Paprastos interpretacijos

Dalia DAUGĖLIENĖ
Gargždiškė

Jeigu tik imiesi ką kritikuoti, tuoj atskrieja klausimas: „Ar turi įrodymų?“ Su tais įrodymais ne visada gerai išeina, bet juk mintis plynam lauke neatsiranda. Yra pastebėjimai, žinios, poelgiai, svarbu ir vertinimas, o kur dar interpretacijos. Su jomis labiausiai galima nutolti nuo tiesos ir tada pristigti įrodymų. Klampus reikalas.
Štai sudainavo satyrikas Juozas Erlickas dainą „Rusai puola“ ir patį bematant tauta užpuolė. Ir užpuolė taip, kad jau net nejuokinga. Esą dainoje tyčiojamasi iš karo ir kovotojų, įžeidžiami patriotiniai jausmai, dainos tekstas užgaulus, o melodija rusiška. Supranti, taip rašantieji su humoru ir Lietuvos aktualijom visai susipykę. Ką mato, tą tiesiogiai ir priima. Na, ir ką daryti, jei tokie žmonės visur pavojų įžvelgia? Pačiam J. Erlickui tai gal ir į naudą. Labai nenustebins, jeigu pasiskelbs siekiantis būti prezidentu. Dabar kiekvienas vienaip ar kitaip įsisukęs į skandalą tuoj puolasi siūlyti savo kandidatūrą į šalies vadovus. Visi mat jie sugeba, moka ir pasiruošę šalį valdyti. Tuoj pasipils ir parašų rinkėjai.
Kai norima žmonėms pasakyti, jog laukia sunkumai, būtinai ta žinia bus įvilkta į tokį žodžių rūbą, kad eiliniam piliečiui teks gerokai pasukti galvą mąstant, tai kas čia iš tiesų nutiks. Taip buvo su elektros algoritmais, o dabar štai bankų atstovai vis dėsto, kodėl kelia palūkanas ir kodėl neslopsta infliacija. Anuitetai, euriboras… Kaip beklausytum, vis tiek lieka neaišku. Sumokamos didelės sumos, bankai lobsta, mokėtojams stinga pinigų, neįperkama tampa dalis prekių. Tai kur čia ta ekonominė tiesa? Kaip ir su mokytojų atlyginimais, skaičiuoja, skaičiuoja ir niekaip neaišku, nes abi pusės gauna kitus skaičius – vienokius mokytojai, kitokius – Švietimo ministerija. Nustebino nesusišnekėjimas ar, reikėtų sakyti, negebėjimas diskutuoti, nes ministrui, pasirodo, netgi pasamdytas atskiras žmogus komunikacijai. Dar gerai, kad nesukurta kokia speciali VšĮ, padedanti išsiaiškinti mokytojų reikalavimus. O juk mokytojai, kaip niekas kitas, aiškiai mintis dėsto. Matyt, nelengva juos mokyti, plūkiasi ministras ir kažką žadėdamas, ir gąsdindamas neišmokėtais atlyginimais ir nežinia, kaip čia dar bus. Penkios pedagogų profsąjungos, o griežtus reikalavimus kelia tik viena. Kitos pasirašė susitarimus ir paliko streikuojančius mirkti rudens lietuje. Ir kaip neprisiminti senos lietuvių pasakos apie tėvą ir šluotražį. Mirdamas tėvas susikvietė sūnus, padavė jiems šluotražį ir paprašė perlaužti. Kiek šie besistengė, nepavyko ir gana. Tada tėvas išardė tą šluotražį ir po vieną šakelę lengvai sulaužė. Tuo parodydamas – nėra vienybės, nebus ir galybės.
Vienybės taip pat reikėtų sprendžiant narkotikų plitimo klausimą mokyklose. Ar reikia tikrinti moksleivių daik­tus? Ne visada, bet atsiradus įtarimams, kad mokinys vartoja arba ketina platinti narkotikus? Gal net klausimo tokio nereiktų kelti. Tiesiog būtina. Nėra nieko baisiau už apsvaigusį vaiką, kuris sėdi klasėje, ir nežinia, kas jam šaus į galvą. Ne tik dėl saugumo, daugiau dėl to būsimo siaubo, kuris vadinamas priklausomybe nuo kvaišalų. Baisiausias šių dienų palinkėjimas – „kad tavo vaikas narkomanu taptų“. Gyvenimo pragaras tada visai šeimai tenka.
Užtat vagims rojus. Vagia jie viską, sakytume, kas blogai padėta: statybines medžiagas, atokiau paliktą dviratį, prekes iš parduotuvių lentynų, o dabar dar ir šventųjų statulėles iš pakelės koplytstulpių. Atrodo, lyg tie graibštukai būtų žiemos miegu miegoję ir staiga pabudę, visi tuo pačiu metu. O ant vienos Gargždų parduotuvės durų ilgai kabėjo gana aiški vyriškio nuotrauka su prierašu, jog tai – vagis. Galbūt žiauroka, bet jeigu kitaip jau apsiginti neįmanoma? Geriau­siai tiems, kurie kostiumuotieji, jų pavadinti vagimis ar grobstytojais negalima, nepaisant to, kad keliamos bylos ar kuris ne kuris išvedamas su antrankiais. Jie yra verslininkai, politikai, biznio žmonės, lobistai. Tokia realybė žeidžia paprastus darbščius žmones, kuriems vagystė, kokia ji bebūtų, visada yra nusikaltimas.
O Gargžduose atsirado nauja gatvė – Turgaus. Nenauja, tik naujai pervadinta. Pavadinimas informatyvus. Kai pažvelgiame į Gargždų miesto centro pertvarkymo vizualizaciją, kuri visuomenei dar kartą bus pristatyta spalio 12 d., tai ir ateityje čia tikrai rasime turgų, tik gal ne tokį suvargusį kaip dabar. Ką gi, pamatysim.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių