• 9 gruodžio, 2021
|

Gargždų „Banga“ į A lygą – ne stačia galva

12 metų VšĮ „Gargždų futbolas“ vadovaujantis gargždiškis R. Mikalauskas tikisi, kad „Banga“, iškovojusi teisę kitąmet rungtyniauti aukščiausioje lygoje, galės siekti savo tikslų.Net tie lietuviai, kurie nėra futbolo fanai, yra girdėję garsiąją Gargždų „Bangos“ skanduotę „Kas laimės, kas laimės? Gargždų „Banga!“ Ji jau keliolika metų ritasi per Lietuvos stadionus, kur žaidžia mūsų miesto komanda. Neseniai futbolo klubo, įkurto 1966 metais, 50 metų jubiliejų šventę gargždiškiai vėl turi progą džiūgauti: lapkritį „Banga“ iškovojo teisę 2020 metais žaisti aukščiausioje lygoje. Tačiau futbolo aistruoliams neramu, ar ją pamatysime tarp geriausių Lietuvos komandų. Apie komandos perspektyvas kalbamės su VšĮ „Gargždų futbolas“ direktoriumi Rimantu Mikalausku.

– Gargždų „Banga“ per daugiau nei 50 metų gyvavimo istoriją teisę žaisti aukščiausioje lygoje iškovoja ne pirmą kartą. Kokie įsimintiniausi pasiekimai tarp geriausių Lietuvos klubinių komandų?

– Sėkmingiausias Gargždų futbolo periodas, manau, prasidėjo 2006 m., kai buvo įkurta VšĮ „Gargždų futbolas“. Per paskutinius 12 metų, kai dirbu šioje įstaigoje, man įsimintiniausi trys (su šių metų) Lietuvos futbolo federacijos taurės finalai. 2011 ir 2014 metais buvo galimybių juos laimėti ir parvežti taurę į Gargždus, bet sporte ne visada pasiseka. Tais pačiais metais komanda pirmą kartą žaidė Europos futbolo lygoje. Tai buvo vertinga patirtis tiek klubo administracijai, tiek komandai.

– Atslūgus euforijai po „Bangos“ šuolio į aukščiausią lygą šį lapkritį pasigirdo dvejonės, ar vis dėlto savo miesto komandą joje pamatysime.

– Nepuolame į A lygą stačia galva. Žinome, kad tai iššūkis ne tik komandai, bet ir klubui, nes reikalauja didesnio biudžeto. Pagal licencijavimo kriterijų aukščiausioje lygoje žaidžiančios komandos mažiausias biudžetas turi būti 300 tūkst. eurų. Kol kas tokio neturime, vis dėlto klubo valdyba nutarė siekti A lygos licencijos ir teikti prašymą Lietuvos futbolo federacijai, o žengti žingsnį atgal galima bet kada.

– Kaip sprendžiate finansavimo klausimą?

– Praėjusiais metais rajono Savivaldybė patvirtino Aukšto meistriškumo sporto programą, kuri sudaryta „krepšelio“ principu. Komanda ar sportininkas, dalyvaudamas tam tikrose varžybose, gali tikėtis atitinkamo finansavimo, tačiau yra sąlyga, kad bent tokia pat suma prisidėtų patys. Tai gali būti uždirbtos klubo lėšos ar rėmėjų parama. 2019 m. mūsų klubo biudžetas – 170 tūkst. eurų. Šiais metais tikimės surinkti 110 tūkst. eurų paramos, dar suskaičiuosime komercines pajamas, LFF programos finansavimą. Įstaigos tikslas – surinkti reikalingas lėšas, kad „Banga“ galėtų rungtyniauti A lygoje ir kad nenukentėtų vaikų ugdymo kokybė. Iš dalies remiant LFF įstaigos vaikus ugdome pagal Belgijos Anderlechto akademijos programą. Kad atitiktume jos reikalavimus, irgi reikia turėti atitinkamą biudžetą, nes būtina priimti naujų žmonių, pavyzdžiui, trenerių asistentų. Šiuo metu Gargžduose ugdome apie 400 vaikų, kurie žaidžia 25 komandose. Jos dalyvauja savo amžiaus grupių čempionatuose. Pavyzdžiui, „Banga B“ šiemet iškovojo 2-ąją vietą Lietuvos II lygos Vakarų zonos čempionate, „Bangos“ moterų komanda – A lygos 3-iosios vietos prizininkė.

– Ar „Bangai“ nesutrukdytų dalyvauti A lygoje jos nuostatų pasikeitimai? Šiemet komandoje rungtynėse turėjo žaisti ne daugiau nei keturi ne Europos Sąjungos šalių piliečiai (praėjusiais metais buvo penki), o komandos paraiškoje turi būti užregistruoti mažiausiai penki jaunesni nei 21 metų futbolininkai (praėjusiais metais buvo keturi).

– Ne, nesutrukdytų nei viena, nei kita. Nuo 2014 metų „Bangoje“ neturėjome nė vieno legionieriaus. Komandos pagrindą sudaro „Bangos“ auklėtiniai. Jei trūkdavo kurios nors pozicijos žaidėjo, ieškodavome Klaipėdoje. Šiemet, tiesa, pirmi metai, kai neradome puolėjo. Tad pas mus pusmetį žaidė brazilas Matos Renato de Silva. Baigėsi sezonas ir tuo pačiu sutartis su futbolininku, tačiau jis laukia mūsų sprendimo, nes komandoje patiko ir norėtų likti. Turėdami biudžeto projektą, spręsime, ar galime jam pasiūlyti kitą sutartį, ar ne.

Kadangi mums netrūksta jaunų žaidėjų, užregistruoti bent 5 paraiškoje nėra problema (jų yra kur kas daugiau), nes patys juos ir ugdome.

– Kokios Jūsų prognozės, jei „Banga“ žais A lygoje? Ar keisis komandos sudėtis? Ar bus pokyčių trenerių štabe?

– Mano noras būtų, kad komandos branduolys išliktų. Keletu žaidėjų ją tektų sustiprinti. Su treneriu Tomu Tamošausku turime galiojančią sutartį kitiems metams, matysime, kokius žaidėjus treneris norės matyti komandoje. Kai paaiškės, koks bus klubo kitų metų biudžetas, svarstysime, ką galime pasiūlyti pagal sutartis futbolininkams. Žaidėjo, trenerio ar kito samdomo darbuotojo noras visada yra gauti kuo didesnį atlygį. Mūsų klubas negali pasiūlyti tokio, kad komanda būtų profesionali. Manau, kad bus ir dirbančių žaidėjų, ir žaidžiančių futbolą, už kurį gaus atlygį. Tačiau mes galime būti konkurencingi ir didesnį biudžetą turinčioms komandoms. Be finansavimo problemos, kitų, didesnių, problemų dabar neturime. Jų atsiras, jei bus blogas rezultatas. Stengsimės kuo geriau pasirodyti. Atėjus iš žemesnės lygos, ko gero, užduotis pirmiausia turėtų būti neiškristi iš A lygos.

– Kokią reikšmę komandai turi sirgalių palaikymas?

– Mūsų sirgaliai yra vieni aktyviausių Lietuvoje. Jie kuria rungtynių atmosferą ir labai palaiko komandą, ją lydi į rungtynes po Lietuvą. Utenoje per LFF taurės finalą mačiau gal 100 „Bangos“ sirgalių, kurie išsiskiria komandos atributika, skanduotėmis. Aktyvūs taip pat Alytaus „Dainavos“ sirgaliai, pasivadinę „Dzūkų tankais“, Vilniaus „Žalgirio“ komandos, vadinami „Pietų IV“ tribūna. Mums visiems reikia sirgalių paramos. Tikimės, kad jie mus palaikys ir A lygoje, ir ne tik tada, kai laimėsime, bet ir kai pralaimėsime.

Laima ŠVEISTRYTĖ

A. VALAIČIO nuotr.

Jurgitos RIEKAŠIENĖS nuotr.

12 metų VšĮ „Gargždų futbolas“ vadovaujantis gargždiškis R. Mikalauskas tikisi, kad „Banga“, iškovojusi teisę kitąmet rungtyniauti aukščiausioje lygoje, galės siekti savo tikslų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių