. Papasakojome susirinkusiems renginio dalyviams verbos atsiradimo istoriją, prasmę ir paskirtį. Priminėme apie rištinių juostų naudojimo būdus, kuo jos skiriasi įvairiuose Lietuvos regionuose, kur jas pritaikyti šiandien. I. Šarkuvienė pasakojo apie verbų rišimą: kokie augalai yra tinkamiausi, kaip ir kada juos reikia pasiruošti ir kaip jai kilo idėja užsiimti šiuo kūrybiniu darbu. Žmonės domėjosi ir gražiomis, spalvingomis rištinėmis juostomis. Menininkė Irena Šarkuvienė papasakojo apie lietuvių tradicinių tautinių juostų dvinyčio, milinio-eglinio ir milinio-kryžminio pynimo būdus. Tautinių juostų raštai mus pasiekė iš gilios senovės, tai protėvių laiškai mums apie papročius ir tradicijas. Šiltą, jaukią renginio nuotaiką puikiai papildė liaudiškos dainos, kurias atliko Neda Gaudutytė ir „Veiviržėlės“ ansamblio dainininkės Luka Švabaitė ir Ieva Dirgėlaitė, pritardamos kanklėmis. Susirinkę žmonės džiaugėsi gražiais, originaliais menininkės darbais. Daugelis įsigijo verbų, kuriomis pasipuoš namus. Ačiū Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos muzikos mokytojai Jovitai Jokšienei ir Gargždų muzikos mokyklos Veiviržėnų skyriaus mokytojai, vaikų folklorinio ansamblio vadovei Jolantai Kudabienei už liaudiškos dainos puoselėjimą ir bendradarbiavimą. Paroda veiks iki kovo 1 d.

Valė KRAULEIDIENĖ

Amatų centro vadovė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių