Valstybinių pensijų skyrimas: mažiau popierizmo, greitesni sprendimai
Nuo šiol valstybinės pensijos skiriamos paprasčiau. Nuo liepos 1 d. gyventojai, turintys teisę gauti pirmojo ar antrojo laipsnių valstybines pensijas, dėl jų skyrimo turi kreiptis į „Sodros“ teritorinius skyrius. Taip pat įsigaliojo paprastesnė ir asmenims naudingesnė šių pensijų skyrimo tvarka.
„Iki šiol pirmojo ir antrojo laipsnio valstybinių pensijų skyrimo procedūra buvo gana sudėtinga, reikėjo atlikti daug biurokratinių procedūrų, užtrukdavo nemažai laiko kol būdavo priimamas sprendimas. Pensija būdavo pradedama mokėti tik nuo tada, kai visa eilė institucijų užbaigdavo visas nustatytas procedūras. Dabar šios pensijos skiriamos ir mokamos nuo teisės į jas atsiradimo dienos bet ne daugiau kaip už 12 praėjusių mėnesių, t.y. tokia pat tvarka, kaip ir skiriant socialinio draudimo pensijas“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Vytautas Šilinskas.
Iki šių metų birželio pabaigos pirmojo laipsnio valstybines pensijas skyrė Vyriausybė Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnio valstybinių pensijų skyrimo komisijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teikimu, o antrojo laipsnio valstybines pensijas – pati komisija.
Šių pensijų skyrimo procedūra buvo gana sudėtinga: pretendentai gauti pirmojo ar antrojo laipsnių valstybines pensijas turėjo kreiptis į teikiančias institucijas ar įstaigas, jos gautus prašymus dėl pensijos skyrimo kartu su visais reikiamais dokumentais teikė komisijai. Komisija prašymus nagrinėjo bei priėmė sprendimus siūlyti Vyriausybei skirti pirmojo laipsnio valstybinę pensiją arba pati skyrė antrojo laipsnio valstybinę pensiją. Pirmojo laipsnio valstybines pensijas savo nutarimu skyrė Vyriausybė. Toks teisinis reguliavimas apsunkino ir prailgino pensijų skyrimo procesą: buvo atliekamos procedūros, neturinčios įtakos rezultatui, o visas pensijos skyrimo procesas galėjo užtrukti 2 mėnesius ir ilgiau.
Dabar visas procedūras atlieka ir sprendimus skirti pirmojo arba antrojo laipsnio valstybinę pensiją priima „Sodros“ darbuotojai.
Taip pat naujovė – šios pensijos skiriamos ir mokamos nuo teisės į valstybinę pensiją atsiradimo dienos, tačiau ne daugiau kaip už 12 mėnesių (skiriant šias pensijas ne anksčiau kaip nuo 2024 m. liepos 1 d.) iki prašymo skirti šią valstybinę pensiją ir visų reikiamų dokumentų gavimo „Sodros“ teritoriniame skyriuje. Iki tol pirmojo ir antrojo laipsnio valstybinės pensijos buvo skiriamos nuo kito mėnesio po atitinkamo komisijos ar Vyriausybės sprendimo pirmosios dienos.
Pavyzdžiui, jei daugiavaikė mama sukako senatvės pensijos amžių 2024 m. liepos 1 d., anksčiau ji būtų turėjusi kreiptis į savivaldybę, savivaldybė, surinkusi ir patikrinusi gautus dokumentus, persiųstų juos komisijai, komisija ne rečiau kaip kartą per du mėnesius priimtų sprendimus dėl gautų teikimų. Diena, nuo kurios šiai mamai būtų skiriama pensija, būtų kito mėnesio po sprendimo priėmimo mėnesio, pirma diena. Pavyzdžiui, jei komisija sprendimą priimtų rugsėjo mėnesį, pensija būtų paskirta nuo spalio 1 d. Pensija už praeitį (nuo senatvės pensijos amžiaus sukakties – mūsų pavyzdyje nuo liepos 1 d.) išmokėta nebūtų. Po pasikeitimų, šiai mamai pensija bus išmokėta nuo liepos 1 d., jei ji dėl jos skyrimo kreipsis ne vėliau kaip iki 2025 m. birželio 30 d. Jei dėl antrojo laipsnio valstybinės pensijos ši mama kreiptųsi dar vėliau, pensija jai būtų išmokama už 12 mėnesių atgal nuo kreipimosi ir visų reikiamų dokumentų pateikimo dienos.
Teisę į valstybines pensijas turi Lietuvos piliečiai, sukakę senatvės pensijos amžių arba pripažinti netekusiais 60 ar daugiau procentų dalyvumo (iki 2023 m. gruodžio 31 d. – netekusiais 60 ar daugiau procentų darbingumo; iki 2005 m. birželio 30 d. – I ar II grupės invalidais).
Teisę į pirmojo laipsnio valstybines pensijas turi:
- asmenys, kuriems pagal Pasipriešinimo 1940–1990 metų okupacijoms dalyvių teisinio statuso įstatymą pripažintas kario savanorio teisinis statusas;
- asmenys, kuriems paskirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija arba Lietuvos nacionalinė literatūros, meno ir architektūros premija;
- asmenys, ėję Seimo pirmininko, ministro pirmininko, Konstitucinio teismo pirmininko, Lietuvos Aukščiausiojo teismo pirmininko pareigas;
- asmenys, kurie yra olimpinių, paralimpinių ar kurčiųjų žaidynių čempionai (aukso medalių laimėtojai).
Teisę į antrojo laipsnio valstybines pensijas turi:
- motina (įmotė) arba tėvas (įtėvis), išauginę 5 ar daugiau vaikų (įvaikių) (vaikų mirties atveju – ne mažiau kaip iki 8 metų);
- asmenys, kuriems suteiktas garbės donoro vardas;
- asmenys, kuriems pagal Pasipriešinimo 1940–1990 metų okupacijoms dalyvių statuso įstatymą pripažintas laisvės kovų dalyvio teisinis statusas;
- olimpinių, paralimpinių ar kurčiųjų žaidynių prizininkai (sidabro, bronzos medalių laimėtojai), olimpinių sporto šakų pasaulio čempionai, į paralimpinių ar kurčiųjų žaidynių programą įtrauktos sporto šakos rungties pasaulio čempionai (aukso medalių laimėtojai).
Sodros duomenimis, 2024 m. gegužės mėnesį pirmojo laipsnio valstybinę pensiją gavo 196 asmenys, antrojo laipsnio valstybinę pensiją – 8672 asmenys. Pirmojo laipsnio valstybinė pensija yra keturių valstybinių pensijų bazių dydžio (289,40 EUR). Antrojo laipsnio valstybinė pensija yra dviejų valstybinių pensijų bazių dydžio (144,70 EUR).
Pranešimas spaudai