Gargždiškiai šturmuoja Europos universitetus

Laisvalaikiu Agnė ir Mantas dažniausiai randa veiklos mieste arba mašina keliauja po gražiausius Anglijos kampelius. „Tai labai graži šalis!“ – įsitikinę pašnekovai.Jei anksčiau Gargždų „Vaivorykštės“ abiturientų svajonė buvo studijuoti Vilniuje, tai dabar šalies sostinę keičia Londonas, taip pat Škotijos, Danijos, Olandijos miestai.

2015 metais studijas užsienyje rinkosi 8 „Vaivorykštės“ moksleiviai, 2016 m. – 4, o 2017 m. – net 17!

Produktyviausias mokymasis kavinėje

Gargždiškė Agnė Šiaulytytė studijuoja Londono Middlesex universitete pagal medijų, reklamos ir viešųjų ryšių studijų programą. „Nuo pat mažens norėjau išplaukti į plačiuosius vandenis. Mane visada domino, kaip yra kitur, kokia ten kultūra, žmonės. Kai man buvo 17 m., pareiškiau tėvams, kad vasarą noriu vykti į Londoną padirbėti. Jiems buvo šokas, tačiau mano tėvai labai supratingi ir palaikė šį sprendimą. Londone dirbau dvi vasaras. Supratau, kad tai miestas, į kurį aš noriu sugrįžti ir išbandyti jame glūdinčias galimybes. Apsispręsti studijuoti Londone man nebuvo sunku, kur kas sudėtingiau palikti šeimą ir žinoti, kad ilgą laiką jų nematysi“, – pasakoja megapolyje jau trečius metus studijuojanti A. Šiaulytytė.

Gargždiškė yra patenkinta studijų kokybe: „Specialybė atitinka mano asmenybę – tai yra svarbiausia. Labiausiai mėgstu mokytis kavinėje su drauge, tada būnu produktyviausia. Reikia daug skaityti, ruoštis reprezentacijoms, rašyti esė ir pan. Mokymasis atima daug laiko, tad itin svarbu jį tinkamai suplanuoti.“

Milijoniniame mieste – ne vieniši

Ateityje Agnė pagal savo specialybę norėtų dirbti reklamos produkcijos vadove. „Būčiau atsakinga už pardavimų vykdymą, santykius su klientais ir pan. Tai žmogus, kuris dalyvauja reklamos kūrime nuo pradžios iki galo. Man teko didžiulė garbė savaitę padirbėti vienoje iš geriausių ir žinomiausių Londono reklamos agentūrų BBH, tad labai aiškiai supratau, ko noriu“, – džiaugiasi neįkainojamos patirties įgijusi gargždiškė.

Nors ir labai kamuoja šeimos ilgesys, A. Šiaulytytė milijoniniame mieste nesijaučia vieniša. Ji čia atvyko kartu su širdies draugu, taip pat Gargždų „Vaivorykštės“ buvusiu abiturientu Mantu Linkiu, garsios Lietuvos dainininkės Monikos Linkytės broliu.

Mantas studijuoja elektronikos ir kompiuterių inžineriją Londono Brunelio universitete. „Dabar esu trečiame kurse ir atlieku praktiką industrijoje, kitąmet grįšiu užbaigti trečio kurso“, – paaiškino jis. M. Linkis, baigęs dvyliktą klasę, jau buvo įstojęs į Vilniaus Gedimino technikos universitetą, tačiau kai sužinojo, kad jį priėmė ir Brunelio universitetas, nedvejodamas pasirinko jį, mat pastarasis pasaulio universitetų reitinge puikavosi daug aukštesnėje vietoje.

Lengvos studijos – tik gandai

Gargždiškis M. Linkis atviras – inžineriniai mokslai yra sunkūs. „Anglijoje labai daug akademinių valandų skiriama individualiam mokymuisi, todėl net jei paskaitų yra vos 15 ar 20 per savaitę, tikimasi, jog praleisi 20–30 valandų per savaitę individualiai dirbdamas. Kontroliniai darbai – retenybė, mokinių progresas yra stebimas savarankiškais laiku priduotais darbais. Metų pabaigoje žinios patikrinamos egzaminais. Pirmaisiais metais egzaminai buvo ir metų viduryje, kad dėstytojai žinotų, koks studentų progresas. Antro kurso pabaigoje per dvi savaites teko išlaikyti 5 egzaminus“, – dėstė gargždiškis, paneigdamas kalbas, esą Anglijos universitetuose mokytis yra labai lengva. Baigęs studijas jis norėtų kelerius metus padirbėti programavimo industrijoje.

Tie jo, tiek draugės Agnės mokslai per metus kainuoja po 9000 svarų sterlingų. Abu yra pasiėmę paskolas, nes ten palankios paskolos grąžinimo sąlygos. „Jei ir turėčiau tiek pinigų, vis tiek nemokėčiau, nes galiu ją grąžinti per 30 metų be palūkanų“, – aiškino A. Šiaulytytė. M. Linkis pridūrė, jog nėra prievolės išmokėti visą sumą, jei pajamos nebus tokios, kokių tikisi paskolų kompanija.

Maisto kainos panašios

Gargždiškis Mantas su drauge Agne ir seserimi Monika nuomojasi butą šiaurės vakarų Londone. Dviejų miegamųjų buto nuoma kainuoja 1 500 svarų per mėnesį, dar prisideda mokesčiai už komunalines paslaugas. „Negalime skųstis. Kaip studentai gyvename labai poniškai. Tai rami gyvenvietė su gražiais Viktorijos laikų namais. Lyginant kainas mūsų rajone, tai mums labai pasisekė“, – sakė Agnė.

Londonas vienas iš brangiausių Europos miestų, tad, pasak Agnės, pragyvenimas taip pat nėra pigus. Maisto kainos panašios kaip ir Lietuvoje. Tiesa, kai kurie produktai yra pigesni ir geresnės kokybės. Tik mėsa ir alkoholis yra brangesni. Už mėnesinį viešojo transporto bilietą A. Šiaulytytė moka 70 svarų sterlingų.

Kaip ir daugelis studijuojančiųjų užsienyje gargždiškė Agnė randa laiko ir darbui – dirba menedžerio padėjėja kavinėje „Black Truffle“.

Tiek ji, tiek Mantas planuoja į Gargždus pas tėvus grįžti per šv. Kalėdas. Abu labai pasiilgsta artimųjų. „Gerai, kad yra šiuolaikinės technologijos. Mano tėvai turi „Apple“ telefonus ir mes galime susisiekti bet kuriuo metu. Kita vertus, ir matomės ne taip jau retai – ir patys tėvai pas mus atvažiuoja, ir mes pigių bilietų randam (30 svarų į Palangą ir atgal!)“ – pasakojo Mantas.

Atsiskaitymui – vienos minutės filmas

Gargždiškė Svajūnė Sodeikytė Londone dar naujokė. Ji Greenwich universitete pirmame kurse studijuoja filmų ir televizijos industriją. „Visada svajojau studijuoti užsienyje, tačiau bijojau dėl kalbos barjero ir pan. Vis dėlto Lietuvoje mano lūkesčius atitinkančių studijų, susijusių su filmų kūrimu, neradau. Tad priėmiau iššūkį ir išvykau“, – sako Svajūnė.

Pasak jos, dabartinės studijos pateisino jos lūkesčius šimtu procentų: „Visko mokomės per praktiką. Pirmiesiems atsiskaitymams turime sukurti vienos minutės dokumentinį filmą bei tiesioginę pokalbių laidą. Mus moko ir prodiusavimo, ir režisavimo, ir garso technikos, kaip dirbti su kameromis bei pan. Lankomės realiose televizijos studijose, stebime profesionalų darbą.“

Filmų režisiere arba televizijos srityje dirbti ketinanti Svajūnė taip pat ėmė paskolą mokslams. Ji patikino, kad pragyvenimas brangus. „Už bendrabučio kambarį moku apie 500 svarų sterlingų per mėnesį, tačiau sąlygos labai geros. Maistas nėra brangus, jei moki apgalvotai pirkti. Mes su kambario drauge perkame maistą kartu. Apsilankome keliose parduotuvėse, pasižiūrime, kas pigiausia, ir tada renkamės. Beje, universitetas paremia studentus: kiekvienam skiria po 200 svarų sterlingų knygoms ir kanceliarinėms prekėms jų parduotuvėje“, – pasakojo S. Sodeikytė.

Laisvalaikiu ji stengiasi kuo daugiau laiko praleisti su naujais draugais, dalyvauti Londone vykstančiuose renginiuose ir pan. „Be to, jau pradėjau ieškotis ir darbo“, – užsiminė pašnekovė.

Agnė ADOMAITĖ

Asm. archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content