„Vaitelių“ sodininkų sąskaitos už šiukšles nebepasiekia

Klaipėdos ir Kretingos rajonų sankirtoje įsikūrusi sodininkų bendrija „Vaiteliai“ išgyvena pakilimą, o įprastai sodininkus barančios institucijos vaiteliškius jau vadina pavyzdiniais. Viešoji įstaiga „Gargždų švara“ kitus sodininkus irgi skatina imti pavyzdį iš „Vaitelių“ – čia pritaikyta ypač patogi atliekų surinkimo sistema. Nauja bendrijos valdžia padarė taip, kad sąskaitų už šiukšles sodininkai negautų.

Be papildomų mokesčių

Sodininkų bendrija „Vaiteliai“ – antroji pagal sklypų skaičių Klaipėdos rajone po „Dituvos“. Vaiteliai talpina 2 698 standartinius sklypus po 6 a, iš kurių nuolat gyvenamų – tik apie 300. Prieš beveik porą metų valdžią „Vaiteliuose“ į savo rankas perėmė verslininkas Rimtautas Aniulis. Kaip pats sako, šešerius metus mokėjo nario mokestį, bet investicijų nepastebėjo: keliai netvarkyti, gatvės neženklintos, atliekos konteineriuose virsdavo per kraštus. Bendrijos narių sprendimu pasikeitusi valdyba per dvejus metus įvedė tvarką. Dabar bendrijoje įrengtos 5 aikštelės, kuriose stovi buitinių ir antrinių atliekų konteineriai, naujos autobusų stotelės-paviljonai, skelbimų lentos, įrengtas apšvietimas. Svarbiausia tai, jog sodininkams nario mokestis dėl investicijų nepadidėjo: jei pernai sklypui paslaugos atsiėjo 100 Lt per metus, tai šiemet dar mažiau – 28 Eur. „Iš anksto suplanuojame metines išlaidas, padarome sąmatą ir dalijame ją iš narių skaičiaus. Pavyzdžiui, stotelių paviljonai, atliekų aikštelių įrengimas ir skelbimų lentos kainavo 12 001,85 Eur, gatvių ženklinimas – 14 590,80 Eur, paviljonų apšvietimas – 5 746,43 Eur“, – sumas įvardijo pirmininkas.

Jau rūšiuoja atliekas

VšĮ „Gargždų švara“ direktorius Rimantas Martinkus „Vaitelius“ giria už atsakingą požiūrį į atliekų tvarkymą. „Bendrija yra viena iš trijų rajone, kuri pasinaudojo juridinio asmens statusu ir galimybe šiukšlių kiekį deklaruoti. Tai reiškia, kad mūsų įstaiga nebesiunčia sąskaitų kiekvienam sodininkui atskirai. Suskaičiuojama, kiek atliekų vežėjas per metus išveš iš bendrijos, tas kiekis deklaruojamas ir išrašoma viena sąskaita visai bendrijai“, – sistemą priminė R. Martinkus. Šiemet „Gargždų švaros“ ir vežėjų paslaugos bendrijai turėtų atsieiti 19 157 Eur. Iš viso bendrijoje pastatyti 26 kubiniai konteineriai, kurie sezono metu tuštinami dukart per savaitę, o ne sezono – dukart per mėnesį.

Tikėtina, kad kitąmet sąskaitos suma bus dar mažesnė, nes „Vaiteliuose“ neseniai pastatyti penki atliekų rūšiavimo konteinerių komplektai – tai kol kas vienintelė bendrija rajone, turinti tokį patogumą. Atliekas taip pat deklaruoja mažiausia rajone sodininkų bendrija „Vyšnelė“ ir bendrija „Šernai“. Tikimasi, kad „Vaitelių“ pavyzdys paskatins ir kitus pirmininkus organizuoti patogesnį atliekų išvežimą.

Kiekvienam sklypui – 7,10 Eur

R. Aniulis pasidalino mokesčio už šiukšles paskirstymo sodininkams sistema. Bendra už atliekas tenkanti suma „Vaitelių“ sodininkams padalijama lygiomis dalimis, nepaisant to, ar savininkas nuolat gyvena, ar tik atvažiuoja sezono metu. Taigi kiekvienam sklypui atliekos šiemet kainavo 7,10 Eur. Anksčiau sklypui be statinio atliekos atsieidavo 40 Lt (11,58 Eur), sodo namui – 79 Lt (23 Eur), gyvenamajam namui – 190 Lt (55 Eur). Taigi šiųmetinė suma visiems žymiai mažesnė ir, anot pirmininko, sąžininga. R. Aniulis neatmeta galimybės ateityje sumas diferencijuoti, tačiau kol kas nežinoma, kaip. Juolab kad iš esmės sodininkams atliekų išvežimas papildomai nekainuoja – sąskaita apmokama iš metinio nario mokesčio. Kiekvienam sklypui, kaip jau minėta, sąskaita nėra siunčiama.

Be to, nuolat gyvenantieji neturi individualių konteinerių – visi šiukšles meta į bendrus, esančius aikštelėse. „Anksčiau neišvengdavome vaizdo, kai retai vežant šiukšles konteineriai būdavo perkraunami atliekomis, per jas pačių konteinerių nesimatydavo, sklido smarvė. Dabar to nebėra, nes pasirinkome dažnesnį šiukšlių išvežimą, o ne daugiau konteinerių“, – aiškino pirmininkas. Tiesa, „Vaiteliai“ šiukšlių sistemai palankūs dėl išskirtų servitutų, platesnių kelių ir niekam nepriklausančių sklypų. Visa tai buvo panaudota aikštelėms įrengti. Dalis bendrijų „Gargždų švarai“ teisinasi, kad būtent dėl užstatytų plotų neturi kur statyti konteinerių. Visgi „Vaitelių“ pavyzdys rodo, kad įmanoma peržiūrėti teritorijas ir kiekviena bendrija ras, kur įrengti bendrų plotų.


  • VšĮ „Gargždų švara“ kviečia sodininkų bendrijų pirmininkus domėtis teigiamais atliekų surinkimo pavyzdžiais. Direktorius Rimantas Martinkus pasiruošęs pirmininkams suteikti visą informaciją apie atliekų deklaravimą. Papildoma informacija teikiama telefonu 8 (46) 45 17 18.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių