Koncertų salėje – „Legenda apie Čiurlionį“

Spalio 26 dieną, trečiadienį, 18.30 valandą Klaipėdos koncertų salės I aukšto fojė vyks ypatingas koncertas. Jame susirinkusius klausytojus užburs kerinčios arfos garsai. Tai bus reta proga išgirsti karališką instrumentą, liečiamą jautrių arfos deivės Joanos Daunytės pirštų. Programoje „Legenda apie Čiurlionį“ ji atliks Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrinius, aranžuotus arfai, bei šio iškilaus lietuvių menininko amžininkų prancūzų autorių kūrinius.


Muzika J. Daunytę lydėjo nuo pat vaikystės. Įstojusi į Nacionalinę M. K. Čiurlionio menų mokyklą Joana pasirinko groti arfa. Apie ją atlikėja ne tik atsiliepia pačiais gražiausiais žodžiais, bet ir atsleidžia specifines grojimo šiuo instrumentu detales. Pasak Joanos, „arfininkas turi miklius rankų pirštus, jo kojos spaudžia septynis pedalus, kurių kiekvienas turi po tris pozicijas, taigi iš viso 21 atskirų pedalų poziciją, o kur dar tų pozicijų kombinacijos? O kojos tik dvi! Matome, kad arfininkas turi puikią galimybę kasdien mankštinti rankas, kojas ir smegenis. Tai ir yra sunkiausia užduotis grojant arfa – neprarasti kantrybės ir muzikuoti pamiršus fizinį aktyvumą“.
Baigusi Nacionalinę M. K. Čiurlionio menų mokyklą J. Daunytė tobulinosi bakalauro programoje Ženevos aukštojoje muzikos mokykloje (Šveicarija), Amsterdamo konservatorijoje (Nyderlandai), po to baigė solisto diplomo magistro studijas Norvegijos muzikos akademijoje Osle. Šiuo metu ji studijuoja meno doktorantūroje Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, kurioje taip pat ir dėsto.
„Esu dėkinga likimui už tokią spalvingą puokštę mokyklų, kurias stengiausi suprasti, adaptuoti, tada filtravimo principu sukurti savąjį grojimo, atlikimo stilių, formuoti muzikinės interpretacijos meną. Tai ilgas kūrybinis procesas, kuris ne visada rožių žiedlapiais klotas – pasitaiko ir spyglių. Tačiau tie besibadantys sunkumai tik sustiprino mano atkaklumą keliaujant arfos muzikos atlikimo tradicijų įsisavinimo link“, – pasakoja J. Daunytė.
Arfininkė yra daugelio tarptautinių konkursų laureatė, 3-iojo Berlyno tarptautinio muzikos konkurso bei 5-ojo Manhatano tarptautinio muzikos konkurso aukso medalių laimėtoja. Ji koncertavo Amsterdamo „Concertgebouw“, Liuksemburgo, Oslo, Lietuvos nacionalinės filharmonijos, Kauno filharmonijos, Vilniaus kongresų rūmų, Klaipėdos koncertų salėse, taip pat Šveicarijoje, Prancūzijoje, Airijoje, Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Ispanijoje, Kinijoje, JAV.
2022 m. didžiausia pasaulyje klasikinės muzikos įrašų leidykla „Naxos“ išleido pirmą kartą pasaulio muzikos istorijoje arfos garsais suskambusią „Baltic Mobile Recordings“ studijoje įrašytą J. Daunytės atliekamos M. K. Čiurlionio muzikos kompaktinę plokštelę „Čiurlionis arfos stygomis“. Plokštelė taip pat bus pristatyta būsimame koncerte. „Šis kūrybinis sumanymas brendo jau seniai. Norėjosi praplėsti arfos repertuarą lietuviška kūryba. Studijų metais, būdama toli ir dažnai ilgėdamasi Lietuvos, ryžausi aranžuoti M. K. Čiurlionį. Jo ankstyvoji kūryba labai artima arfos instrumentui, todėl manau, jei aplinkoje, kurioje jis gyveno, būtų buvęs šio instrumento atstovas – turėtume gausybę šio genialaus kompozitoriaus kūrinių arfai“, – pasakojo atlikėja.
Čiurlionistas profesorius Vytautas Landsbergis pastebėjo, kad muzikos pasaulyje arfa – ypatingas instrumentas, atėjęs iš laikų, kai lanko styga dar nebuvo pamiršusi skambėti. „Tai supratau klausydamas Joanos įrašyto M. K. Čiurlionio. Jo paveiksluose kur ne kur gamtos formose šmėkšteli arfos kontūras arba siluetas. Tai ženklas, kad viskas yra muzika“, – kompaktinės plokštelės anotacijoje teigė V. Landsbergis.
Koks buvo ir kaip skambėjo pasaulis, kuri gyveno M. K. Čiurlionis? Ateikite į J. Daunytės koncertą ir tai išgirsite!


  • Renginys vyks I a. fojė.
  • Klaipėdos koncertų salės renginiuose rekomenduojame dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius.
  • Į koncertus rekomenduojama neiti, jei turite ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (čiaudėjate, kosėjate), kitų užkrečiamųjų ligų požymių, karščiuojate (tokiais laikomi turintys 37,3 laipsnių temperatūros). 
  • Renginys gali būti fotografuojamas, filmuojamas. Nuotraukos ir vaizdo įrašai būtų naudojami Klaipėdos koncertų salės socialinių tinklų paskyrose ir kitose komunikacijos priemonėse. Dalyvaudami renginyje patvirtinate, kad esate apie tai informuotas ir sutinkate, kad Jus neidentifikuojanti vaizdo medžiaga būtų naudojama viešinti renginį. Jei pageidaujate, kad paskelbta nuotrauka su Jūsų atvaizdu būtų pašalinta, susisiekite – gidone.vaitkuviene@koncertusale.lt, 8 650 17988.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių