Žemdirbių nerimas: pasėti teks daugiau

Šį pavasarį ūkininkams reikėtų suktis sparčiau, nes liko nenudirbtų rudens darbų, dėl išgedusių žiemkenčių padidėjo vasarojaus plotai, tačiau gamta neskuba. Sėjos tempai nevienodi: kai kas jau baigė, o kiti pradėjo.

Daupariškis ūkininkas Petras Mont­vydas geros nuotaikos: pirmadienį baigė sėją ir šį savaitgalį jo darbininkai ilsisi, nes dirbo be laisvadienių. Per 10 dienų pasėjo 500 hektarų žirnių, miežių ir kviečių – pastarųjų daugiausia. Teko atsėti išgedusius žiemkenčius: iš 260 ha žieminių kviečių liko tik 100 ha. Atsėjo ir 18 ha rapsų. Žiemkenčių plotus jis buvo apdraudęs, tačiau šnekos, jog apsidraudusiesiems nemokės žalos kompensacijos, optimizmo neprideda.

Ūkininkas kalbėjo, jog teko dirvose apvažiuoti užmirkusias vietas, į kurias sugrįžti ir pasėti žada gegužę, kai pradžius. „Tokius „lopus“ sudėjus susidaro apie 10 hektarų, – sakė P. Montvydas. – O dabar reikia rūpintis pasėlių priežiūra.“

Ūkininkas Jonas Kausteklis, kurio dirbama žemė driekiasi Vėžaičių ir Endriejavo seniūnijose, sėją pradėjo neseniai, nes ne visur į dirvą galima įvažiuoti. Taigi pradžia – aukštesnėse, pradžiūvusiose vietose, kur geriau veikia melioracijos įrenginiai.

„Iš 50 ha rudenį pasėtų žiemkenčių nieko nebeliko, – teigė ūkininkas. – Dabar reikės pasėti 300 ha vasarinių kultūrų.“ Jis pridūrė, kad neprisimenantis tokių metų: nei rudenį galėjo nuimti derlių, nei pasėti žiemkenčių. Tačiau ir tie, kurie pasėjo, nieko nelaimėjo, nes pasėliai supuvo, išgedo. „Betgi mes nuo gamtos priklausome“, – ištarė ūkininkas.

Vėžaičių seniūnijos žemės ūkio specialistės Elenos Kundrotienės teigimu, rudenį stambesni ūkininkai čia pasėjo 947 ha žieminių javų, o pavasarį paaiškėjo, kad 547 ha iššalo, išgedo, iš 363 hektarų rapsų pasėliai sunyko 140 ha. „Nuostoliai didžiuliai: išlaidos sertifikuotai sėklai, žemės įdirbimui. Be to, padidėjo vasarojaus plotai, kuriuos reikia apsėti. Ūkininkai skundžiasi, kad sunku gauti sėklos“, – kalbėjo E. Kundrotienė.

Pasak specialistės, šiokia tokia paguoda, kad šiemet deklaravus ir žuvusių pasėlių plotus (jeigu žuvo 30 proc. ir daugiau), bus mokama žalos kompensacija – apie 40 eurų už hektarą.

„Ūkininkai pasiruošę atsėti žuvusių pasėlių plotus ir jau atsėja – praėjusią savaitę prasidėjo sėja“, – sakė E. Kundrotienė.

Balandžio 19 dieną sėją pradėjusi Kretingalės kooperatinė žemės ūkio bendrovė savaitės pradžioje buvo pasėjusi 350 ha žirnių ir pradėjusi į dirvą berti vasarinius kviečius. Tenka nemažai atsėti, nes iš 500 ha žiemkenčių pasėliai peržiemojo tik 150 hektarų.

Pasak bendrovės vadovo Gerardo Liorenšaičio, šį pavasarį reikės pasėti dvigubai daugiau vasarojaus nei buvo planuota – 1 700 ha. „Pavasaris neblogas sėjai, žemė neperdžiūvusi, tik gamta vėluoja, – savaitės pradžioje kalbėjo G. Liorenšaitis. – Šiemet sėją pradėjome 15 dienų vėliau nei pernai. Buvo įprasta sėją baigti gegužės 1 dieną, o šiemet tikimės apie 10 dieną.“

Kretingališkių pasėliai apdrausti – draudikai nuostolius suskaičiavo, tačiau vadovas kalbėjo, kad nuvilia kalbos, jog apsidraudusieji žalos kompensacijų negaus.


Komentaras

  • Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Eva Šilinskienė: „2017 m. rudens liūčių padaryta žala privertė perplanuoti šio pavasario darbus. Ūkininkai negalėjo tinkamai ir laiku atlikti daugelio žemės ūkio darbų, kuriuos nudirbti teks šiuo laikotarpiu. Liko ne tik nenuimtas derlius, bet ir nesuarti laukai, neišvežtas mėšlas, nepasėti planuoti žieminių javų ir rapsų plotai, todėl reikės daugiau sėti vasarinių. Spėjusieji pasėti žieminius, atsargiai vertina peržiemojusiųjų kokybę, ne visi pasėliai ir peržiemojo. Nerimaujama, ar pakaks sėklos atsėti.

    Vertinant žieminių pasėlių būklę Klaipėdos rajone (apklausus stambiuosius rajono grūdininkus), šių metų balandžio mėnesio preliminariais duomenimis, yra apie 57 proc. iššalusių, išmirkusių žieminių javų plotų, apie 41 proc. – žieminių rapsų.

    Svarbi informacija tiems ūkininkams, kurių 2017 m. rudenį pasėti žiemkenčiai žuvo arba negalėjo būti pasėti dėl iškritusių gausių kritulių. Deklaruojant žemės ūkio naudmenas galima pateikti prašymą dėl kompensacinių išmokų už 2017 m. pasėtų ir žuvusių ar dėl liūčių nepasėtų žieminių pasėlių plotus. Po birželio 4 d. įbraižyti arba tikslinti šių plotų nebegalima.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių