Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras rekonstruotas su meile menui ir žiūrovams

Naujasis Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro pastatas kupinas aikčioti verčiančių skaičių: čia panaudota 300 tonų metalo konstrukcijų. • Teatro administracijai statybininkai įteikė 1 500 skirtingų durų raktų. Vien elektros kabelių ir įvairiausių laidų, išvedžiotų per visą teatrą, ilgis sudaro 150 km. Senajame teatro pastate veikė vienas liftas, o dabar jų bus net keturi. Nutiesta apie 1,2 km laiptų turėklų. Nugriovus buvusius kultūros namus, kurie buvo visiškai nepritaikyti Muzikinio teatro veiklai, dvigubai išaugo pastato plotas ir pasiekė 9 000 kvadratinių metrų. • Nė vieno ne tik šalies, Europos, bet ir pasaulio teatro viešojoje įstaigoje nerasite tiek molio tinko sienų. Juo įkvėpimo semdamiesi iš lietuviško pajūrio peizažų teatrą rankomis išpuošė, išdailino UAB „Barzdoti vabalai“. • Specialistai iš Vokietijos atliko KVMT salės akustinius bandymus: tuščioje erdvėje pasiektas geresnis rodiklis nei planuota. Tam šalyje nėra analogų. • Anksčiau teatro salė talpino 500 žiūrovų. Dabar didžiojoje salėje „Jūra“ reginiais mėgausis apie 700 svečių, o „Marių“ salėje – apie 160. Salės kėdės gali paslankiai judėti ar net visiškai pasislėpti grindyse. • Naujame Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre visu pajėgumu turėtų dirbti 311 darbuotojų, šiuo metu kolektyvą sudaro apie 275 žmonės.

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro (KVMT) pastatas, praėjusią savaitę po penkerių metų rekonstrukcijos atvėręs duris, nustebino publiką. Tai teatras, galintis pasigirti viena geriausių akustikų šalyje, romantiškų pavadinimų „Jūros“ ir „Marių“ salėmis, moderniausiomis technologijomis ir patogumu kiekvienam čia apsilankysiančiam. Teatro kuriamas kokybės ženklas – amžinasis meno alsavimas, vienijantis istorinių įvykių suformuotą Klaipėdos miesto veidą ir pajūrio kraštovaizdį. Muzikinio teatro veikla – lyg bangavimas, nepaliaujamas amžinybės, kūrybos ir skambesio pojūtis.
Išbandymas truko 5 metus
Anot Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovės Laimos Vilimienės, teatro statybų baigimo akimirka – viena svarbiausių jos gyvenime. „Esu labai laiminga. Jaučiu, kad baigėsi ilgas kelias, kurį visi kartu nuėjome. Man teko garbė, išbandymas arba likimas paskutiniuosius penkerius su puse metų įšokti į šį greitkelį. Pradėjusi savo darbą KVMT 2018 m. rugpjūčio viduryje turėjau iškraustyti teatrą iš senojo pastato. Didžioji teatro dalis buvo nugriauta, liko tik istorinis bokštas ir administracinė dalis, o netrukus mes kartu su rangovų vadovais įkasėme kapsulę – prasidėjo statybos“, – spaudos konferencijoje pasakojo L. Vilimienė.
Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovės pavaduotojas Naglis Stancikas, kalbėdamas apie muzikinio teatro įkurtuves, net graudinosi. „Buvo tūkstantis priežasčių nebaigti šio projekto. Buvo daugybė išbandymų ir tik begalinis rangovo, mūsų noras, didelis Kultūros ministerijos, Vyriausybės palaikymas įgalino mus projektą pabaigti laiku ir tinkamai. Paskutinį pusmetį darbas buvo labai įtemptas, dirbo šimtai žmonių“, – komandinį darbą pažymėjo N. Stancikas.

Spaudos konferencijoje Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro atidarymo džiaugsmais bei iššūkiais su žurnalistais dalijosi Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovė L. Vilimienė, pavaduotojas N. Stancikas, UAB „Infes“ projektų direktorius M. Šalčius ir interjero architektas, „MAMA architects“ įkūrėjas M. Mateika.


Muzikinio teatro statybos truko 5 metus ir 7 mėnesius. Pradinė objekto vertė buvo planuota, jog sieks apie 24 mln. eurų, tačiau galutinė projekto vertė – 49,4 mln. eurų. Per tą laiką pasaulyje įvyko daug svarbių dalykų, apsunkinusių teatro rekonstrukcijos procesą, kurie ir lėmė projekto kainos augimą. „Tai lėmė daugybė dalykų: kainų pakitimai, sprendinių peržiūrėjimai, indeksavimas, karas Ukrainoje, statybos darbų kainos išaugo, kovido pandemija, logistinių grandinių sutrikimai“, – per daugiau nei 5 metus iškilusius iššūkius aptarė N. Stancikas.
Siekė erdvės išskirtinumo
Iš emigracijos su šeima grįžęs UAB „Infes“ projektų direktorius Mantas Šalčius į rekonstrukcijos projektą visada žiūrėjo su begaliniu optimizmu, bet ir su inžineriniais sprendimais. KVMT pastatas, t. y. jo po žeme paslėpti rūsiai, skirti repeticijų salėms, dekoracijų saugykloms, įsikūrę net 12 metrų žemiau jūros lygio. Statybininkams teko pasukti galvas, kaip pastato sienas apsaugoti nuo kone greta tekančios upės, ypač – kaip sutvirtinti senosios dalies pamatus.

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras žavi įspūdingu interjeru.


Interjero architektas Marius Mateika, „MAMA architects“ įkūrėjas, akcentavo, kad KVMT interjeras gimė iš begalinės meilės. „Kurdami Klaipėdos muzikinio teatro interjerą siekėme, kad čia apsilankę žmonės suprastų šios erdvės išskirtinumą, kad pasijustų atvykę į jiems skirtą sielos šventę. Kartu ieškojome jaukumo: kad ši erdvė savo išskirtinumu ne gąsdintų, o šildytų, intriguotų. Apjungėme teatro istoriją su šiandienos poreikiais, interjere akcentuodami, kad tai – Klaipėdos miesto teatras. Tam interjere naudojamas molio (būdingo miesto architektūrai) ir jūros bangų išplauto smėlio motyvas. Be to, čia apsilankę žiūrovai supras, ką reiškia sąvoka „teatras prasideda nuo rūbinės“, – sakė M. Mateika. Beje, žiūrovų aptarnavimo tarnybos darbuotojams rūbus sukūrė dizainerė Agnė Kuzmickaitė.
Naujuose rūmuose žiūrovų lauks repertuariniai spektakliai: kiekvienas jų parodymas kone prilygs premjerai, nes naujoje salėje teks adaptuoti dekoracijas, repeticijų metu leisti apsiprasti atlikėjams, sureguliuoti šviesas ir t. t.


Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovė L. Vilimienė džiaugėsi teatro atidarymą lydėjusiais prasmingais skaičiais ir datomis: 204 – tiek metų įvairiomis formomis Klaipėdoje gyvuoja muzikinis teatras; 100 – prieš tiek metų, šiomis dienomis, buvo pasirašyta Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos konvencija Paryžiuje; 34 – tiek metų gyvename Nepriklausomoje Lietuvoje. Klaipėdoje publikai duris atvėrė vienintelė, pirmoji Nepriklausomoje Lietuvoje sukurta ir iš pagrindų pastatyta, sceniniam menui skirta erdvė.



Gabrielės ČIUNKAITĖS, KVMT inf.
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių