Pirmoji autorinė fotografijos paroda „Versmių sukurti paveikslai“

Autorė: Aneda Antanavičiūtė

Paroda veiks iki 2021 m. rugsėjo 4 d.

Mano pažintis su fotografija tiesiog malonus sielai pomėgis, atsiradęs tada, kai paveldėjau kaip dovaną didelį kiekį mano mamos bei krikštatėvio padarytų fotografijų. Vėliau atsirado ir bendraminčių, draugų. Turėjau norą sukurti kažką idomaus, gražaus, išskirtinio ir savito. Šią vietą atradau gana netikėtai – ją parodė vietiniai – skuodiškiai. Truikinių šaltinis arba Šmitos versmė yra iš žemių trykštantis šaltinis, kuris yra pavadintas anksčiau šalia gyvenusio ir šaltinį nuolatos prižiūrėjusio žmogaus pavarde. Versmė pasislėpusi tarp dviejų skardžių, pačiame daubos dugne. Aplink ją auga medžiai. 5–6 metrų skersmens duburyje yra dvi versmės: viena gelsvai rusva, kita šviesiai pilkšva, priklausomai nuo dugno smėlio. Pilkosios versmės „akis“ apie pusantro metro pločio, kita – beveik dvigubai platesnė. Duburių dugnas kietas, o vanduo skaidrus, vėsus. Nuo versmių, skalaudamas akmenėlius ir medžių šaknis, alma Šaltupis, vingiuojantis į Guntino upelį.

ISTORIJA: Anksčiau kaimiečiai šiame šaltinyje mirkė linus, o išaustos drobės buvo labai baltos. Ten buvo girdomi gyvuliai. Tik kartą į akivarą nugarmėjo jautis ir karvė. Dabar akivaros gylis – 6 metrai (anksčiau buvo gilesnis). Manyta šias dvi „akis“ sujungti ir pastatyti užtvanką su malūnu, bet planai nebuvo įgyvendinti. XX a. pradžioje prie šaltinio stovėjo koplyčia. Būta pasakojimų, kad ši versmė turėjusi gydomųjų savybių. Vandens ligoms, sąnariams, akims gydyti žmonės čia važiuodavę ir iš tolimesnių apylinkių. Su tuo siejęsi ir nemaža apeigų, kaip antai motinos specialiai čia kūdikius prausdavę. Beje, padavimų detalės liudytų ir apie gyvulių aukojimus versmei.

Vėliau melioratoriai, sausindami aplinkinius laukus, į šaltinius suvertė akmenis, tačiau šaltiniai išliko ir tebedžiugina savo gyvybingumu. 1974 m. per upelį buvo sumūrytas tiltas iš akmenų, įrengti suoleliai, laipteliai, ant skardžio pastatytas „pasakų namelis“, kurio balkonas buvo nukreiptas į garsiojo Šmitos šaltinio pusę. Aleksandrijos mokykla turi gražią tradiciją – kasmet prie Šmitos šaltinio praleisti paskutinę mokslo metų dieną.1980 m. versmė paskelbta hidrologiniu gamtos paminklu. 1999 m. lapkričio 3 d. Lietuvos Respublikos Aplinkos ministro įsakymu Truikinių šaltinis paskelbtas hidrogeologiniu objektu. 2002 m. įrašytas į valstybės saugomų gamtos paveldo objektų sąrašą.

Prie šio šaltinio aš sugrįždavau kasmet ir nufotografuodavau skirtingais laikotarpiais, kad kaskart vis užfiksuočiau besikeičiantį mistišką gamtos grožį, kuris mane įkvėpė ieškoti naujų vandens atspindžių.

Gargždų krašto muziejaus informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių