STT kritikuoja siūlymą dėl neribotų valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių vadovų kadencijų

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) savo iniciatyva atliko Seimo narių grupės siūlomų Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo bei Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimo projektų antikorupcinį vertinimą. Šiuose įstatymų projektuose siūloma panaikinti apribojimą valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių vadovams būti paskirtiems daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės. STT vertinimu, tai gali turėti įtakos neskaidriai valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių vadovų veiklai, tarnybinės padėties naudojimui giminaičiams ir draugams proteguoti, galimoms korupcijos rizikoms dėl dešimtmečiais vadovaujančių vadovų ryšių su politikais.

Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymas bei Akcinių bendrovių įstatymas buvo pakeisti 2017 metais. Tuo metu siekiant spręsti valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių veiklos skaidrumo bei atsinaujinimo problemą, nustatytas valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių vadovams dviejų kadencijų iš eilės skyrimo apribojimas. Tada priimant įstatymų pakeitimus buvo susiklosčiusi situacija, kai beveik pusės valstybės įmonių (34 iš 79) vadovų vadovavo daugiau nei 10 metų.

Antikorupciniame vertinime STT pateikė 2019–2020 metais STT atliktų analitinės antikorupcinės žvalgybos analizių dėl nepotizmo rizikų valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse duomenis. Nustatyta, kad valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse dirbantys  giminystės ryšiais susiję asmenys sudarė apie 20 % visų darbuotojų. Atskirose savivaldybių valdomose įmonėse giminaičių dalis siekė ir iki 50 % darbuotojų.

Siekiant spręsti viešajame sektoriuje veikiančių įstaigų veiklos skaidrumo bei atsinaujinimo  problemą, apribojimas, kad asmuo negali vadovauti įstaigai daugiau nei dvi kadencijas iš eilės, nustatytas ne tik valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių vadovams, bet ir valstybės ar savivaldybės institucijų ar įstaigų vadovams, centrinių statutinių įstaigų vadovams ir kitiems. Šių metų balandžio mėn. Seimas, taip pat siekdamas spręsti „amžinų“ sveikatos priežiūros įstaigų vadovų ir su tuo susijusią įstaigų veiklos skaidrumo bei efektyvumo problemą, priėmė  įstatymą, kuriuo ribotas kadencijų skaičius nustatytas ir valstybės bei savivaldybių sveikatos priežiūros įstaigų vadovams.

STT korupcijos prevencijos pareigūnai atkreipė dėmesį, kad pagal minėtų įstatymų projektų siūlomas nuostatas, įmonės vadovas gali būti skiriamas kitai kadencijai atsižvelgiant į tai, ar įmonės vadovo buvusios kadencijos laikotarpiu įmonė pasiekė visus jai nustatytus veiklos tikslus. Tačiau pagal teisės aktus įmonės veiklos tikslai siejami su finansinio pobūdžio lūkesčiais, o kiti tikslai – skaidrumo, efektyvumo, lyderystės, darbuotojų įsitraukimo, gerosios valdysenos veiklos aspektai ir pan. – gali būti net nenustatomi. Taigi, toks siūlomas įmonės vadovo veiklos vertinimas gali neatspindėti svarbių įmonės vadovo veiklos rezultatų.

Antikorupcinio vertinimo išvada pateikta Seimo kanceliarijai.

Išsamiau su antikorupcinio vertinimo išvada galima susipažinti čia.

Specialiųjų tyrimų tarnybos informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių