Gargždų kultūros centre – improvizuotas Japonijos dvelksmas
Gargždų kultūros centro vaikų dailės studija kaskart nustebina originaliu bei kūrybišku požiūriu į supantį pasaulį.
Koronaviruso pandemija privertė suglausti keliauninkams sparnus. Tačiau keliauti galima ne tik fiziškai, Gargždų kultūros centro vaikų dailės studija kviečia apsilankyti kultūros centro fojė ir pajausti Japonijos kultūros dvasią, mat parodos tema „Improvizacija Japonijos tema ir Alfredo kelionė“.
Išbandė naujas technikas
Vėduoklės ir dubenėliai arbatos gėrimo ceremonijoms, kimono ir subtilieji skėčiai – tai tik keletas Japoniją reprezentuojančių akcentų, atsispindinčių mažųjų dailininkų darbuose. Dailės studijos vadovė Nomeda Jokubaitienė „Bangai“ pasakojo, kad Japonija pasirinkta ieškant naujų, dar neišbandytų temų.
„Su Dailės studijos lankytojais lankėmės ir Japoniškame sode Kretingos rajone, stengėmės pajusti, kuo alsuoja Japonija. Ugdytiniai matavosi ir kimono, išragavo arbatų, susipažino su poilsio zonos pagrindiniais principais. Dėl to ir parodoje dubenėlius išdėliojome ant smėlio, tai aliuzija į ramybę, atsipalaidavimą“, – dėstė N. Jokubaitienė.
Ruošdami parodą vaikai, paaugliai išbandė tapybą skiestu tušu, kuri vadinasi sumi-e technika. „Pradžioje piešėme daug bambukų, vėliau gyvūnų ir kt. Bandėme piešti ir ant ryžinio popieriaus. Tiesa, jį prisijaukino ne visi. Mat pradedant darbą ant ryžinio popieriaus pradžioje atrodo, kad niekas nepavyks, dažai labai greit geriasi, persišviečia. Tačiau tikrasis vaizdas išryškėja jam išdžiūvus. Iš šio popieriaus parodoje demonstruojami pagaminti žibintai“, – pasakojo Dailės studijos vadovė, kuri akcentavo, kad kiekvieną naują kūrybos metodą ugdytiniai jaukinasi pamažu.
Frontažas – dar viena technika, atsispindinti parodoje, tai speciali technika, kuomet juodas popierius grandomas peiliukais ar gremžtukais. „Kadangi Japonijoje labai paplitęs origamis, tai mes lankstėme lėlytes, parodoje yra joms skirta vieta“, – užsiminė pašnekovė.
Neaplenkė obuolių temos
Anot N. Jokubaitienės, japonai labai tvarkingi, jiems būdingi ramūs, balti tonai. Tačiau rajono tapytojai šiek tiek mėgsta daugiau ekspresijos, spalvų. „Dėl to mūsų Japonija nėra labai japoniška. Vaikų idėjos, kultūra lipo per kraštus. Tad studijos dailininkų pasaulėžiūra susimaišė su Japonijos kultūra ir išėjo, kas išėjo. Ne veltui parodos pavadinime yra Alfredas, tai pasiklydusi persona, kuri keliavo ne tik po Japoniją, bet galbūt ir per Kiniją, yra Azijos prieskonių“, – kalbėjo kūrybinių idėjų nestokojanti Nomeda. Parodos atidarymo proga ją sveikino didžiulis ugdytinių būrys. Gargždų kultūros centro direktorė Vaida Skuodienė akcentavo, kad Nomedos kūrybingumo, kūrybinių užmojų nesustabdė net karantinas, darbas vyko, kaip ir įprasta, intensyviai.
Atidaryta paroda buvo daugialypė, mat joje išryškėjo ir labai rudeniška obuolių tema. „Ruošėmės tradicinei Obuolių šventei, kuri vykdavo prie Gargždų kultūros centro, tačiau šiemet jos atsisakyta dėl koronaviruso pandemijos, tad savo darbus pristatėme per parodos atidarymą“, – sakė N. Jokubaitienė.
Rausvašoniai obuoliai, rudens tematika atgijo specialiai sukurtoje kolekcijoje ant marškinėlių, kitų drabužių ar tiesiog įmantrių rankinių pavidalu. Viena rankinė, pavyzdžiui, buvo net obuolio nuograužos formos. Jaunieji kūrėjai ne tik kūrė drabužius, aksesuarus, bet parodos atidarymo proga juos ir pademonstravo. Ekstravagantiški, originalūs apdarai pakerėjo ne vieną. Kolekciją vainikavo ir daug dėmesio sulaukė iš Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ puslapių specialiai pasiūta suknelė, kurios autorė – Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazistė Diana Juodžiukynaitė: „Studiją lankau gal jau 10 metų. Esu sukūrusi jau ne vienus marškinėlius, tačiau suknelę iš laikraščių – pirmąkart.“
Agnė ADOMAITĖ
Autorės nuotr.