Vienas svarbiausių skaidrumo forumų pasaulyje 2024 metais vyks Lietuvoje

2024 metais Lietuvoje vyks Tarptautinė antikorupcijos konferencija (IACC) – bene didžiausias ir svarbiausias pasaulinis skaidrumo forumas, suburiantis valstybių lyderius, pilietinės visuomenės ir privataus sektoriaus vadovus. Kas dvejus metus vykstančioje konferencijoje atstovai iš daugiau nei 140 pasaulio valstybių kartu sprendžia vis sudėtingesnius korupcijos keliamus iššūkius. Šiais metais jubiliejinė 20-oji konferencija vyko Vašingtone, JAV, kurios metu viešai paskelbta, kad 2024 metų konferencijos šeimininke bus Lietuva.

„Tarptautinės antikorupcijos konferencijos organizavimas Lietuvoje yra mūsų valstybės pažangos demokratijos ir skaidrumo srityse įvertinimas. Tai taip pat puiki galimybė Lietuvai aktyviai dalyvauti formuojant pasaulinę antikorupcinę darbotvarkę bei užtikrinant paramą demokratijai ir teisės viršenybei“, – renginio metu pakviesdama pasaulio antikorupcijos lyderius į Lietuvą, sakė Lietuvos Respublikos ambasadorė JAV Audra Plepytė.

IACC formuoja kovos su korupcija politiką, skatina tinklų kūrimąsi, interesų ir pozicijų derinimą, keitimąsi geriausia patirtimi, kas yra būtina, siekiant imtis veiksmų globaliu ir nacionaliniu lygiu. Konferencijose plėtojamas tarptautinis bendradarbiavimas, suteikiant galimybę megztis dialogui tarp dalyvaujančių institucijų ir organizacijų atstovų.

Daugelio žymiausių pasaulinių antikorupcinių iniciatyvų, tokių kaip Jungtinių Tautų konvencija prieš korupciją ar Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos Konvencija dėl kovos su užsienio valstybės pareigūnų papirkimu sudarant tarptautinius verslo sandorius, užuomazgos gimė būtent ankstesnių IACC konferencijų diskusijose.

„Didelė garbė Lietuvai iš JAV perimti pasaulinės antikorupcijos konferencijos šeimininkės estafetės lazdelę. Šiemet vykusioje konferencijoje Vašingtone jau inicijavome diskusiją, kurioje nagrinėjome kylančius iššūkius ir galimas kryptis, kuriomis einant būtų ne tik sprendžiamos korupcijos keliamos problemos, bet ir stiprinamas antikorupcinis sąmoningumas. Suprantame, kad galimybė tokio aukšto lygio forumą organizuoti Lietuvoje yra ne tik didelis įvertinimas, bet ir didelė atsakomybė. Laukia daug paruošiamųjų darbų, susitikimų, organizacinių klausimų, tačiau tikime, kad tiek Specialiųjų tyrimų tarnyba, tiek visa Lietuva yra pasirengusi šiam iššūkiui. Juk viskas dėl skaidresnės Lietuvos ir dėl skaidresnio pasaulio“, – sakė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktorius Žydrūnas Bartkus.

Šių metų gruodžio 6-10 dienomis Vašingtone vykusioje Konferencijoje kalbėjo JAV valstybės sekretorius Anthony Blinken, Moldovos prezidentė Maia Sandu, JAV Prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake Sullivan, Transparency International vadovė Delia Ferreira Rubio, Pasaulio banko grupės prezidentas David Malpass, Ukrainos žurnalistė Anastasiia Lapatina ir kiti žymūs prelegentai. Renginio metu vyko 6 plenarinės sesijos, daugiau nei 70 seminarų, tarp kurių – ir STT organizuota diskusija „Permąstant pasaulinį teisėsaugos atsaką į korupciją“, sąžiningos muzikos ir filmų festivalis, jaunųjų žurnalistų apdovanojimai ir kiti renginiai. IACC konferencijoje Vašingtone susirinko daugiau nei 2000 dalyvių iš viso pasaulio, taip pat keli tūkstančiai žiūrovų renginį stebėjo nuotoliniu būdu.

Paruošiamieji 2024 metų IACC konferencijos darbai prasidės jau 2023 m. pradžioje.

Sprendžiant būsimos šalies šeimininkės vietą, Konferencijos sekretoriatas vykdė konsultacijas ir rinko paraiškas iš įvairių šalių kandidačių. Tokią paraišką po aktyvių konsultacijų šalies viduje pateikė bei atranką laimėjo Lietuva.

2022 metais tokia IACC konferencija vyko JAV, 2020 m. – Pietų Korėjoje, 2018 m. – Danijoje, 2016 m. – Panamoje, 2015 m. – Malaizijoje, 2012 m. – Brazilijoje.

IACC – tai svarbiausias pasaulinis forumas, suburiantis valstybių vadovus bei pilietinės visuomenės ir privataus sektoriaus lyderius, siekiant kovoti su didžiausiomis korupcijos grėsmėmis šiuolaikiniame pasaulyje bei nuo 1983 m. sėkmingai darantis įtaką pasaulinei politinei ir ekonominei darbotvarkei. Konferencijose yra kalbėję tokie lyderiai kaip Nelson Mandela, Hillary Clinton, Kofi Annan, Al Gore, George Soros, Angel Gurria ir kt.

Paskelbimo momentą, kad 2024 metų konferencijos šeimininke bus Lietuva, galite atsisiųsti čia: https://we.tl/t-nM1LAH1b58

Plačiau apie konferenciją skaitykite čia – www.iaccseries.org

Specialiųjų tyrimų tarnybos informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių