Lūžgalių ąžuolas saugomas ir lankomas

Mūsų rajone yra 10 medžių, įtrauktų į Valstybės saugomų botaninių gamtos paveldo objektų sąrašą: Priekulėje – Ievos Simonaitytės bukas prie rašytojos muziejaus, Kliošų parko bukas ir kėnis Kliošų parke, Šperberių ir Vingio parko ąžuolai – Vingio parke, Svencelės ąžuolas Svencelės kaime, Lūžgalių kaime – Lūžgalių ąžuolas; Vėžaičių seniūnijoje, Rudaičių kaime, Minijos senslėnio valstybiniame kraštovaizdžio draustinyje, – Rudaičių ąžuolas, Dovilų seniūnijoje, Šernų kaime, – Šernų ąžuolas, Kretingalės seniūnijoje, Trakių kaime, – Trakių vinkšna.

Lietuvoje yra daugiau kaip 400 medžių, įtrauktų į Valstybės saugomų gamtos paveldo objektų sąrašą. Mūsų rajone tokių saugomų medžių yra 10, tarp jų – ir Lūžgalių ąžuolas Priekulės seniūnijoje, besižvalgantis aplinkui antrą tūkstantmetį.
Privačioje teritorijoje augančiu Lūžgalių kaimo galiūnu didžiuojasi ir sodininkų bendrijos „Dituva“ gyventojai, todėl kartu su seniūnijos brigada jie pasistengė, kad ąžuolo aplinka būtų sutvarkyta.
Apie Stelmužės ąžuolą, seniausią ir storiausią Lietuvoje ir vieną iš seniausių ąžuolų Europoje, žino beveik kiekvienas Lietuvos gyventojas. Kas lankosi Zarasų rajone, užsuka ir į Stelmužės kaimą, kad savo akimis pamatytų apie 1 500 metų senolį. O mūsų rajone, Priekulės seniūnijoje, Lūžgalių kaime, galima aplankyti vieną iš keturių seniausių Lietuvoje augančių ąžuolų, 2018 metais paskelbtą Valstybės saugomu gamtos paveldo objektu. Manoma, kad Lūžgalių ąžuolas skaičiuoja antrą tūkstantį metų. Auga jis privačioje teritorijoje, kuri aptverta tvora, tačiau sklypo savininkas Tomas Sobutas padarė vartelius, kad kiekvienas norintis galėtų ateiti iki įspūdingo medžio.
„Man tas ąžuolas labai malonus. Dažnai ateinu prie jo, pasižiūriu. Būna, kad jo aplankyti atvažiavę žmonės ne visada elgiasi kultūringai ir iki pat medžio nori privažiuoti automobiliu“, – sakė T. Sobutas, iš tėvų paveldėjęs seną sodybą su ąžuolu. Šalia vyriškis pasistatė namą.
„Lūžgalių ąžuolo priežiūra paskirta Pajūrio regioniniam parkui, kuris aptvėrė jį gražia metaline tvorele. O seniūnija kartu su „Dituvos“ sodininkais aptvarkė jo aplinką“, – pasikeitusiu vaizdu džiaugėsi Priekulės seniūnė Daiva Bliūdžiuvienė.
Neseniai feisbuke, „Dituvos“ sodininkų bendrijos paskyroje, skelbta, kad Lūžgalių galiūnas sveikas, drūtas, labai gyvybingas. „Nėra aukštas, nuo gatvės nesimato. Tačiau priartėjus prie jo jaučiasi nepaaiškinama jėga. Tikrai nemeluojam, jis tiesiog spinduliuoja gera energija. Šalia senovinė, sugriuvusi sodyba tarsi pasako, kokie mes silpni prieš gamtą… <…> šį ąžuolą buvo aplankęs žymus gamtininkas Selemonas Paltanavičius. Jis ir papasakojo, kad Lūžgalių galiūnas skaičiuoja antrą tūkstantį savo gyvenimo metų, <…> kad Lūžgalių ąžuolas – vienas iš keturių galingiausių Lietuvos ąžuolų! Jo kamieno apimtis 7 metrai 20 centimetrų! Jį apkabintų tik keletas vyrų“, – rašė dituviškiai, kartu su Priekulės seniūnijos darbininkais pravalę ąžuolui erdvę, išpjovę krūmus, nukrovę statybines medžiagas.


Laima ŠVEISTRYTĖ
Loretos DVARŽECKIENĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių