Daugiakalbiame Gargždo festivalyje triumfavo japonų solistės arija ir jojikų grakštumas

Gargždų Minijos slėnyje praėjusį šeštadienį ir sekmadienį vykęs Gargždo festivalis šiemet žiūrovus stebino ne tik cepelinų virimo varžytuvėmis, jojimo rungtimis, bet ir ypatinga menine programa, kurioje dalyvavo vietos saviveiklininkai, populiarūs atlikėjai, o labiausiai nustebino japonė operos solistė, kuri atliko dar Europoje negirdėtą ariją. Festivalyje pirmąkart susipynė kelios kalbos: lietuvių, žemaičių, italų, japonų, anglų.

Komandos – draugiškos ir kūrybiškos

Gargždo festivalio neatskiriama programos dalimi jau ketveri metai tampa Cepelinų virimo čempionatas. Septynios komandos, pasitelkusios geriausius savo bendruomenių kulinarinius gebėjimus, entuziastingai triūsė penkias valandas gamindamos didžkukulius, kurstydamos ugniakurą, prižiūrėdamos burbuliuojančius katilus.

Gardūs kvapai priviliojo ilgiausias cepelinų mėgėjų eiles: jie nekantriai laukė, kada galės pasivaišinti ypatingais čempionato didžkukuliais, o už vaišes, kas kiek galėjo, paaukojo Veiviržėnų amatų centro vasaros vaikų stovyklai. Amatų centras įvairiuose renginiuose dalijasi savo įdomiomis edukacijomis, kurioms vadovauja nepailstanti direktorė Valė Krauleidienė.

Kiekviena cepelinų virimo komanda gavo maždaug 25 kg tos pačios rūšies bulvių, o įdarai, padažai – tai jau pačių virėjų fantazija ir drąsa. Tad kai kurių komandų cepelinai stebino net neįprasta raudonojo burokėlio spalva, o įdarams konkuruojančios komandos nepagailėjo ne tik sūdytų, rūkytų lašinių spirgučių, bet ir lašišų. Komandų virtuvėse vyravo draugiška, kūrybiška nuotaika: buvo dalijamasi ne tik receptais, šventės žiūrovai buvo pamaloninti loterijomis, užduotėlėmis, o Plikių bendruomenės atstovai net surengė šmaikštų pasirodymą: cepelinus smagiai mėtė tarsi tritaškius.

Kol komandos miklino savo kulinarinius gebėjimus, gerą nuotaiką visiems dalyviams ir žiūrovams padovanojo humoristas ir laidų vedėjas Raimondas Šilanskas, nė kiek sąmojumi neatsiliko vietinės humoristės Zosė ir Basė (Vilija Norvilienė ir Eugenija Selskienė), smagiai dainavo, grojo, šoko vietos saviveiklininkai, o kojos pačios kilnojosi, kai skrabalais užgrojo Karolis Šileika.

Sužavėjo užsienio svečiai

 Cepelinų virimo čempionate maišėsi kalbų gausybė: čempionato vertinimo komisijos pirmininkė, l. e. Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pareigas Diana Ciparienė kalbėjo žemaitiškai, komisijos narys dirigentas, profesorius Christianas Frattima – itališkai, kita komisijos narė, operos solistė Mae Hayashi – japoniškai. Šie renginio svečiai specialiai į čempionatą atskrido iš Milano. Dirigentas Christianas Frattima susidomėjo Gargždų istorija po vieno renginio Gargždų kultūros centre, jis pats ir yra cepelinų čempionato Gargžduose idėjos iniciatorius. Kartu su juo atvykusi japonė Mae Hayashi ryžtingai išragavo skirtingus cepelinų skonius, domėjosi mūsų tradicijomis, o susirinkusius žiūrovus užbūrė savo ypatingu balsu, akompanuojant Christianui Frattimai atlikdama dar negirdėtą G. Rossini ariją.

Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas belaukiant komisijos verdikto pasveikino visus šventės dalyvius, padėkojo renginio organizatoriams.

Gardžiausiai išvirė tauragiškiai

Septynios komandos per penkias čempionato valandas išvirė 767 cepelinus. Tik vieno pritrūko iki Gargždų gimtadienio sukakties skaičiaus. Cepelinų čempionato laureatais aidint skambiems aplodismentams šįkart buvo nominuotas Tauragės moterų klubas „Raktas“, visus sužavėjęs savo entuziazmu, labai rūpestingu pasiruošimu. Žolynais išpuoštame „Rakto“ kiemelyje buvo verdami ne tik cepelinai, bet čia vyko įvairūs žaidimai, užduočių nugalėtojų laukė prizai. Tauragiškių organizacijos vadovė Vilija Jacikienė „Bangai“ pasakojo, kad senjorėms toks laimėjimas yra ypatingai teigiamas emocinis užtaisas ateičiai. „Tai mus įkvepia naujoms idėjoms, stipresnei bendrystei“, – sakė Vilija. Pirmosios vietos prizinis fondas – 150 eurų.

Praėjusių metų pirmosios vietos laimėtoja Kiškėnų bendruomenė šįkart liko antra (prizas – 100 eurų), bet džiaugsmingai sveikino ir net apdovanojo savo prizu naujuosius čempionato laureatus iš Tauragės. Beje, Kiškėnų cepelinai su lašišų įdaru pelnė specialų anekdotų karaliaus R. Šilansko prizą.

Trečioji vieta ir 50 eurų apdovanojimas atiteko bendruomenės „Smilgynai ir kaimynai“ išvirtiems cepelinams pagal vienos iš bendruomenės narių mamos receptą. Smilgyniškių pasirodyme nestigo vaidybinių elementų, į jų gretas buvo net „migrantai“ įsilieję.

Specialus prizas už išskirtinį cepeliną, įsteigtas UAB „Fishlita“, atiteko Paupių bendruomenės komandai, išvirusiai raudonus cepelinus.

Gargždo festivalio iniciatorius, rajono Tarybos narys Vaclovas Macijauskas, įteikdamas originalias festivalio padėkas, nuoširdžiai padėkojo visiems festivalio rėmėjams, taip pat visuomeninės organizacijos „Bendrai“, sporto klubo „Gargždas“ (direktorė Jurgita Jurgutytė) nariams, kurie savanorystės principu padėjo parengti net dviejų dienų renginį.

Varžybose – 125 startai

Sekmadienį Gargždo festivalio rengėjai dar pamalonino ir jojimo varžybomis, vykusiomis jau keturioliktąjį kartą. Gargždo festivalio konkūrų varžybose sulaukta apie 100 dalyvių, įvyko 125 startai.

„Atidarymo“ konkūro nugalėtoja paskelbta Elzė Mataitė su Filaretu. „Gargždo“ konkūro nugalėtoja tapo Vėjūnė Lukošiūtė su Rosara, „Simuvos“ taurę iškovojo Evelina Brazdeikytė su Laguna. Sėkmė lydėjo Gargždų miesto taurės nugalėtoją Gaudenę Janavičiutę su Bela.

Vilija BUTKUVIENĖ

Andriaus JOKUBAIČIO, „Kiti Gargždai“ nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių