Insultui gydyti – visą parą veikiantis centras

Praėjusią savaitę Gargždų ligoninė pasirašė sutartį su Klaipėdos jūrininkų ligonine, kurioje įsteigtas Insultų centras. Nuo šiol pacientai, kuriems įtariamas ūminis galvos smegenų insultas, bus kuo skubiau gabenami į šį Insultų centrą, kur specializuota pagalba bus teikiama visą parą.

Įkurtas Jūrininkų ligoninėje

Sveikatos apsaugos ministerija apie specializuotų insultų centrų steigimą trijuose didžiausiuose šalies miestuose Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje paskelbė dar praėjusių metų pabaigoje. Pasak sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio, tokie centrai itin svarbūs siekiant kuo greičiau suteikti reikalingą pagalbą. Pavyzdžiui, insulto atveju ji būtina per kelias valandas.

Klaipėdoje Insultų centras įsteigtas Jūrininkų ligoninėje. Čia iš aplinkinių rajonų ligoninių bet kuriuo paros metu bus atvežami ūmaus insulto ištikti žmonės. Bendradarbiavimo sutartys pasirašytos ir su Telšių, Plungės, Mažeikių, Šilutės, Šilalės, Tauragės ir Kretingos ligoninėmis. Pagal sutartį ligoninės įsipareigojo pacientus, kuriems įtariamas ūminis galvos smegenų insultas, kuo skubiau gabenti į Insultų centrą Klaipėdos jūrininkų ligoninėje. Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja Alma Grikšienė teigė, jog praėjusią savaitę vykusiame minėtų rajonų ligoninių ir Jūrininkų ligoninės vadovų pasitarime išsamiau kalbėta apie tai, kaip vyks pacientų pervežimas. „Ateityje atokiau nuo Klaipėdos esančiuose regionuose, pavyzdžiui, Mažeikiuose, Tauragėje ir kitur, planuojama steigti reanimobilių tarnybas, kuriose dirbtų medikai reanimatologai, būtų nupirkti reanimobiliai ir insultą patyrę pacientai jais būtų gabenami į Insultų centrą Klaipėdoje. Tokie yra ateities planai, tačiau kada jie bus įgyvendinti, neaišku. Kol kas insultą patyrusius pacientus iš rajonų į uostamiestį gabens paprasti greitosios pagalbos automobiliai. Gargždai yra netoli Klaipėdos, todėl reanimobilių tarnyba čia apskritai kuriama nebus“, – pasakojo A. Grikšienė.

Padės užtikrinti operatyvią pagalbą

Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja teigė, jog su Jūrininkų ligonine pasirašyta bendradarbiavimo sutartis mūsų ligoninei didelių pokyčių neatneš. „Tai labiausiai palies ligonines, kuriose iki šiol buvo gydomi insultą patyrę pacientai. Mūsų ligoninėje po 2010 m. įvykusios pertvarkos tokie pacientai nebegydomi, o vežami į uostamiesčio ligonines. Vienintelis skirtumas, jog anksčiau veždavome į skirtingas ligonines, o dabar Jūrininkų ligoninėje įkūrus Insultų centrą visi insultą patyrę pacientai bus vežami į jį“, – aiškino medikė.

Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktorius dr. Jonas Sąlyga viliasi, jog jo vadovaujamoje ligoninėje įkurtas Insultų centras padės užtikrinti operatyvią pagalbą insulto ištiktiems žmonėms, o tai turėtų sumažinti ne tik mirčių, bet ir neįgalumų dėl patirto insulto skaičių. „Pagal neurologų rekomendacijas į Insultų centrą pacientas turėtų patekti ne vėliau nei per 3,5 val. nuo ligos simptomų – kalbos sutrikimo, veido perkreipimo, galūnės nusilpimo – pradžios. Tik tuo atveju galima taikyti pažangiausią gydymo metodiką ir užtikrinti geriausią rezultatą. Tada yra galimybė atlikti neurointervencines procedūras, tokias kaip galvos smegenų kraujagyslių trombų tirpdymą arba mechaninį pašalinimą intervencinės radiologijos specialistų pagalba“, – aiškino J. Sąlyga.

Plečiamas Neurologijos skyrius

Jūrininkų ligoninės direktorius teigė, jog bendradarbiavimas su aplinkinių rajonų gydymo įstaigomis Jūrininkų ligoninei nėra naujiena. Jau ne vienerius metus panašiu principu dirbama ūmaus infarkto atvejais. Jūrininkų ligoninės reanimobiliu bet kuriuo paros metu gydytojai specialistai vyksta į Vakarų Lietuvos regiono ligonines atsigabenti skubios kardiologų pagalbos reikalaujančius ligonius.

Įsteigus Insultų centrą Jūrininkų ligoninėje visą parą kasdien dirbs specialios brigados insultui diagnozuoti, gydyti, atlikti neurointervencinėms procedūroms. Čia visą parą bus užtikrintos gydytojo kardiologo, angiochirurgo, invazinio radiologo, neurologo konsultacijos, atliekami magnetinio rezonanso ir kompiuterinės tomografijos tyrimai, galvos ir kaklo arterijų ultragarsiniai tyrimai, angiografijos aparatais atliekamos diagnostinės ir gydomosios procedūros.

J. Sąlyga pasakojo, jog ligoninėje yra rengiamasi priimti didesnį neurologinių pacientų skaičių. Iki šiol buvęs 20 lovų Neurologijos skyrius plečiamas, o ateityje planuojama įdarbinti dar vieną gydytoją neurologą ir porą slaugytojų. Šiuo metu Jūrininkų ligoninėje dirba 5 gydytojai neurologai.


Pirmoji pacientė – jauna šilutiškė

Klaipėdos jūrininkų ligoninėje pradėjęs veikti Insultų centras jau džiaugiasi pirmaisiais rezultatais.

Vienas sėkmingo gydymo atvejų, kai insulto ištiktai jaunai šilutiškei laiku spėta suteikti šiuolaikišką pagalbą. 32 metų pacien­tė, kuriai iš galvos smegenų kraujagyslės pašalintas krešulys, tikėtina, galės gyventi visavertį gyvenimą. Medikai tvirtina, jog tokių puikių rezultatų pasiekė tik komandinio darbo dėka. Profesionaliai veikė Šilutės medikai, kurie į Klaipėdoje veikiantį Insultų centrą jauną moterį pristatė laiku. Jūrininkų ligoninėje jai skubos tvarka buvo atlikti tyrimai, parinktas gydymas. „Iš pradžių medikamentų pagalba siekta ištirpdyti trombą. Šiuo būdu neatkūrus kraujotakos buvo imtasi intervencinio gydymo, kai specialiais prietaisais per aortą keliaujama iki užsikimšusios smegenų arterijos ir ištraukiamas kraujagyslę užkimšęs trombas. Jį pašalinus iš karto buvo stebimas teigiamas efektas“, – pasakojo procedūrą atlikęs Klaipėdos jūrininkų ligoninės Širdies ir kraujagyslių radiologijos skyriaus vedėjas Valentinas Jokšas. Mediko teigimu, kad insultas parblokštų tokį jauną žmogų – nedažnas atvejis. Spėjama, kad tai gali būti susiję su genetika. „Paprastai insultai ištinka vyresnio amžiaus žmones. Kuo vyresnis amžius, tuo didesnė insulto rizika. Nuo 55-erių metų kas dešimtmetį insulto tikimybė išauga dvigubai“, – įspėjo gydytojas.

Šilutiškei atliktos gydomosios procedūros nėra naujiena Klaipėdos jūrininkų ligoninėje. Jų jau ne viena atlikta ir anksčiau, tačiau tai buvo pirmasis atvejis, kai tokia pagalba suteikta jau oficialiai įsteigtame Insultų centre.


  • Sveikatos apsaugos ministerija tikisi, jog steigiant visą parą veikiančius insultų centrus pavyks pasiekti proveržį gydant šią sunkią ligą. Nes kol kas insulto gydymo rezultatai nėra džiuginantys. Per trisdešimt metų mirtingumas nuo galvos smegenų kraujotakos ligų Lietuvoje nesumažėjo nė vienu procentu. Galvos smegenų insultas yra pavojingiausia ir sunkiausias pasek­mes sukelianti širdies ir kraujagyslių sistemos liga. Per metus Lietuvoje insultas ištinka 20 tūkstančių žmonių, iš jų miršta daugiau kaip 3 tūkstančiai. Šie rodikliai – dukart aukštesni nei kitose Europos Sąjungos valstybėse.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių