Endriejaviškiai mėgaujasi dalyvaujamojo biudžeto vaisiais

Idėjų autoriai Kęstutis ir Inesa sako, jog projektai pateisino jų lūkesčius. Siūlyti idėjas, dalyvauti buvo verta.

Klaipėdos rajono savivaldybė nuo 2021 metų kviečia gyventojus aktyviai prisijungti prie dalyvaujamojo biudžeto, kuriam kiekvienais metais buvo numatyta 300 tūkst. Eur. Gyventojai siūlo idėjas, kam panaudoti biudžeto lėšas, o po to balsuoja. Projektai, sulaukę daugiausia palaikymo, įgyvendinami. Į šią iniciatyvą ranka nenumojo Endriejavo seniūnijos gyventojai ir jau mėgaujasi darbo vaisiais. Įgyvendinti du dalyvaujamojo biudžeto projektai: „Kapstato ežero pakrantės išvalymas, sutvarkymas ir pritaikymas poilsiui“ ir „Vaikų žaidimų aikštelės įrengimas Atgimimo parke“.


Įkrito net traktorius
Penktadienį Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas, Endriejavo seniūnijos seniūnė Laimutė Šunokienė ir Endriejavo bendruomenės pirmininkas Kęstutis Mižutavičius iškilmingai perkirpo atidarymo juostą, simbolizuojančią įgyvendintą projektą: Kapstato maudymvietė išvalyta, pakrantės poilsio zonos sutvarkytos. Įdomu tai, kad šio projekto idėjos autorius – pats bendruomenės pirmininkas K. Mižutavičius. „Kapstato ežero problema buvo akivaizdi, tad idėja gimė labai natūraliai. Ežeras traukėsi kiekvienais metais, tai endriejaviškius neramino. Džiaugiuosi įgyvendintu projektu“, – atvirai sakė jis.
Endriejavo seniūnijos seniūnė L. Šunokienė „Bangai“ pasakojo, kad įgyvendinti šį projektą buvo tikras iššūkis. „Pradžioje nežinojome, kad reikės projekto. Teko jį pirkti, derinti su Aplinkos apsaugos agentūra, nes tai juk ežeras. Viskas užtruko. Nebuvo dėkingos ir oro sąlygos. Išpumpavus dumblą reikėjo atlikti atitinkamus matavimus. Dumblas buvo išpumpuotas į nusodintuvus, kurie tapo labai drėgni, tad dar ir šiemet teko išdžiovinti likusį dumblą. Vikšrinis traktorius net buvo įkritęs, reikėjo traukti ir t. t.“, – vardijo projekto įgyvendinimo sunkumus seniūnė, kuri dėkojo visiems, padėjusiems įgyvendinti šį sudėtingą etapą, ypač Savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus darbuotojoms, bendruomenės pirmininkui Kęstučiui. Pasidžiaugta, kad rangovas – UAB „Eko Stoma“ – dirbo atsakingai ir nuolat palaikė ryšį su seniūnija.

Endriejavo seniūnijos seniūnė L. Šunokienė: „Kapstato ežero pakrantės išvalymas, sutvarkymas ir pritaikymas poilsiui buvo labai sudėtingas projektas, kėlęs daug iššūkių.“


Viso nebuvo įmanoma
Pasigirsta dalies gyventojų nusiskundimų, kodėl visas ežeras nebuvo išvalytas. Tačiau, anot seniūnės L. Šunokienės, tai neįmanoma. „Iš nepilnų 30 arų dumblo išsiurbimas kainavo apie 20 tūkst. Eur. O visas ežeras yra apie 40 ha!“ – paaiškino seniūnė. Ji akcentavo, kad šis ežeras yra tiek Endriejavo, tiek viso rajono pasididžiavimas, kurį bet kuriuo atveju bus siekiama išsaugoti. Seniūnė užsiminė, jog pakartotinai reikės kreiptis į Aplinkos ministeriją dėl ežero įtraukimo į valomųjų sąrašą. „Kai vasarą buvo sausa ir nelijo kelias savaites, ežeras jau žaliavo, pačiam vidury jau žolės styrojo. Tai labai neramino. O mūsų rajonas yra keturių vandenų kraštas, tad turime tam skirti atitinkamą dėmesį“, – kalbėjo L. Šunokienė. Ji pridūrė, kad projektas buvo įgyvendintas apgalvotai: pirmiausia sutvarkyta maudymvietė, kad žmonės ja galėtų pasimėgauti vasaros sezonu, o po to sutvarkytos pakrantės poilsio zonos. Dabar prie Kapstato ežero žvejybos sezonas: būna po 4–5 valtis, kiti žvejoja nuo kranto. Atvažiuoja tiek vietos, tiek žvejai iš kitur, pavyzdžiui, Rietavo, Kretingos, Klaipėdos.
Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos Endriejavo filialo vyriausioji bibliotekininkė Rita Žadeikytė, dirbanti ir renginių organizatore, prisipažino, kad jau metų metus nebuvo maudžiusis Kapstato ežere, o šiemet vėl buvo atidarytas maudynių sezonas, tad labai smagu. „Gerai, kad yra dalyvaujamasis biudžetas ir žmonės gali parodyti patys, ko nori, pasidžiaugti įgyvendintais projektais“, – sakė R. Žadeikytė.


Rajonas lyderiauja
Klaipėdos rajono savivaldybė atsižvelgė į Endriejavo seniūnijos prašymą ir poilsio zonoms sutvarkyti skyrė 10 tūkst. Eur iš Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos. Dabar poilsiautojus džiugina pasivaikščiojimo takai, įrengta tinklinio aikštelė, kita poilsiui reikalinga infrastruktūra. „Už gerą darbą esame dėkingi rangovui – UAB „Gargždų komunalinės paslaugos“, – sakė L. Šunokienė.
Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas teigė, jog Lietuvoje mūsų rajonas yra lyderis pagal dalyvaujamąjį biudžetą. Be to, projektai įgyvendinami sparčiai, o tai labai džiugina. „Mūsų siekis – suaktyvinti žmones, kad jie įsitrauktų į biudžeto skirstymą. Manau, ateityje dalyvaujamąjį biudžetą didinsime. Juolab kad bus leidžiamos investicijos ne tik į žaidimų aikšteles, bus platesnis pasirinkimas“, – sakė Endriejave apsilankęs B. Markauskas. Administracijos direktorius Sigitas Karbauskas patikino, jog svarbu, kad gyventojai kuo labiau gilintųsi ne tik į dalyvaujamojo, bet ir viso Klaipėdos rajono savivaldybės biudžeto skirstymą.
Kapstato ežero pakrantės teritoriją, linkėdamas, kad šią vietą aplenktų negandos, pašventino Robertas Romanovskis, klebono tarnystę atliekantis Endriejavo ir Judrėnų parapijose. Jis paragino kuo labiau džiaugtis aplinkiniais, kurie įdeda daug pastangų puošdami savo aplinką, gražindami mūsų tėvynę Lietuvą.

Vaikų žaidimų aikštelė Atgimimo parke – mažųjų endriejaviškių džiaugsmas.

Lūkesčius pateisino
Kitas endriejaviškių įgyvendintas projektas – vaikų žaidimų aikštelė Atgimimo parke. Šios idėjos autorė – Endriejavo seniūnijos sekretorė Inesa Mont­vydienė: „Anksčiau ten buvo medinė aikštelė, ji nebeatitiko reikalavimų ir teko nugriauti. Tad su bendruomene sutarėme, jog nepaliksime vaikų be jokių atrakcijų, ir paruošėme modernios ir šiuolaikiškos vaikų žaidimų aikštelės projektą.“ Kad jos poreikis buvo didžiulis, įsitikino ir rangovai. Jie dar statė įrenginius, o vaikai jau nekantravo laipioti. „Mūsų lūkesčiai pateisinti, šiai aikštelei skiriame 10 balų iš dešimt“,– šypsodamasi sakė Inesa. Vaikų žaidimų įrenginiai neatsitiktinai laivo formos. Šalia yra tvenkinukas, be to, netoli ir Kapstato ežeras, tad norėta atspindėti keturių vandenų krašto motyvą.
Susirinkusieji šmaikštavo, kad vaikų žaidimų aikštelių įrengimo ekspertais mūsų rajone jau seniai tapo Gargždų sporto centras. Jo vadovas Vaidas Liutikas patikino, kad patirties įgyvendinant tokio pobūdžio projektus jau nemažai, tad ir endriejaviškių svajonę pavyko įgyvendinti. Vaikų žaidimų aikštelės Atgimimo parke projekto vertė – apie 20 tūkst. Eur.
Įgyvendintais projektais tądien kartu pasidžiaugė vicemerė Violeta Riaukienė, Tarybos narys Andrius Vainius ir kiti.


Agnė ADOMAITĖ
A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių