Asmenys lieka kaltais už neskaidriai vykdytus „Sodros“ viešuosius pirkimus

Asociatyvi nuotr.

Vilniaus apygardos teismo teisėjų kolegija, išnagrinėjusi nuteistų už neskaidriai vykdytus „Sodros“ viešuosius pirkimus asmenų ir jų gynėjų apeliacinius skundus, juos atmetė. Didelės apimties ikiteisminį tyrimą byloje atliko Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), tyrimą kontroliavo Generalinė prokuratūra.

Š. m. vasario 2 d. Vilniaus miesto apylinkės teismas pripažino, kad D. K., būdamas valstybės tarnautoju – Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos (Sodros) skyriaus vedėju, veikdamas kartu su suinteresuotais asmenimis: privačios informacinių technologijų bendrovės vadovu T. M., padėjusiu organizuoti neteisėtus veiksmus, ir šios bendrovės darbuotoju D. Z., padėjusiu organizuoti ir derinti planuojamų viešųjų pirkimų sąlygas, piktnaudžiavo tarnybine padėtimi ir pareigas naudojo priešingai tarnybos interesams.

Vilniaus miesto apylinkės teismas tris asmenis, kaltintus piktnaudžiavimu bei padėjimu piktnaudžiauti „Sodrai“ vykdant didelės vertės viešuosius pirkimus, susijusius su programinės įrangos ir jos aptarnavimo paslaugų įsigijimu, pripažino kaltais ir nubaudė skirtingo dydžio piniginėmis baudomis.

Šio teismo sprendimu D. K. pripažintas kaltu dėl piktnaudžiavimo ir nubaustas 15 064 Eur dydžio bauda. T. M. ir D. Z. pripažinti kaltais dėl piktnaudžiavimo bendrininkaujant ir nubausti atitinkamai 14 310 Eur ir 11 298 Eur dydžio baudomis. Juridinis asmuo – informacinių technologijų bendrovė, teismo sprendimu buvo išteisintas.

Vilniaus miesto apylinkės teismas taip pat tenkino valstybinį kaltinimą palaikiusio Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro prašymą dėl civilinio ieškinio. Iš kaltinamųjų Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos naudai solidariai priteista didesnė nei 14 000 Eur turtinė žala.

Vilniaus apygardos teismas panaikino 2022 m. vasario 2 d. nuosprendžio dalį, kuria visų trijų nuteistųjų atsakomybę sunkinančia aplinkybe pripažinta tai, kad jie nusikalstamą veiką padarė bendrininkų grupe.

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2016 m. pradžioje dėl 2015–2016 m. „Sodros“ vykdytų viešųjų pirkimų, įtarus, kad su būsimais pirkimų dalyviais viešųjų pirkimų sąlygos derinamos taip, kad pirkimus laimėtų viena konkreti įmonė. Tyrimo metu buvo apklausta ne viena dešimtis liudytojų, gautos specialistų išvados, įvertintas didelis kiekis dokumentų, elektroninių laikmenų ir kitų duomenų.

Taip pat ikiteisminio tyrimo metu surinktų bei teisme ištirtų duomenų visuma leido valstybinį kaltinimą palaikiusiam prokurorui įrodyti, kad dėl kaltinamųjų neteisėtų veiksmų „Sodra“ įsigijo prekių ir paslaugų gerokai brangiau, nei siūlė kita viešųjų pirkimų konkurse dalyvavusi bendrovė.

Ikiteisminį tyrimą organizavo ir kontroliavo, valstybinį kaltinimą teisme palaikė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai.

Vilniaus apygardos teismo priimtas nuosprendis įsiteisėja nuo jo paskelbimo dienos, jis gali būti skundžiamas kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

LR prokuratūros ir STT informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių