Finansų viceministrė V. Česnulevičiūtė: „Pinigų plovimo prevencijos klausimams – vis didesnis valstybės dėmesys“

Dėl sparčiai besivystančių technologijų finansinių nusikaltimų rizikos, susijusios su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu, nuolat kinta, o tai, anot finansų viceministrės Vaidos Česnulevičiūtės, reikalauja papildomo institucijų dėmesio ir koordinuoto viešojo bei privataus sektorių atsako, siekiant užtikrinti tvarų finansų sektoriaus augimą. Apie tai vykusiame Baltijos šalių pinigų plovimo prevencijos forume „Baltic AML Forum“ diskutavo ekspertai ir priežiūros bei reguliavimo institucijų atstovai. 

PP/TF rizikų valdymas 

„Finansų sektoriaus rizikų valdymas yra viena iš Vyriausybės programoje numatytų krypčių, todėl pinigų plovimo ir teroristų finansavimo (PP/TF) prevencijai skiriama vis didesnė politinės darbotvarkės dalis“, – pažymėjo viceministrė. 

Pasak V. Česnulevičiūtės, siekiant finansinių nusikaltimų klausimus perkelti į aukštesnį politinį lygmenį, šių metų vasarą buvo sudaryta Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos koordinavimo komisija, kuri rūpinasi strateginiais valstybės PP/TF tikslais, prevencija ir politikos įgyvendinimu. 

„Atsižvelgdami į rinkos tendencijas bei geopolitines realijas, puikiai suvokiame kaip svarbu didinti finansų sektoriaus atsparumą galimos rizikoms. Efektyvus valstybės PP/TF prevencijos ir reguliavimo modelis reikalauja nuolatinės peržiūros ir operatyvumo, todėl politinė lyderystė labai svarbi, siekiant tobulinti šią sistemą“, – sakė V. Česnulevičiūtė.  

Komisija koordinuoja PP/TF prevencijos politikos įgyvendinimą, svarsto bei teikia pasiūlymus Vyriausybei dėl PP/TF prevencijos priemonių nustatymo bei inicijuoja teisės aktų rengimą. 

Anot viceministrės, kitas svarbus žingsnis – įstatyminiai PP/TF pokyčiai, kuriuos inicijavo Finansų ministerija, bendradarbiaudama su suinteresuotomis institucijomis. 

„Ėmėmės proaktyvių veiksmų ir inicijavome Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo įstatymo pakeitimus, kurie didins skaidrumą ir rizikų valdymą finansų sektoriuje“, – kalbėjo ji. 

Dalis nuo lapkričio įsigaliosiančių Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo įstatymo pakeitimų numato griežtesnius reikalavimus kriptoturto paslaugų teikėjams, jų vadovams, vykdomai veiklai ir kapitalo dydžiui Lietuvoje. Šių reikalavimų laikymąsi užtikrins sektorių prižiūrinti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.

„Įvedę griežtesnius reikalavimus, susijusius su PP/TF rizikomis, mes neuždarome durų inovatyviems verslams, tačiau priešingai – siekiame, kad finansų sektoriuje veiktų tik patikimos, skaidrios ir socialiai atsakingos įmonės“, – forumo metu akcentavo V. Česnulevičiūtė.

AML centras Lietuvoje – gerosios praktikos pavyzdys 

Viceministrė pažymėjo, jog Lietuvoje prieš metus įkurtas Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras (AML) yra unikalus tuo, kad veikia kaip viena pagrindinių viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimo platformų, kurioje keičiamasi informacija ir dalijamasi gerąja rizikos valdymo patirtimi pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos srityje. 

„AML centro vaidmuo geopolitinių iššūkių kontekste tik stiprėja, turint omenyje tarptautinių ekonominių ir finansinių sankcijų įgyvendinimą tokiems režimams kaip rusija ir baltarusija. Šis centras inicijavo Sankcijų grupę, kuri užtikrina sklandų tarptautinių sankcijų įgyvendinimą Lietuvoje“, – pažymėjo V. Česnulevičiūtė.   

Pasak viceministrės, Lietuva turi visas galimybes tapti pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centru Europoje. „Esame sukaupę institucinę ir reguliacinę patirtį, kuri būtų efektyviai panaudota sprendžiant pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo iššūkius visoje ES. Taip pat regione išsiskiriame aukštos kvalifikacijos specialistais ir bendradarbiavimu su privačiu sektoriumi“, – kalbėjo ji.  

Finansų ministerijos, Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro ir Mykolo Romerio iniciatyva bus įkurta Pinigų plovimo prevencijos programa, kuri ruoš šios srities specialistus. 

Primename, kad Pinigų plovimo prevencijos reitinge Lietuva yra įtraukta tarp geriausiai pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo riziką valdančių šalių. 

Antradienį finansų viceministrė V. Česnulevičiūtė dalyvavo „Bankera“ ir „Verslo žinios“ organizuojamoje pinigų plovimo prevencijos konferencijoje „Baltic AML Forum 2022“. Joje dalyvavo teisės, finansų ir technologijų sektorių ekspertai, taip pat reguliavimo ir priežiūros institucijų atstovai. 

Nuotraukos autorė Judita Grigelytė. 

Finansų ministerijos informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių