Gargždų zuikio mįslė
Gargždiškė kirpėja Redvita, atėjusi į darbą, visada pažvelgia pro langą, ar iš kiemo neprapuolė neįprastas kaimynas, liaudiškai vadinamas zuikelis, o įprastai – pilkasis kiškis. Ji neabejoja, kad čia prieš kelerius metus įsitaisęs ilgaausis – ne iš namų pasprukęs triušis, bet laukinis gyvūnas. Tik mįslė, kodėl jis buveinę susirado triukšmingame miesto centre.
Redvita savo klientėms parodo, kaip pilkasis ilgaausis ramiai tūno po tuja miesto centre, netoli triukšmingos gatvės ir Kultūros centro, kur vyksta remonto darbai. Kartais jis nustriksi į kitą tvoros pakraštį ir įsitaiso po krūmu. Vienišas kiškis iš čia nesitraukia nei žiemą, nei vasarą. Sunku suprasti, kodėl šią vietą šalia žmonių savo buveinei pasirinko laukinis gyvūnas. „Kuo jis maitinasi? Atrodo gerai įmitęs. Norėjau pavaišinti obuoliu – nepalietė“, – sakė pašnekovė.
Ji pastebėjo kiškį iš aptvertos teritorijos perbėgusį į kitą gatvės pusę, striksintį šalia buvusio telekomo pastato, netoli daugiabučio gyvenamojo namo. Gyvenamosios vietos jis nekeičia, nors kartais tenka slėptis nuo vaikų, sumaniusių jį pagauti, ar pamiklinti kojas išgirdus pasivaikščioti vedamų šeimininkų šunų amsėjimą.
Redvitai įdomu stebėti triukšmingame miesto centre apsigyvenusį kiškį ir nenori, kad šis apleistų pastato teritoriją. Šis ypatingas „gargždiškis“ galėtų būti nominuotas už drąsą, o apie keistą drąsuolį žmogų galėtume sakyti, kad jis drąsus kaip Gargždų kiškis.
Gargždų centre Redvita yra pastebėjusi ir lapę, kuri, pajutusi pavojų, nuslinko į ten pat esančią apleistą sodybą. Gerai, kad mūsų mieste žvėreliams yra saugių priebėgų.
Gargždų pakraštyje ne kartą vaikštinėjo stirnaitės, o ne kartą „Bangoje“ pasakojome apie čia užklydusius briedžius. Laukiniai gyvūnai vis labiau artėja prie žmogaus. Antai Rusnėje teko matyti per gatvę žirgliojantį gandrą – sustoję automobiliai laukė, kol šis oriai pereis.
Pasak mokslininkės dr. Rasos Vaitkevičiūtės, stebimas kai kurių laukinių gyvūnų rūšių prisitaikymas prie specifinių miesto sąlygų, čia mažesnė plėšrūnų ir konkurentų sąveika, fiksuojama sumažėjusi dalies gyvūnų jaučiama žmonių baimė ir didesnė tolerancija triukšmui.
Virginija LAPIENĖ