Apie kiaules nutylėjusiems augintojams – nemalonumai

Afrikinio kiaulių maro grėsmės neleidžia pamiršti registruojami susirgimo atvejai. Šiemet sausį 11 šių susirgimų – laukinėje faunoje. Ši užkrečiama liga Klaipėdos rajono dar nepasiekė, tačiau veterinarijos specialistams labai svarbu žinoti visus kiaulių augintojus ir jų skaičių. Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, šį sausį rajone 159 kiaulių laikytojai deklaravo 13 476 kiaules. Spėjama, jog tai padarė tik penktadalis jų augintojų.

Artėja pavasaris, ir daugelis žmonių pirks paršelius, kad rudeniui užsiaugintų sau kiaulių. Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji veterinarijos gydytoja inspektorė Rima Ložienė akcentavo, kad parduodami paršeliai turi būti paženklinti, pardavėjas turi pateikti veterinarijos gydytojo išrašytą veterinarijos pažymėjimą ir kiekvienam pirkėjui išduoti gyvūnų gabenimo važtaraštį.

„Asmuo, anksčiau nelaikęs kiaulių, prieš įsigydamas, pirmiausia veterinarijos tarnyboje registruoja kiaulių bandą. Nusipirkęs paršelius, kiaulių laikytojas per 7 kalendorines dienas su gautais dokumentais (veterinarijos pažymėjimu, gyvūnų gabenimo važtaraščiu) kreipiasi į žemės ūkio specialistus, veterinarijos gydytoją ar į mūsų tarnybą dėl paršelių priregistravimo ir deklaravimo. Pardavėjas per tą patį laikotarpį išregistruoja parduotus paršelius“, – aiškino R. Ložienė. Apie paskerstas kiaules duomenis irgi privalu pranešti per 7 kalendorines dienas.

Vyriausioji veterinarijos gydytoja inspektorė R. Ložienė: „Kasmet sausį, balandį, liepą ir spalį kiaulių augintojai privalo atnaujinti deklaracijas apie savo laikomas kiaules. Tai padaryti galima seniūnijose pas žemės ūkio specialistus, privačius veterinarijos gydytojus ir mūsų tarnyboje (Kvietinių g. 8, Gargžduose arba Kretingos g. 62, Klaipėdoje). Piktybiškai nedeklaravus laikomų kiaulių ir jas atradus ūkyje patikros metu, laikytojui bus taikomos sankcijos.“

Nugaišus kiaulei, būtina nedelsiant pranešti vietos privačiam veterinarijos gydytojui arba Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriams. Ūkininkai privalo laikytis biologinės saugos reikalavimų: naikinti graužikus, nešerti savo augintinių virtuvės atliekomis, neleisti pašaliniams asmenims lankytis kiaulių tvartuose.

„Atliekant patikras ūkiuose, dažniausiai nustatome, kad gyvulių laikytojai vėluoja pranešti apie gyvulių judėjimo ir kaitos įvykius. Šiam darbui skirtos 7 kalendorinės dienos. Atrodo, nieko nenutiks, jei apie gyvulio pardavimą, pirkimą ar prieauglio atsivedimą ūkininkas praneš vėliau. Betgi duomenys natūroje nebesutampa su duomenų bazėje registruotais“, – kalbėjo R. Ložienė. Ji priminė, kad įvedant duomenis, fiksuojama data ir laikas, kada įvykis registruotas. „Taigi nenustebkite, jei dėl šio pažeidimo pakliūtumėte į patikrą“, – sakė veterinarijos gydytoja.

Visi dokumentai, susiję su gyvulių registravimu ir judėjimu, saugomi ne trumpiau kaip 3 metus.

„Gyvulių judėjimo duomenys labai svarbūs užkrečiamųjų ligų atveju, nes būtina žinoti, iš kur gyvulys pajudėjo, kur nukeliavo. Gyvūnų užkrečiamųjų ligų kontrolei vykdyti šiais metais visos ūkinių gyvūnų bandos bus atvaizduotos elektroniniame žemėlapyje. Gyvulių laikytojus prašytume patikslinti adresus, nes daugelyje kaimų atsirado gatvės, o mūsų duomenų bazėje jos neregistruotos“, – akcentavo R. Ložienė.

Ji pridūrė, kad nuo 2016 metų prasidės privalomas gyvūnų augintinių ženklinimas mikroschemomis.


  • Šiemet sausį Klaipėdos rajone 159 kiaulių laikytojai deklaravo 13 476 kiaules. Pernai buvo 727 augintojai, kurie laikė 15 268 kiaules. Tarnybos duomenimis, kiaules deklaravo tik apie22 proc. jų laikytojų.
  • Įtarus užkrečiamąją ligą ar nugaišus kiaulei, nedelsiant pranešti Klaipėdos valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai tel. (8 46) 35 02 42 ar įgaliotajam veterinarijos gydytojui. Visą parą veikia nemokama Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos linija 8 800 40403.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių