Gargžduose jaunieji šauliai mokėsi gaminti apkasų žvakes

Beveik 40 Vakarų (jūros) šaulių 3-iosios rinktinės 309-os ir 301-os kuopų jaunųjų šaulių mokėsi gaminti apkasų žvakes ir sužinojo daugiau ne tik apie jų gamybos procesą, bet ir apie jų svarbą Ukrainos kariams. Lietuvoje yra daugybė organizacijų, kurios gaminama apkasų žvakes Ukrainai.

Daugiau nei 3 dešimtys jaunųjų šaulių iš Vakarų (jūros) šaulių 3-iosios rinktinės 309-os ir 301-os kuopų mokėsi apkasų žvakių gamybos. Jaunieji šauliai ir jų vadai teigė, kad šios žvakės itin praverčia Ukrainos kariams, jos naudojamos sušilti ar išsidžiovinti nedidelius rūbus. Šiuo metu Lietuvoje apkasų žvakės gaminamos dideliais pajėgumais, kartais net sunku nusipirkti parafino jų gamybai.
Svarbi Ukrainos kariams
Lietuvos šaulių sąjungos 309-os kuopos vadas, paramos fondo VšĮ „Kuršių aljansas“ įkūrėjas Nerijus Vyšniauskas jauniesiems šauliams pasakojo, kad apkasų žvakė yra svarbi ir skirta sušilti rankoms, kojoms ar išsidžiovinti nedidelius rūbus, pavyzdžiui, kojines. „Puikiai suprantate, kam reikalingos apkasų žvakės – einant į apkasus juk glėbio malkų nepasiimsi. Žiemos metu ne kartą buvau Ukrainoje ir žinau ne vieną atvejį, kada karys paliko savo apkasus dėl to, kad nušalo rankų ar kojų pirštus ir juos teko amputuoti. Patys kariai sako, jog ginkluotės jiems parūpina, bet ne visada gauna, pavyzdžiui, šiltesnių kojinių ar apkasų žvakių. Tai paprastas, bet labai pravartus daiktas. Kol vyksta karas ir kol yra žiema, jos labai praverčia“, – patirtimi dalijosi kuopos vadas.
Pasak jo, Lietuvoje yra tikrai daug organizacijų, kurios gamina apkasų žvakes, todėl kartais būna sunku įsigyti parafino, o dar sunkiau rasti transportą, kaip visas tas pagamintas žvakes nuvežti į Ukrainą ir perduoti kariams.

Vakarų (jūros) šaulių 3-iosios rinktinės 309-os ir 301-os kuopų jaunieji šauliai su dideliu susidomėjimu klausėsi 309-os kuopos šaulių vado N. Vyšniausko įvado apie apkasų žvakes, vėliau patys jas gamino.


Gamybos technologija – paprasta
Kaip teigė N. Vyšniauskas, apkasų žvakės dega apie 3 valandas, bet gali degti ir iki 6 valandų, tai priklauso nuo jų dydžio ir kaip jos pagamintos. „Didelių apkasų žvakių nereikia gaminti, nes karys su ja šildosi tik tada, kada jam to labiausiai reikia. Apkasų žvakės pagamintos iš didelių skardinių yra sunkios, jų parafino išeiga yra didesnė, o šviesos sklaida per ryški. Žvakių gamybai geriausiai tinka apvalios, plokščios skardinės nuo mėsos ar žuvies. Jos lengvos, reikalui esant, patogu jas greit užgesinti ar pridengti, puikiai dega ir išdega“, – paaiškino kuopos vadas.
Taigi, apkasų žvakei pagaminti reikia skardinės, kartono ir parafino. Pirmiausia būtina išsimatuoti skardinės aukštį ir supjaustyti kartoną juostelėmis. Kartono plotis turi būti šiek tiek žemesnis nei skardinės aukštis. Pavyzdžiui, jei skardinė yra 4 cm aukščio, kartoną pjausime 3 cm. Kartone yra skylučių, susukus jį į skardinę, parafinu turi užsipildyti ir visi kartono tarpai, tad reikia kartoną pjauti taip, kad ertmės būtų vertikalios.
Skardinių, pasak N. Vyšniausko, tikrai nereikėtų dažyti ar jų kaip nors puošti, nes jos įkais ir pradės rūkti. Taip pat geriausia, kad apkasų žvakės skardinės būtų nuo 3 iki 8 cm aukščio, o jų skersmuo didesnis nei aukštis.
Apkasų žvakes galima gaminti ir iš vaško, tiesiog išlydžius senas nebenaudojamas žvakes. Žvakėmis galima pasišildyti rankas ar maistą, apšviesti nedidelį plotą apkase ar išsidžiovinti pirštines bei kojines.
Nori išugdyti supratimą
Kaip „Bangai“ komentavo Lietuvos šaulių sąjungos 309-os kuopos vadas, paramos fondo VšĮ „Kuršių aljansas“ įkūrėjas N. Vyšniauskas, toks praėjusios savaitės apkasų žvakių užsiėmimas – pirmasis jauniesiems šauliams. „Norime, kad vaikai sužinotų, kaip apkasų žvakės gaminamos ir kokia jų nauda. Tikslas – jeigu vaikas nori, gali vieną žvakę pasidaryti sau ir per pratybas galėtų ją panaudoti, pamatytų, kaip jos veikia. Tai galbūt vieną pasidaro sau, kitas – Ukrainai. Iš praktinės pusės sužinos, kaip ji dega, kiek laiko, ką galima pasišildyti su ja, o gal ką netinkamai padarė“, – akcentavo N. Vyšniauskas.
Vakarų (jūros) šaulių 3-iosios rinktinės jaunųjų šaulių vadas Šarūnas Vaičiulis antrino, kad nori išugdyti jaunųjų šaulių supratimą apie apkasų žvakės gamybą ir reikšmę.
„Klaipėdoje suaugusieji šauliai taip pat gamina apkasų žvakes, todėl vėliau jau čia pramokę jas gaminti, jaunieji šauliai galės gaminti ir ten. Šauliai grafikus yra susidarę, kada kuopos gamina apkasų žvakes, ten ir gamybos apimtys kitos“, – paaiškino jaunųjų šaulių vadas.
Apkasų žvakių gamyba, pasak N. Vyšniausko, nėra itin švarus darbas, mat parafinas dažnai taškosi. Šiam užsiėmimui įrankius ir žaliavas Nerijus įsigijo savo lėšomis, o parafiną gavo iš Lietuvos šaulių sąjungos, Vakarų (jūros) šaulių 3-iosios rinktinės kolegų. Skardines aukojo žmonės, o ko trūko papildomai – nusipirko.
Įdomus ir kruopštus procesas
Apkasų žvakes gaminusi 309-os kuopos jaunųjų šaulių skyriaus vadė Kotryna Kairytė dalijosi įspūdžiais, kad žvakių gamyba nėra itin sudėtinga, tačiau reikia kruopštumo. „Svarbu gerai išmatuoti kartoną, kad tilptų į skardinę, jo nepridėti per daug. Dagčiai žvakėms taip pat yra iš kartono, tik plonesni. Ypač žiemą pratybose tokios žvakės praverčia susišildyti, nes bet kokia liepsna šildo“, – teigė prieš dvejus metus į jaunųjų šaulių veiklą įsitraukusi Kotryna. Pasak jos, prie šaulių prisijungus jai ir sesei, netrukus prisijungė ir tėvai, o buvimas šaule išmokė daugiau bendrauti.
309-os kuopos jaunųjų šaulių būrio vadė Agota Vaičiulytė pasakojo, kad apkasų žvakių gamyba – įdomus procesas. „Net ir visuomenei naudinga žinoti, kaip jos gaminamos. Nors kiti galbūt norės pasilikti žvakes sau, norėčiau, kad visas išvežtų į Ukrainą, nes jų labiau reikia ukrainiečiams“, – kalbėjo 6 metus jaunųjų šaulių veikloje dalyvaujanti Agota. Pasak merginos, sesei prisijungus prie jaunųjų šaulių ir ji susidomėjo šaulių veikla, o tai jai padėjo įveikti įvairias baimes.
Gabrielė ČIUNKAITĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių