Vietoje globos namų – kita šeima
Palengva pereinama nuo institucinės vaikų globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams. Atsiranda tarsi nauja profesija – laikinasis globėjas, kuris priglaudžia svetimus vaikus savo namuose jų biologinėje šeimoje kilus krizei, ir gauna už tai atlygį.
Rajono Taryba patvirtino tėvų globos netekusių vaikų laikinosios globos (rūpybos) šeimoje organizavimo tvarkos aprašą. Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Dalios Gumuliauskienės teigimu, laikinosios globos organizavimas šeimoje, o ne institucijoje, yra naujas ir pažangus dalykas, nes taip vaikai išvengia traumuojančios ilgalaikės patirties. Laikinųjų globėjų šeimoje vaikai galės būti globojami ilgiausiai iki 12 mėnesių, kol galės grįžti į biologinę šeimą arba bus perkelti į nuolatinių globėjų namus. Pasak D. Gumuliauskienės, bus skatinama vaikų globa šeimose numatant globėjams ne tik išmokas vaiko išlaikymo išlaidoms, bet ir mokant darbo užmokestį pagal individualios veiklos reikalavimus. Išmokos laikiniesiems globėjams, anot vedėjos, gali būti mokamos iš kasmet sutaupomų arba nepanaudojamų piniginės socialinės paramos lėšų. Išmoka už vieną globojamą vaiką siekia 2 minimalios mėnesinės algos dydžius (MMA), už du vaikus – 3 MMA, už 3 vaikus – 4 MMA. Globėjas 1,5 MMA dydžio atlygį kas mėnesį gaus ir tuo metu, kai šeimoje vaikas nėra globojamas. Iš šių lėšų globėjas sumoka visus būtinuosius mokesčius pagal individualios veiklos liudijimą. Teigiama, jog šios išlaidos globai nėra didelės, palyginti su vaikų išlaikymo globos institucijose sumomis. Pavyzdžiui, Klaipėdos vaikų globos namuose „Rytas“ vieno vaiko išlaikymas per mėnesį kainuoja apie 1 014 Eur, Lapių pagrindinės mokyklos globos grupėje – 744 Eur.
Svarstant šį klausimą Taryboje kilo diskusija, kodėl reikėtų mokėti atlygį globėjui, kuris tuo metu nedirba, t. y. neturi globojamo vaiko. Į tai atsakyta, kad žmonės, kurie imsis šios veiklos, negalės turėti kito darbo, kadangi visą laiką bus „budėjimo režime“ – niekada nežinos, kada į šeimą iš krizės apimtos biologinės šeimos atvyks laikinai globojami vaikai. Nustatytos dvi globėjų – rūpintojų rūšys – tai socialinis globėjas ir atokvėpio globėjas. Socialinis globėjas vaikus nuo gimimo iki 18 metų galės globoti ne ilgiau kaip vienerius metus, atokvėpio globėjas – ne ilgiau kaip vieną mėnesį (išimties atveju – 3 mėn.) . D. Gumuliauskienės teigimu, globėjas pasirinkti laikinai globojamo vaiko neturės galimybės, vaikai į šeimą bus nukreipiami Vaiko teisių apsaugos tarnybos sprendimu, pasitarus su kitų tarnybų specialistais.