Klaipėdos pagalbos vyrams centro projekto „Nelik vienas – vyrai neverkia“ veiklos, skatinančios vyrų emocinę sveikatą ir mažinančios stigmą kalbėti apie savo jausmus

Lapkričio mėnesį įvairiose pasaulio šalyse vyko renginiai, kuriuose pagrindinis dėmesys buvo skiriamas vyrų savižudybių prevencijai, fizinės ir psichinės gerovės skatinimui, sprendžiant tokias problemas kaip prostatos, sėklidžių vėžys ir psichinė sveikata. Tokio pobūdžio renginiai vyko ir Klaipėdos rajone.

Klaipėdos pagalbos vyrams centras lapkričio 19 dieną – tarptautinę vyrų dieną – kvietė sutikti bei paminėti „Vinetu kaime“, Klaipėdos rajone. Renginio tikslas – pabrėžti vyrų bendrystės ir vienybės svarbą, stiprinti emocinę sveikatą ir socialinę gerovę.

Susitikimo metu ypatingas dėmesys buvo kreipiamas į dvi pagrindines vyrų sveikatos problemas: dažnai apleistą emocinę ir fizinę sveikatą. Šios temos glaudžiai susijusios, nes emocinė sveikata gali turėti įtakos fizinei sveikatai ir atvirkščiai. 

Taip pat, gruodžio mėnesį, Klaipėdos rajone, Priekulės ir Vėžaičių kultūros namuose,Klaipėdos pagalbos vyrams centras pristatė Pauliaus Ignatavičiaus pjesę apie depresiją „KODAS F32“. Po pjesės skaitymo, žiūrovai buvo kviečiami įsitraukti į diskusiją apie vis dar visuomenėje stigmatizuotą, tačiau plačiai paplitusį psichikos sutrikimą – depresiją.

Klaipėdos pagalbos vyrams centro direktorius bei Pagalbos vyrams linijos „Nelik vienas“ vadovas Darius Docius dalinasi, kad vien šiais metais linijoje sulaukta virš 200 besikreipiančių vyrųskambučių,kurie įvardijo, kad jaučia ryškius depresijos požymius. Daugiau nei 150 skambučių buvo įžvelgiama aiški suicido rizika.

Būtent vyrams atpažinti savyje depresiją labai sunku. Jie sunkiau pripažįsta simptomus, mėgina juos pateisinti stresą keliančia darbine veikla, stengiasi atrodyti stiprūs ir susidoroti patys vieni.  Ilgą laiką slepiama prasta savijauta išsekina, ir kadangi vyrai negali būti „silpni“, jiems kyla pyktis, priešiškumas ar net agresijos proveržiai. Neretai vyrai depresijos simptomus bando malšinti alkoholiu, o tai dar labiau paaštrina ligą ir suformuoja antrinę problemą – priklausomybę.

Klaipėdos pagalbos vyrams centro psichologė-psichoterapeutė Jūratė Mažonaitė Pocienėsako, kad tokios iniciatyvos labai reikalingos. Pasak jos, apie depresiją kalbėti reikia įvairiais būdais.

Pastebime, kad sociokultūriniai renginiai padeda atkreipti dėmesį į svarbias psichinės sveikatos temas, skatina atvirą dialogą, mažina su psichinės sveikatos problemomis susijusią, vis dar visuomenėje gają, stigmą.

Tokio pobūdžio renginiai planuojami ir ateityje, siekiant stiprinti vyrų emocinę sveikatą ir bendruomeniškumą. Jei jautiesi vienišas, žinok, kad nesi toks vienas. Įveikime jas kartu. Juk bendrystėje lengviau!

Emocinė pagalba telefonu: +370 604 11 119

Kasdien 18.00-22.00 val.

Internetinių pokalbių pagalba: nelikvienas.lt

Pirmadieniais – penktadieniais 18.00-21.00 val.

Emocinė pagalba elektroniniais laiškais pagalba@nelikvienas.lt

Atsakymą gausi per 72 val.

*Projektas finansuojamas Klaipėdos rajono administracijos, iš projekto „Nelik vienas – vyrai neverkia“ lėšų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių