Gargždų muziejuje – įspūdinga tautinių drabužių paroda

Gargždų krašto muziejaus lankytojų akį iškart patraukia ryškių tautinių drabužių, audinių paroda „Aš atjojau pasiklausti, ar tu moki austi?“, kuri buvo atidaryta ketvirtadienį. Jos autorė, žinoma sertifikuota tautinio paveldo meistrė gargždiškė Zita Paulikienė šią savo darbų parodą skiria Gargždų miestui, šiandien švenčiančiam gimtadienį, ir gargždiškiams, ragindama visus pamilti tautinius drabužius.

Ta meile tautiniam paveldui, regis, užsikrečia vis daugiau žmonių. Darbščiosios audėjos sveikinti atėję rajono valdžios atstovai mero pavaduotoja Violeta Riaukienė, Administracijos direktorius Sigitas Karbauskas ir Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkė Rasa Petrauskienė prisipažino esantys neabejingi austiniam tautiniam paveldui. V. Riaukienė pasidžiaugė namuose turinti iš mamos paveldėtas prieš dešimtmečius išaustas lovatieses. S. Karbauskas pasigedo parodoje vyriškos kolekcijos ir pasvarstė, kad visai norėtų turėti ir vilkėti tautinius drabužius, nes, ko gero, jie esantys labai patogūs. R. Petrauskienė neslėpė, jog iš Z. Paulikienės audinių pasiūtą tautinį kostiumą su džiaugsmu apsivilks šiandien ir dalyvaus šventinėje miesto gimtadienio eisenoje. Parodos autorė, turinti humoro gyslelę, pašmaikšavo, kad tik nešiojami tautiniai rūbai yra „gyvi“, o jei laikomi tik pakabinti ant sienos, tai tik „skudurai“…

Nepralenkiama audėja Z. Paulikienė parodoje muziejuje pristato tautinius atskirų regionų drabužius. Jie skiriasi savo raštais, spalvomis, skonio supratimu, bet visi yra nepaprastai gražūs, švytintys. Raudonos ryškios žemaičių skaros ir sijonai, prijuostės, tamsūs klaipėdietiški sijonai, prijuostės, gėlėmis išpuošti delmonai, itin spalvingi savo raštais dzūkiški apdarai… Tokius storo audinio rūbus galima nešioti iš kartos į kartą, jie nenusidėvi. Parodą gražiai pristatė muziejaus kuratorė Regina Šiurytė-Šimulienė, plateliškė muzikos mokytoja Diana Paulauskienė, pakvietusi visus parodos atidarymo dalyvius kartu padainuoti ir, sustojus į ratelį, įvairiais instrumentais sukurti audimo staklėms būdingus garsus.

Rudenį jubiliejinį gimtadienį švęsianti visoje Lietuvoje žinoma gargždiškė audėja teigė, jog svarbiausia audimo procese yra pats pasiruošimas, pati pradžia, o jau austi galintis bet kas… „Jei ne audimo pradžia ir pabaiga, kiekviena varlė galėtų austi“, – juokavo meistrė. Į klausimą, ar turi mokinių, Z. Paulikienė atsakė, kad turbūt daugelis svajoja išmokti austi, tačiau išsigąsta šio sunkaus darbo, nes, norint išmokti šio amato paslapčių, reikėtų vos ne apsigyventi meistrės namuose. Vieną mokinę turėjusi, tačiau po mėnesio staklių karalystėje ši pabėgusi. Meistrė Zita puikiai austi išmokė abi savo dukras Ievą ir Daivą, viena iš jų taip pat jau turi savo gaminių tautinio paveldo sertifikatą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių