Vėsa stabdo daržovių augintojus ir grožio puoselėtojus

R. Latakienė: „Žmonėms reikia ir grožio – perka gėles.“

Vėsa prislopino pavasario proveržį – pats laikas sodinti daržoves šiltnamiuose, bet gegužė gąsdino stipriomis šalnomis. Praėjusį šeštadienį ūkininkai, į Dituvos turgų atgabenę savo užaugintus daržovių daigus, kantriai laukė pirkėjų, bet jie apžiūrinėjo ir neskubėjo pirkti. Pirmieji, pasitikėję šilumos bangomis ir anksčiau pasisodinę, ieškojo naujų.
Pirmieji daigai nušalo
Gegužės vidurys – įprastas daržovių sodinimo metas, kai daržininkai mėgėjai skuba šiltnamiuose pasodinti pomidorų, agurkų daigus, o sodybų šeimininkai – kuo gražiau savo aplinką papuošti spalvingomis gėlėmis. Bet šiemet stabdo rekordiškai šaltas paskutinis pavasario mėnuo. Tie, kas patikėję pirmosiomis šilumos bangomis pasodino šalčiui jautrius augalus ir jų neapsaugojo, dabar dairosi daigų jiems atsodinti.
Dituvos turguje, ūkininkams skirtoje erdvėje, ne visi čia atvežę parduoti daržovių, gėlių daigus randa vietos. Dalis šių prekiautojų išsidėstę savo prekes šalia sendaikčių turgelio. Praėjusį šeštadienį turguje akys raibo nuo gėlių spalvų – tarsi įvairiaspalvis kilimas iš serenčių, ledinukų, begonijų, našlaičių, gvazdikų ir daugybės kitų žiedų. Salelės pomidorų, paprikų, agurkų ir kitų daržovių daigų. Nemenkas pasirinkimas pagal veisles ir pagal kainą.
Čia savo užaugintus daigus atveža iš to besiverčiantys ūkininkai ir daržininkai mėgėjai, kad papildytų savo šeimos biudžetą. Į Dituvos turgų prekiauti atvyksta ne tik vietos gyventojai, bet ir Tauragės, Šilutės, Šilalės bei kitų rajonų žmonės.
Rinktis yra iš ko – pirkėjų mažai
Tačiau praėjusį žvarbų, ūkanotą savaitgalį Dituvos turguje pirkėjų antplūdžio nebuvo. Daržovių, gėlių daigų pardavėjai stoviniavo susitraukę, apsimuturiavę šalikais, užsimovę šiltas pirštines. O kaip ištverti augalėliams, išplėštiems iš šiltnamio, streso apimtiems? Nešildomuose šiltnamiuose anksčiau pasodinti pomidorai, jei nenušalo, tai stirkso gelstelėję, tarsi apmirę.
Žmonės stoviniavo prie pomidorų, agurkų daigų, bet pirko atsargiai. „Aš tik tris agurkų daigus paimsiu – pavasaris šaltas. Obelys nužydės, ir šalnos praeis“, – kalbėjo jauna Šernų gyventoja, atsistojusi į eilę prie pardavėjos, kuri neatsikvėpdama pardavinėjo savo užaugintus pomidorų, paprikų daigus, kainavusius po 1,20 Eur, agurkų – po 1,50 Eur. Augalai vešlūs, sodriai žali, matyti, jog geromis sąlygomis auginti, bet vis tiek stebino, kaip sparčiai tirpo jos daigai – kitiems prekiautojams tik pavydėti. „Čia geri daigai, todėl ir stoviu – kitur tokių nėra“, – sakė kita pirkėja. „Gal Dievulis duos gerą orą – laikas sodinti. Ir šalnų nebepraneša“, – atitarė trečia.
„Aš čia trečius metus prekiauju savo užaugintais daigais – turiu nuolatinių pirkėjų. Šiemet pabranginau 20 centų, bet žmonės perka“, – kalbėjo sėkminga prekiautoja iš Kintų.

Daržininkas R. Latakas: „Pardavimui auginame 40 veislių pomidorų daigus.“

Jaunieji daržininkai iš Mickų
Daržininkas Ramūnas Latakas iš Mickų, Priekulės seniūnijos, apgailestavo, kad toks vėsus, drėgnas šeštadienis. „Nuo oro priklauso turgus – šiandien apytuštis, bet žmonės perka“, – patikino jis. „Dabar pomidorai „ant bangos“, bet žmonės ir grožiui neabejingi – nori ir gėlių“, – šypsojosi jo žmona Reda. Jauni ūkininkai Latakai, kelerius metus besiverčiantys daržininkyste, Dituvos turguje prekiavo ne tik daržovių, bet ir gėlių daigais, dekoratyviniais augalais. Daržininkystei jie skiria apie pusantro hektaro. „Prekybai turguje užauginame apie keturis tūkstančius 40 veislių pomidorų daigų, o savo šiltnamiuose auginame tūkstantį, – atskleidė daržininkė Reda. – Čia atvežame parduoti ir savo užaugintus pomidorus. Turime nuolatinius pirkėjus, kurie perka ir daigus, ir pomidorus. Paskanavę mūsų vaisių, perka daigus. Keičiasi žmonių įpročiai – nori spalvingo stalo, įvairių skonių pomidorų.“
Latakai sakė, jog pomidorų daigus pradėjo pardavinėti kovo pabaigoje. Jau kelerius metus už vieną prašo euro. „Nebranginome, nors sėklos pabrango, šį pavasarį padidėjo išlaidos šildymui – sunkiai viskas augo, – kalbėjo R. Latakas. – Daug daigų jau pardavėme, juos pabaigus prasidės gėlių pardavimo pikas. Savo augalus pardavinėjame ne tik turguje, bet ir iš namų.“
Į turgų – prasiblaškyti
Dituvos turguje galėjai rinktis įvairiausių veislių pomidorų: daigas kainavo nuo 1 iki 1,5 euro. Tačiau viena senučiukė patyliukais pasiūlė daigą už 80 centų. „Nenoriu, kad kiti išgirstų – mane gali išvaryti iš turgaus, – kalbėjo garbaus amžiaus prekiautoja. – Užsiauginau mėgstamų pomidorų daigų sau, o kas liko, atvežiau parduoti.“
Tai, kas liko nuo savo reik­mių, pardavinėjo ir sutuoktinių pora iš Šilutės rajono. Už pomidorų, agurkų daigą prašė po eurą. „Mums patinka Dituvos turgus – jau kelintą savaitgalį čia atvykstame. Tai – pramoga, prasiblaškymas“, – sakė senjorė Zita. „Aš čia vežu parduoti savo užaugintų daržovių daigus nuo nepriklausomybės pradžios, bet iš pradžių ant griovio krašto prekiavome, – dėstė ūkininkas Jonas iš Tauragės rajono. – Dabar turime gerą vietą. Esant palankiam orui, čia daug žmonių susirenka. Ateina pasivaikščioti, pasišnekučiuoti, pasižiūrėti ir kažką nusiperka. Aš turiu nuolatinių klientų.“
Gėlių pardavėja Rasa iš Šilutės rajono apgailestavo, kad ir kitą savaitę neprognozuojama šiluma. „Žmonės nesiryžta pirkti, nes pirmųjų pasodinusiųjų gėlės nušalo, – sakė ji. – Ir kainos tos pačios kaip ankstesniais metais – nelabai perka, tai ir nedidiname.“
Dituvos turguje pomidorų daigai kainavo nuo 80 centų iki 1,50 Eur, agurkų – nuo 1 iki 2 Eur, paprikos – 1–1,5 Eur. Už dešimtį kopūstų daigų prašė 1,50 Eur, už penkis – 1 Eur. Po eurą prašė už salvijos daigą, stambiažiedį serentį, už ledinuką – 70 ct, už gvazdiką, pelargoniją – 2,5 Eur, šluotelinę hortenziją – 10–15 Eur. Gėlių kompozicijos kainavo 8 Eur, surfinijos kabinamuose vazonuose – nuo 5 iki 8 Eur.
Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content