Ministerija atsitraukė, bet paramą jaunų šeimų būstams riboja

Redos MILVYDIENĖS nuotr.: Seimui Socialinės apsaugos ir darbo ministerija taip pat siūlo nebeleisti jaunoms šeimoms būstų statytis pačioms, būtų galima pirkti tik stovinčius pastatus. Taip pat paramos dydis nebepriklausytų nuo vaikų skaičiaus, kaip yra iki šiol. Ministerija prognozuoja, kad Klaipėdos rajone būstus su valstybės parama būtų galima įsigyti maždaug pusėje rajono teritorijos, bet Gargžduose – ne.

Po aktyvios kritikos tiek viešojoje erdvėje, tiek ir žiedinių savivaldybių vadovų pozicijos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija iš dalies atsitraukė – atsisako ankstesnės pozicijos nebeskirti paramos jaunoms šeimoms įsigyti būstą aplink didmiesčius esančiose savivaldybėse. Ankstesnis sprendimas buvo aktualus ir Klaipėdos rajonui, kuris taip pat yra priskiriamas prie žiedinių savivaldybių.
Siūlo pirkti tik „krašteliuose“
Praėjusią savaitę Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetui ministerijos pateiktas variantas numato, kad nuo birželio jaunoms šeimoms su valstybės parama būstą įsigyti būtų galima ir trijų didžiųjų miestų žiedinėse savivaldybėse – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos rajonuose. Ten perkamo būsto vertė neturėtų viršyti vidutinės konkrečios savivaldybės daugiabutyje esančio būsto vertės. Tokiam siūlymui šią savaitę komitetas pritarė, dabar jį vertins Biudžeto ir finansų komitetas, o paskui svarstys visas Seimas.
Socialinių reikalų komiteto pirmininkės konservatorės Paulės Kuzmickienės nuomone, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos rajonuose įsigyti būstą būtų galima „tik krašteliuose“. „Taip būtų teisinga“, – teigė ji. Taigi, gali būti, kad apribojimai visgi bus: Gargždai yra Klaipėdos rajono centras, ne „kraštelis“, tad čia jaunoms šeimoms perkant būstą paramos tikėtis neįmanoma?
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija prognozuoja, kad būstus su valstybės parama būtų galima įsigyti dviejuose trečdaliuose Vilniaus rajono teritorijos, Klaipėdos rajone – maždaug pusėje, o Kauno rajone – trečdalyje teritorijos.
„Žiedinės savivaldybės nėra apvalios tiek, kad būtų galima teritoriškai nuspręsti. Jeigu žiedines savivaldybes išmeti, Medininkuose, Riešėje negalėtum įsigyti būsto, o jau Lentvaryje galėtų. Tai neteisinga. Pavyzdžiui, Klaipėdos rajonas eina į Žemaitijos gilumą. Pusėje jo galėtum, kaimuose, miesteliuose galėtum, bet Gargžduose – ne“, – teigė Seimo narys Linas Kukuraitis.
Nebeleis jauniems būstų statytis patiems
Jeigu Seimas naują paramos skirstymo tvarką patvirtintų, susidarytų dvi laukiančiųjų paramos eilės – vienoje būtų iki šiol finansinės paskatos jau paprašiusios, bet jos dėl lėšų stygiaus negaunančios jaunos šeimos, kurių yra apie tūkstantis, o kitoje – paramos prašysiančios pagal naujas taisykles.
Pagal naują tvarką subsidija siektų 7,5 proc. būsto paskolos sumos (iki 87 tūkst. eurų). Tai reiškia, kad maksimali subsidijos suma būtų 6,5 tūkst. eurų.
Dabar subsidija siekia 15–30 proc. paskolos, šeima gali tikėtis vidutiniškai 15 tūkst. eurų paramos, jeigu ji turi vaikų.
Ateityje įsigyjamo būsto maksimali vertė, ko iki šiol nebuvo, siektų 120 tūkst. eurų. Taip pat ketinama įpareigoti šeimas, gavusias subsidiją, penkerius metus deklaruoti gyvenamąją vietą įsigytame bute.
Seimui ministerija taip pat siūlo nebeleisti jaunoms šeimoms būstų statytis pačioms, būtų galima pirkti tik stovinčius pastatus. Taip pat paramos dydis nebepriklausytų nuo vaikų skaičiaus, kaip yra iki šiol.
Paramai jaunoms šeimoms įsigyti būstą regionuose iš biudžeto 2018–2022 metais buvo skirta 64,2 mln. eurų, pernai – 12 mln. eurų, o šiemet – 8 mln. eurų, bet visos 2024 metams numatytos lėšos jau yra išdalintos.


Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius MARKAUSKAS poziciją išsakė FB savo paskyroje:
– Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užmojai išbraukti jaunas šeimas žiedinėse savivaldybėse iš paramos būstui gavėjų rato, panašu, subliuško. Matyt, ministerija sulaukė per didelės kritikos ir savo siūlymą koreguoja.
Manau, atsižvelgta ir į mūsų bei Alytaus, Panevėžio, Vilniaus, Kauno, Šiaulių rajonų rezoliuciją, kuria ne tik nesutikome su tokiu ministerijos siūlymu, bet ir pateikėme savo variantus, kaip tobulinti jau esamą tvarką, kad paramą pirmajam būstui gautų ir jaunos šeimos žiedinėse savivaldybėse. Šiandien šis klausimas svarstytas ir Seimo komitete.
Mūsų savivaldybės yra augančios, Klaipėdos rajonas – ypatingai. Būtent mūsų jaunos šeimos lyderiauja paramos gavime, beveik penktadalis visos paramos būstui įsigyti keliauja į Klaipėdos rajoną. Tai reiškia, kad esame patrauklus rajonas ir žmonės nori čia gyventi, todėl valstybė privalo atsižvelgti į tą norą.
Tad, Seimo komiteto nuomone, parama žiedinėse savivaldybėse turi išlikti, tačiau ją skirstyti siūloma pagal Registrų centro verčių žemėlapius.
Paprastai tariant, finansavimas jaunoms šeimoms žiedinėse savivaldybėse išliks, bet tik nutolusiose teritorijose. Tad norintys kurtis arti miesto, pavyzdžiui, Sendvaryje į šią paramą nebegalėtų pretenduoti. Suprantu, kad tai nėra labai džiugi naujiena, bet turime eiti į kažkokius kompromisus. Geriau toks variantas, nei visiškas paramos panaikinimas viso rajono teritorijoje. Šiems siūlymams dar turės pritarti Seimas.


  • Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, daugiausia paramos gavėjų 2018–2022 m. buvo savivaldybėse, esančiose prie didžiųjų miestų (Klaipėda, Kaunas, Vilnius, Marijampolė, Panevėžys, Šiauliai). Šiose savivaldybėse vidutinis paramos dydis didesnis (apie 15 000 eurų) už šalies vidurkį 18–32 proc., nes nekilnojamasis turtas prie didmiesčių yra brangesnis.
  • Mažiausiai paramos gavėjų 2018–2022 m. buvo savivaldybėse, esančiose šalies pasienyje (Ignalina, Zarasai, Pagėgiai, Druskininkai, Kalvarijos, Visagino), t. y. atokiau nuo didesnių miestų. Šiose savivaldybėse vidutinis paramos dydis mažesnis (apie 6 000 eurų) už šalies vidurkį net 50 proc.


Parengė Reda MILVYDIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių