Pristatomos naujos korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymo rekomendacijos

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), įvertinusi esamas tendencijas Lietuvoje, taip pat norėdama pritaikyti geriausią tarptautinę praktiką, pristato Korupcijos prevencijos įstatyme numatytos priemonės – korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymo – naują modelį. Jis padės įvertinti ir eliminuoti didžiausią poveikį viešojo sektoriaus subjekto veiklai turinčias korupcijos rizikas.

Anksčiau galiojusios rekomendacijos dėl korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymo buvo pakeistos STT direktoriaus įsakymu. Naujojo modelio išskirtinumas – viešojo sektoriaus subjektui, atliekančiam korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymą, savo veiklos srityse aptiktas rizikas nuo šiol rekomenduojama vertinti naudojantis matrica pagal poveikio bei tikimybės kriterijus. Pagal naujas rekomendacijas rizikos skirstomos į tris rizikingumo lygius – aukščiausią, vidutinį ir žemą. Atsižvelgiant į jį, rekomenduojama taikyti skirtingas priemones rizikoms mažinti ar spręsti.

Daugiausia dėmesio rekomenduojama skirti aukščiausio lygio rizikoms šalinti: turi būti atliekamas detalus korupcijos rizikos veiksnių nustatymas, pateikiami konkretūs pasiūlymai dėl jų šalinimo ir papildomų priemonių taikymo.

Vidutinio lygio rizikoms šalinti ar mažinti viešojo sektoriaus subjektui rekomenduojama atlikti vidaus teisės aktų projektų antikorupcinius vertinimus; papildyti elgesio kodeksą situacijomis, kaip darbuotojams elgtis susidūrus su rizikomis; taikyti darbuotojų sąmoningumo didinimo priemones – organizuoti renginius, paskaitas, parengti atmintines ir pan. Tai pat institucijoms rekomenduojama stebėti šių rizikų vertinimo pokytį.

Be to, su šiomis rekomendacijomis pateikiamas ir tipinių rizikų bei jų veiksnių, būdingų atskiroms veiklos sritims, sąrašas, kuris padės viešojo sektoriaus subjektams geriau suprasti rizikas ir jas identifikuoti atliekant korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymą.

Šios rekomendacijos rengtos vadovaujantis gerąja tarptautine praktika bei remiantis užsienio korupcijos prevencijos ekspertų įžvalgomis. Rengimo metu buvo derinamos su Lietuvos viešojo sektoriaus subjektais, kurių įžvalgos padėjo pritaikyti rekomendacijas patogesniam, aiškesniam viešojo sektoriaus subjektų naudojimui.

Išsamiau apie naująsias rekomendacijas ir jų taikymą netrukus pristatysime STT iniciatyvos „Skaidrumo akademija“ renginyje. Tiksli renginio data bus paskelbta interneto svetainėje. Kviečiame sekti naujienas!

Naująsias korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymo ir jo atlikimo tvarkos rekomendacijas galite rasti čia.

Specialiųjų tyrimų tarnybos informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content