Miesto gimtadienis sproginėjo per siūles: stulbinanti renginių įvairovė, ne visi spėjo parodyti, ką suplanavę
Gargždų Minijos slėnis savaitgalį šiltai priėmė savo glėbin visus, šventusius Gargždų miesto 767-ąjį gimtadienį. Lietaus išpraustame ir saulės išbučiuotame, vėjo sušukuotame slėnyje skambėjo dainos, liejosi šokiai, o svarbiausia – tvyrojo meilės savo kraštui jausmas.
Nepaisant linksmybių ir pramogų, kurias apkartino laukimas dėl garso technikos derinimo, švęsti teko atsakingai: su kaukėmis. Šio reikalavimo kai kurie žiūrovai nepaisė.
Nuo pat ryto mieste vyko įvairūs renginiai, Minijos slėnyje šurmuliavo mugė, cepelinų čempionatas, mieste vyko traukos lenktynės, legalūs „dragai“ visiems, taip pat asociacijos „Garažo raktai“ surengta išskirtinių automobilių paroda, o Klaipėdos rajono Sporto centras pasirūpino sportine programa.
Į šeštadienio vakaro programą Minijos slėnyje susirinkusius gargždiškius ir miesto svečius kreipėsi Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas: „Švęsdami 767-ąjį miesto gimtadienį turbūt Jūs, kaip ir aš, didžiuojatės turtinga istorine miesto praeitimi. Dėkoju visiems, kurie prisidėjo prie to, kad šiandien Gargždų miestas ir Klaipėdos rajonas yra pati geriausia vieta gyventi Lietuvoje. Tikiu šviesia Gargždų ateitimi. Turime viziją – šiuolaikiško ir klestinčio miesto. Tai pasieksime veikdami kartu“, – kalbėjo rajono vadovas, kuris dėkojo ir visiems prisidėjusiems prie Gargždų miesto gimtadienio organizavimo: tiek lėšomis, tiek savo darbu, idėjomis.
Gargždus, švenčiančius 767-ąjį gimtadienį, atvyko pasveikinti ir aplinkinių savivaldybių merai. Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas pastebėjo, kad gargždiškiai pradėjo kaimynišką tradiciją, neseniai didžiuliu tortu pasveikinę Klaipėdos miestą su gimtadieniu, tad šįkart klaipėdiečiai tortu – keptu ne kur kitur, o Gargžduose – sveikina gargždiškius ir rajono gyventojus. „Tegul po mažą gabalėlį pyrago tenka kiekvienam iš Jūsų. Esame tarsi vienos motinos du sūnūs – miestas ir rajonas, motina Klaipėda. Branginkime tai, džiaukimės, puoselėkime! O torto tekliūva visiems!“ – sakė V. Grubliauskas. Savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus patarėjos Ernestos Badalovos teigimu, skanėstas buvo dalijamas prie scenos stovintiems žmonėms.
Gargždiškius sveikino Neringos savivaldybės mero pavaduotojas Narūnas Lendraitis, Kretingos rajono meras Antanas Kalnius.
Šventiniuose renginiuose dalyvavusi LR Seimo narė Rasa Petrauskienė akcentavo, kad Gargždai – ypatingas miestas, nes ne kiekvienas miestas Lietuvoje turi Dievo užantį, o Gargždai turi: „Esame prie Minijos upės, Gargždai auga ir gražėja. Esame prie Lietuvos pagrindinės automagistralės Vilnius–Kaunas–(Gargždai)–Klaipėda. Kodėl Gargždai? Todėl kad čia verta užsukti, o tai įpareigoja miestą stiebtis ir nenusileisti didiesiems. Man patinka gargždiškių tradicijos ir užsispyrimas. Džiaugiuosi čia vykdomais projektais, prie kurių prisidėjau ir aš, dirbdama Administracijoje.“
Gargždų miesto gimtadienio programa buvo kupina įvairių renginių, tačiau vėlavo ir dėl to sekino ne vieno žiūrovo kantrybę. „Dienos ruošiantis miesto gimtadieniui buvo išties sudėtingos – juk tai didžiulis renginys, juolab kad prisidėjo daug kitų organizacijų su savo iniciatyvomis. Šventinė programa šeštadienį vėlavo, nes populiarieji, žinomi atlikėjai tikrino, derino garso sistemą, tai užtrunka. Manėme, kad techniškai tuo pačiu metu galėsime naudotis aparatūra, tačiau pastaroji nuvylė. Kas nedirba, tas neklysta“, – konstatavo Gargždų kultūros centro direktorė Vaida Skuodienė. Dėl to vėliau teko trumpinti tiek tuo pačiu metu vykusio cepelinų virimo čempionato atrakcijas (apie čempionatą skaitykite šeštadienio „Bangoje“), tiek koncertinę programą.
Pirmasis vakaro programoje Gargždams dainavo gargždiškis nuo gimimo, verslininkas, „Lietuvos balsas. Senjorai“ pažiba Jonas Blagnys, sulaukęs ypatingo kraštiečių palaikymo. Scenoje pasirodė ir kiti „Lietuvos balsas. Senjorai“ dalyviai: Nijolė Giedraitienė ir Antanas Gaudiešius iš Telšių. „Gimtadienio programa labai turininga, įvairi, žmonėms tikrai patiko. Bet gal šiek tiek visko ir per daug? Teko trumpinti mūsų programą, nors gargždiškiai tikrai laukė dar senų gerų dainų. Juk miesto gimtadienį švenčia ne tik jaunimas, bet ir senjorai, tad programa turi būti atitinkama. Ir nereikia pamiršti reklamos, svarbu reklaminiuose plakatuose tiksliai įvardinti, kas pasirodys scenoje, kas dainuos. Šiaip viskas puiku, smagu, kad pirmą kartą dainavau Gargždams Minijos slėnyje, koncertą pradėjau Gargždų himnu“, – kalbėjo kaip visada optimizmu ir gera nuotaika trykštantis J. Blagnys.
Apsauginių priemonių kontrolė
Anot Gargždų kultūros centro direktorės V. Skuodienės, renginio organizaciją apsunkino reikalavimas dėvėti apsaugines veido kaukes. „Jų išdalijome 1 200, vedėjai – Gargždų kultūros centro režisierė Kristina Kazlauskaitė-Kažukauskienė ir kraštietis Tadas Grabys – nuolat priminė susirinkusiesiems laikytis nustatytos tvarkos, patruliavo policijos pareigūnės, padėjo kuršių kuopa, Krašto apsaugos savanoriai. Situacija buvo nuolat stebima“, – sakė V. Skuodienė.
Klaipėdos AVPK Klaipėdos rajono policijos komisariato viršininkė Rasa Stasiulaitienė, pati šeštadienį dirbusi Minijos slėnyje, „Bangai“ pasakojo, kad apsilankiusieji šventėje dėl kaukių dėvėjimo buvo įspėti daugybę kartų: „Įstatymo pakeitimas dėvėti kaukes buvo dar „šviežias“, tad šį savaitgalį apsiribojome žmonių įspėjimu, orientavomės į prevencines priemones, finansinės baudos niekam nebuvo skirtos. Tačiau kalbant apie atstumų laikymąsi, srautų kontrolę, situacija buvo sudėtinga. Pandemijos metu geriausiai organizuotas masinis renginys buvo šių metų Veiviržėnų miestelio šventė. Tai buvo pavyzdys, kaip organizuoti renginius, siaučiant koronaviruso pandemijai. Buvo suvaldyti srautai, įtraukta bendruomenė į renginio organizavimą, pasitelkti savanoriai, nuolatinė kontrolė organizatorių rankose. Visiems reikia mokytis lanksčiai prisiderinti prie besikeičiančių sąlygų, ieškoti talkininkų, suvaldant srautus, to Gargždų gimtadienyje, Minijos slėnyje, pasigedau.“
Ramybę lėmė oras?
Komisarė informavo, kad dirbo kartu su Maisto ir veterinarijos tarnybos Klaipėdos departamento vyriausiąja specialiste-maisto produktų inspektore Reda Lukoševičiūte, darbavosi ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamento Gargždų skyriaus vyriausioji specialistė Jolanta Šertvytienė, Gargždų seniūnijos patarėja Indrė Žiedienė. Buvo tikrinami mugės dalyviai, nuolat įspėjami dėvėti kaukes. Ypatingas dėmesys skirtas prekiautojams maisto produktais. „Kaip vartotojai buvo nemalonu pastebėti, kad gendantys maisto produktai kai kuriais atvejais buvo laikomi ne šaldytuvuose. Juk bet kokia liga pavojinga, saugomės ne tik COVID-19. Prekiautojų neatsakingumas šventei suteikė neigiamo atspalvio“, – asmenine nuomone dalijosi komisarė R. Stasiulaitienė.
Paradoksas, bet, anot R. Stasiulaitienės, Gargždų miesto gimtadienis praėjo kaip niekad ramiai: „Net stebėjausi, tokio ramaus savaitgalio ir nebepamenu. Nuo penktadienio 8 val. ryto iki pirmadienio pradėjome tik vieną ikiteisminį tyrimą mirties priežasčiai nustatyti. Nepradėjome nė vieno tyrimo dėl nusikalstamų veikų – paprastai taip nebūna. Pastebėjome tendenciją, kad vos tik orai atvėsta, tada ir pažeidimų, iškvietimų sumažėja. Ne mėnulis ir pašalpų mokėjimo diena lemia, kad bus daugiausia iškvietimų, o… orai“, – patirtimi dalijosi R. Stasiulaitienė.
- Minijos slėnyje dieną vyko rajono meno mėgėjų kolektyvų pasirodymai. Žiūrovų kultūrinį alkį dainomis ir šokiais sotino Gargždų kultūros centro diksilendo grupės, Veiviržėnų kultūros centro vokalinio instrumentinio ansamblio „Razbaininkų šaika“, Vėžaičių kultūros centro moterų vokalinio ansamblio „Melodija“, Priekulės kultūros centro Drevernos skyriaus moterų vokalinio ansamblio „Žvejytės“, Gargždų kultūros centro „RiverVoices“ vokalo studijos, Priekulės kultūros centro liaudiškos muzikos kapelos „Bengeliai“, tautinių šokių kolektyvo iš Klaipėdos „Vėtra“, buvusių politinių kalinių ir tremtinių choro „Atminties aidai“, Gargždų linijinių šokių grupės „Gargždų kregždutės“, Gargždų linijinių šokių klubo „Gargždė“ ir Trečiojo amžiaus universiteto linijinių šokių grupės „Skinija“, Gargždų kultūros centro šokių ir dainų ansamblio „Minija“ dalyviai. Susirinkusiuosius sužavėjo ir Kretingalės kultūros centro darbuotojų – Vytauto Babaliausko, Violetos Lisovaitės, Redos Striškaitės ir laikinai Kretingalės kultūros centro direktorės pareigas einančios Gargždų kultūros centro direktorės V. Skuodienės muzikinė dovana – šlagerių popuri Gargždų miestui.
Agnė ADOMAITĖ
Autorės, Klaipėdos rajono savivaldybės ir Andriaus JOKUBAIČIO nuotr.