Jubiliejinėje Stintų šventėje – visko daugiau, skaniau ir įmantriau

Palangoje jau netrukus pakvips stintomis – kitą savaitgalį, vasario 10-12 dienomis, didžiausias šalies kurortas gero skonio ir pramogų mėgėjus pakvies į tradicinę Stintų šventę. Šiais metais ji bus ypatinga – dvidešimtoji, tad pramogų ir linksmybių kurorte nestigs. Organizatoriai žada – šiemet Stintų šventėje visko bus daugiau, o skoniai – stipresni ir įmantresni.

Jau kitą savaitgalį

Jau kitą savaitgalį Palangoje, J. Basanavičiaus gatvėje, pakvips keptomis stintomis, o  Vytauto gatvėje išsirikiuos tautodailininkų ir kulinarinio paveldo meistrų kermošius, kuris šiemet bus rekordiškai didelis. Jame bus galima įsigyti gintarinių, metalinių, molinių, medinių, megztų, meduolinių ir kitokių stintų bei geriausių Lietuvos Tautodailės dirbinių ir kulinarinio paveldo gardumynų.

 Žvejiškas festivalis kurorte tęstis tris dienas, tačiau daugiausiai skonių, atrakcijų ir pramogų svečiams kurortas pasiūlys pagrindinę Stintų šventės dieną – šeštadienį. J. Basanavičiaus gatvėje su savo įranga įsikūrę pajūrio žvejai, virtuves po atviru dangumi įsirengę geriausi kurorto  restoranų bei kavinių šefai svečiams siūlys šviežios, agurkais kvepiančios, iškeptos, išrūkytos, vytintos stintos, gardžios žuvienės ir kitų žuvų skaniausius patiekalus.

Jubiliejinėje Stintų šventėje nestigs ne tik skonių, bet ir atrakcijų – kaip ir kasmet, norintieji galės dalyvauti Stintų meškeriojimo varžybose, jėgas išbandyti tradicinėse žvejiškose rungtyse. Pramogauti pakvies ir Amatų, Žemaitiško kastinio ir kuršiškos stintienės, Silkės ir humoro kiemai.

J. Basanavičiaus gatvėje bei Jūratės ir Kastyčio skvere skambės smagi muzika, o norintieji parašyti savo linkėjimus bus laukiami Vytauto gatvėje, kur įsikurs tautodailininko Lino Žulkaus pagaminta įspūdingo dydžio Didžioji stinta. Šeštadienio pavakare vyks teatralizuotos Didžiosios stintos palydos kartu su Stintų ordino riteriais bei perkusine grupe ir Didžiosios stintos sudeginimo misterija „Jūros dvasia“ kartu su fakyrais pajūryje, ties Palangos tiltu.

Susirungs barbekiu meistrai

Jubiliejinei šventei „Palangos Stinta 2023“ atsakingai ruošiasi ir Baltijos regiono BBQ žuvies turnyro Halinos Bovševič taurei laimėti organizatoriai – Lietuvos barbekių kepėjų asociacija.

Halina Bovševič – daugiau kaip 30 metų patirtį sukaupusi profesionali virėja, savo srities ekspertė, sukūrusi daugybę receptų, nuo pirmųjų Lietuvos barbekiu asociacijos dienų buvusi aktyvi narė, po to – asociacijos prezidentė, visame pasaulyje barbekiu šeimoje žinoma kaip „Barbekiu MAMA“. Ji buvo daugkartinė barbekiu pasaulio čempionatų dalyvė ir teisėja, visada su žmonėmis pasidalindavo savo patirtimi, todėl buvo įkūrusi savo kulinarinę studiją „MAMA BBQ“. 2021 metų pavasarį netikėtai mirus Halinai, jos gedėjo visas BBQ pasaulis.

Jūratės ir Kastyčio skvere įsikūrę turnyro dalyviai – komandos iš Lenkijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos – dėl Halinos Bovševič taurės rungsis savo išmonę demonstruodami tiesiog smalsuolių akivaizdoje. Komandos gamins ypatingus patiekalus, iš kurių vienas būtinai bus iš stintos.

Komandos naudos sertifikuotas, itin stambias, profesionaliam naudojimui skirtas medžio anglis ir kitas ugnies įdegimo priemones, kurios neturi jokių cheminių priemaišų ir yra tinkamos maisto gamybai. O kad patiekalai įgautų išraiškingesnius skonius, komandos turės galimybę išmėginti gurmaniškus prieskonių mišinius žuviai ir jūros gėrybėms, pasižyminčius sveikesne sudėtimi, be kenksmingų dažiklių, skonio stipriklių ir su mažesniu druskos kiekiu.

Didžiausios paelijos rekordas

Nosį kutens ne tik grilio patiekalai – Mindaugas Galvelis Stintų šventėje sieks savo penkto Lietuvos rekordo su ispanišku prieskoniu – bus gaminama didžiausia šalyje paelja su žuvimi ir jūrų gėrybėmis.

Pirmas Mindaugo pasiektas Lietuvos rekordas – 1999 m. iškepta kiaušinienė iš 717 kiaušinių, antrasis 2001 m. – 748 kiaušinių kiaušinienė, o 2002 m. – net 1219 kiaušinių kiaušinienė. Tarp šalies rekordų puikuojasi ir M. Galvelio 2015 m. iškeptas didžiausias žemaičių blynas, kuris svėrė 12,585 kg. Visi šie pasiekimai buvo padaryti toje pačioje keptuvėje, kurioje bus siekiamas ir didžiausios paeljos su žuvimi ir jūros gėrybėmis rekordo. Šią rekordinio dydžio keptuvė pagamino senųjų kultūros paveldo tradicijų saugotojas Vytenis Urba.

Šiam rekordui pasiekti bus panaudota apie 25 kilogramai ryžių, 12 kilogramų žuvies filė, 10 kilogramų jūros gėrybių, 5 kilogramai midijų, apie 18-20 kilogramų įvairių daržovių, 5 kilogramai vaisių, įvairių prieskonių ir, kas be ko, – stintos.

Užfiksavus rekordą, visi norintys Stintų šventės svečiai bus kviečiami paragauti šio rekordinio patiekalo, o kartu ir prisidėti aukomis prie pagalbos Ukrainai. Surinktos lėšos bus skirtos Palangos miestui partneriui Ukrainoje – Bučai paremti.

Gintarinė žuvienė

Šventės metu pramogautojai galės pasigrožėti ir įspūdinga Vytenio Urbos restauruota karieta – katilu, kurio talpa – net 500 litrų. Vytenis – didelis lietuviškų tradicijų puoselėtojas, senovinių padargų restauratorius, kuriam visada buvo svarbu išlaikyti autentiką ir senus daiktus pritaikyti šiuolaikiniam pasauliui.

Šioje unikalioje karietoje šventės svečiams bus verdama 500 litų Gintarinė žuvienė. Tai – „Stintų ordino“ sukurtas bei išmėgintas ypatingos žuvienės receptas, kuriame, be kitų ingredientų, naudojamas gintaras, o kaip prieskonis – išskirtinį kvapą ir skonį turinčios gintaro dulkės bei keletas lašelių specialaus „Gintarinio gėrimo“. Ši Gintarinė žuvienė Šilutėje vykusiame Žuvienės virimo čempionate yra laimėjusi čempionės titulą.

Gintarinei žuvienei pagaminti šiemet jėgas suvienys galiūnas Vidas Blekaitis ir patiekalų kazane virtuozas Darius Glušauskas. Vidas Blekaitis Lietuvos yra pasaulio galiūnas, atidavęs didelę dalį savo gyvenimo šiam sportui ir dalyvavęs daugiau nei 400 varžybų, kurių metu ne kartą yra tapęs nugalėtoju bei prizininku ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Net šešis kartus ji tapo pasaulio čempionų nugalėtoju: dukart Pasaulio komandiniame galiūnų čempionate, Pasaulio galiūnų dvejetų čempionate, Pasaulio galiūnų meistrų čempionate, dukart Pasaulio rąsto kėlimo čempionate. Karantino metu, kai užsidarė sporto salės, Vidas atrado savo kitą aistrą – maisto gaminimą, konkrečiai – mėsos bei žuvies rūkymą. Ši veikla dabar tapo neatsiejama Vido gyvenimo dalimi, tad jis kartu su savo kolega dalyvauja įvairiose šventėse, kurių metu gamina įvairius troškinius, verda žuvienes ir demonstruoja savo maisto gaminimo sugebėjimus. „Palangos stinta 2023“ šventės metu Vido ir Dariaus duetas neabejotinai nustebins visus renginio žiūrovus.

Darius Glušauskas – netradicinės virtuvės patiekalų gamybos kazane ekspertas – dalinsis patirtimi ne tik apie paelijos ir tikro plovo gamybą, bet ir patars, kaip reikia virti tikrą, tradicinę žuvienę. Darius ne vienerius metus sukasi netradicinėje virtuvėje ir su savo komanda yra dalyvavęs ne vienoje šventėje, kurios dalyviai buvo nustebę patiekalų skoniu.

Nuobodžiauti neteks

Tad Stintų šventės organizatoriai neabejoja – kitą savaitgalį visi keliai ves tik į Palangą. O čia atvykus, nuobodžiauti tikrai nebus kada – pakaks ir pramogų, ir gardaus maisto, ir neišdildomų, stintų kvapo prisigėrusių įspūdžių.

20-tas Žvejiškas festivalis „PALANGOS STINTA 2023

Vasario 10-12 d.

PROGRAMA

Jūratės ir Kastyčio skveras

Vasario 11 d.

8.00 – 12.00 Stintų meškeriojimo varžybos Palangos mero taurei laimėti ant jūros tilto

11.00 „Didžiosios Stintos“ sutiktuvės Vytauto ir Jūratės gatvių sankryžoje

12.00 „Palangos Stinta 2023“ atidarymas. Tradicinės magaryčios žvejams ir svečiams, „Stintų Ordino“ riterių inauguracija

12.30 Stintų meškeriojimo varžybų Palangos mero taurei laimėti apdovanojimai

12.45 Baltijos regiono žuvies barbekiu turnyro Halinos Bovševič taurei laimėti atidarymas. Dalyvauja Lietuvos, Lenkijos, Latvijos ir Estijos komandos

13.00 – 18:00 Šventinis koncertas „20 STINTOS BUČINIŲ“. Koncertuos Palangos kultūros ir jaunimo centro liaudiškų šokių ansamblis „Bočiai“, šokių grupė „Banguolis“, duetas iš Ukrainos Ivanna ir Olegas Padolsky,ansamblis „Jonis“, grupė „Kitava“, Jurga Šeduikytė

13.30 Naujo Lietuvos rekordo „Didžiausia paelija su žuvimi ir jūrų gėrybėmis“ fiksavimas ir ragavimas. Surinktos lėšos bus skirtos Ukrainos Bučos miestui paremti

14.00 Žiemos „Ruonių“ maudynės jūroje, prie jūros tilto

15.30 Baltijos regiono žuvies barbekiu turnyro Halinos Bovševič taurei laimėti dalyvių apdovanojimai

17.00 „Didžiosios Stintos“ palydos teatralizuota eisena nuo Nepriklausomybės aikštės iki Jūros tilto

18.00 „Didžiosios Stintos“ sudeginimo misterija „JŪROS DVASIA“, paplūdimyje prie Jūros tilto

MUGĖS ir KIEMAI

vasario 10-12 d.

ŽUVIES MUGĖ J. Basanavičiaus gatvėje

Pajūrio žvejai ir restoranai bei kavinės pateiks šviežios, agurkais kvepiančios, iškeptos, išrūkytos, vytintos stintos, gardžios žuvienės ir kitų žuvų skaniausius patiekalus

TAUTODAILĖS MUGĖ Vytauto gatvėje

Geriausių Lietuvos tautodailininkų, tautinio ir kulinarinio paveldo mugė. Čia rasite gintarinių, metalinių, molinių, medinių, megztų, meduolinių ir kitokių stintų bei geriausius Lietuvos Tautodailės dirbinius ir kulinarinio paveldo gardumynus

AMATŲ KIEMAS Centrinėje aikštėje

Vyks interaktyvūs Lietuvos regionų amatų demonstravimai, edukaciniai užsiėmimai, įvairios varžytuvės bei viktorinos

ŽEMAITIŠKO KASTINIO IR KURŠIŠKOS STINTIENĖS KIEMAS J. Basanavičiaus g. 44

Unikalaus žemaitiško kastinio bei jo gaminimo subtilybių pristatymas, sūrių degustacijos.

Originalios senovinės kuršiškos stintienės pristatymas.

ŠEIMŲ ETNO PRAMOGŲ KIEMAS Kurhauzo aikštėje

Žvejosime, meškeriosime, gaudysime stintas, klamposime per pelkes, šokinėsime kojūkais, lenktyniausime klumpėmis ir varysime ratus, žaisime lazdomis ir virvėmis, mesime plunksnas, suksime vilkelius ir daug kitų įvairių tradicinių lietuvių liaudies individualių ir komandinių žaidimų ir rungčių, skirtų visai šeimai.

SILKĖS IR HUMORO FESTIVALIO  KIEMAS J. Basanavičiaus gatvės ir Birutės alėjos sankryžoje

Pristatomas Silkės festivalis. Čia žuvies patiekalai bus pagardinti sveiko humoro ir teisingos muzikos prieskoniais.

Renginį remia Palangos miesto savivaldybė.

Renginys – viešas ir nemokamas. Bus fotografuojama bei filmuojama. Atvaizdai bus naudojami šventės viešinimo informacijoje

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių