Parko tvarkymas su bendruomene derintas beveik dešimtmetį
Apie Gargždų parko tvarkymą kalbama jau beveik dešimtmetį. Šios iniciatyvos ėmėsi būtent miesto bendruomenė ir 2011 m. buvo parengta parko vystymo galimybių studija. Į ją buvo įtraukti miestiečių pasiūlymai, kaip tvarkyti parką, kaip jis turi atrodyti ir kas jame turėtų atsirasti. Būtent pagal šią studiją, kuri įvertinta net Aplinkos ministerijos už bendruomenės įtraukimą į procesą, ir buvo rengiamas parko tvarkymo projektas.
Paskutinį kartą parkas tvarkytas daugiau nei prieš pusšimtį metų. Todėl ši erdvė ne tik sulaukėjusi, bet ir čia esanti infrastruktūra yra blogos būklės, pavyzdžiui, takai aptrupėję, laiptai supuvę. Norima nutiesti ir atnaujinti takus, sutvirtinti šlaitus, įrengti regyklas į Minijos upę ir piliakalnį, sutvarkyti parko apšvietimo sistemą, atnaujinti vaikų žaidimų aikštelę, įveisti juodalksnių giraites, vyšnių sodą, narcizų, neužmirštuolių pievas.
Į vietą bus atsodinta dar daugiau medžių
Parkas bus tvarkomas trimis etapais. Šiais metais prasidės pirmasis, kurio metu bus tvarkomi parko želdynai. Siekiant objektyviai įvertinti medžių būklę, buvo atliktas dendrologinis jų vertinimas. Šios srities specialistai pirmiausia ieškojo žmogaus gyvybei pavojų keliančių ir sergančių medžių. Jie buvo patikrinti specialiais prietaisais, kurie parodė, kad iš pažiūros sveiki medžiai iš tiesų yra tuščiaviduriai, išpuvę ir sveria po kelias tonas bei kelia pavojų žmonių sveikatai ar net gyvybei.
Kita dalis medžių bus šalinama dėl to, kad auga virš komunikacijų – elektros tinklų, šalia pėsčiųjų takų, kuriuos šaknys yra iškilnojusios ir apgadinusios. Tad norint atnaujinti senuosius takus ir užtikrinti, kad jie tarnautų ne vieną dešimtmetį, būtina paruošti ir gerą pagrindą, t. y. atlikti žemės kasimo darbus, kurių metu medžių šaknys būtų pažeistos ir jie nudžiūtų. Iš viso planuojama pašalinti 213 medžių, tačiau per parko tvarkymo etapus bus atsodinti net 256 klevai, ąžuolai, skroblai, liepos, t. y. daugiau, nei bus išvalyta.
Politiko sukurtoje peticijoje manipuliuojama skaičiais, klaidinama visuomenė
Praėjusią savaitę Savivaldybė kartu su želdynų ekspertais, miškininkais visuomenei surengė dar vieną parko tvarkymo pristatymą. Buvo išsamiai atsakyta į visus kylančius klausimus ir paaiškinta, kiek medžių bus šalinama, kas bus daroma, kokiais etapais ir kodėl šie pokyčiai yra būtini. Taip pat pažadėta, kad dalyvaujant gyventojams dar kartą bus ištirta dalis medžių, jog žmonės patys galėtų įvertinti jų būklę.
Pristatyme dalyvavo ir Tarybos narys Viktoras Kura, kurį ypač domino valomų ir genimų medžių skaičius. Viešame pristatyme atsakymas buvo pateiktas, tad politikas buvo informuotas ir jam yra žinoma, jog tvarkant parką bus pašalinta 213 medžių.
Vis dėlto jo sukurtoje peticijoje šie skaičiai padvigubėjo iki 400–500. Politikas peticijoje pabrėžia, kad visi šie medžiai sveiki, nors projektą pristatant visuomenei buvo akcentuota, jog nemaža dalis medžių yra pažeisti ir keliantys pavojų. Tad manipuliuodamas skaičiais, iškraipydamas faktus V. Kura visuomenei teikia klaidinančią informaciją apie projektą.
O diskusijos su bendruomene dėl parko sutvarkymo vyksta jau dešimtmetį. Tai vienas iš projektų, kuriame miesto bendruomenė dalyvauja itin aktyviai, todėl Savivaldybė ir toliau sieks, kad šis bendradarbiavimas išliktų glaudus.
Klaipėdos rajono savivaldybė praneša, kad jau netrukus bus pradėti Gargždų parko tvarkymo darbai. Šiemet bus įgyvendinamas pirmasis etapas. Kokie pokyčiai laukia, galite pamatyti čia:
Klaipėdos rajono savivaldybė