Pokalbiai su Ievos Simonaitytės vardo premijų laureatėmis
Rašytoja Ieva Simonaitytė Vanaguose | 1966 m. rugpjūčio 3 d. | Bernardo Aleknavičiaus (1930–2020) nuotr.

LR Seimo nutarimu 2022-ieji Lietuvoje paskelbti Ievos Simonaitytės metais. Kilnu bei prasminga, tačiau ir netikėta, nes ankstesnės kadencijos Seimas I. Simonaitytės metais jau buvo paskelbęs 2017-uosius…

Tai iš tiesų išskirtinis atvejis, kuris tarsi patvirtina prof. Domo Kauno knygoje „Aš esu Etmės Evė“ išsakytą mintį, kad „Ieva Simonaitytė (1897–1978) – išskirtinio likimo asmenybė“. Kita nemažiau išskirtinė aplinkybė yra ta, kad Lietuvoje kasmet teikiamos net dvi Ievos Simonaitytės vardo premijos: Klaipėdoje – I. Simonaitytės vardo literatūrinė premija, o Klaipėdos rajone – I. Simonaitytės vardo premija „Tau – Didžioji Ieva“.

I. Simonaitytės vardo literatūrinė premija skiriama už meniškai vertingus kūrinius, literatūrinėmis priemonėmis atskleidžiančius Klaipėdos krašto, Mažosios Lietuvos gyvenimą ir humanistines tradicijas arba įamžinantį rašytojos Ievos Simonaitytės bei kitų šio krašto šviesuolių atminimą. Rašytojos vardo premija „Tau – Didžioji Ieva“ skiriama asmeniui ar kolektyvui (pirmenybė teikiama Agluonėnų ir kitiems Vakarų Lietuvos regiono autoriams) už įdomius ir reikšmingus darbus, garsinant rašytojos vardą, kūrybą, gyvenimą, taip pat jos gimtąjį kraštą literatūros, dailės, muzikos, sporto ir kitose srityse.

Naujųjų metų pradžioje visada džiugu skaityti pranešimus, kad artėjančio lietuvių literatūros klasikės Ievos Simonaitytės gimtadienio proga (sausio 23 d.) vėl bus apdovanojami nauji premijų laureatai ir laureatės. Tačiau derėtų nepamiršti, kad prieš dešimtmetį I. Simonaitytės vardo premijų teikimo tradicija buvo atsidūrusi ant išnykimo ribos. Laimei, literatūrinę I. Simonaitytės vardo premiją remti ėmėsi ir savo pažado nuo 2011 metų laikosi UAB „Mūsų laikas“ valdybos pirmininkas, kultūros mecenatas Rimantas Cibauskas, o I. Simonaitytės vardo premiją „Tau – Didžioji Ieva“ nuo 2012 metų finansuoja Klaipėdos rajono savivaldybė.

Ar tinkamai švenčiame Ievos Simonaitytės jubiliejinius metus? Ar pakanka priimti skambų nutarimą, o finansavimo klausimų sprendimą palikti patiems kultūros projektų iniciatoriams, tikintis, kad jie kaip visada kūrybingai „išplauks“ iš apgailėtinos situacijos? Kaip mūsų pastangas įvertintų ir ką mums pasakytų pati Rašytoja?

VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ vadovas Sigutis Jačėnas pakvietė apie tai padiskutuoti I. Simonaitytės vardo literatūrinės premijos laureates – žurnalistę Jurgą Petronytę, aktorę Virginiją Kochanskytę, poetes Eleną Karnauskaitę ir Daivą Molytę-Lukauskienę bei I. Simonaitytės vardo „Tau – Didžioji Ieva“ premijos laureates – Mažosios Lietuvos tradicijų, lietuvininkų tarmės puoselėtoją Virginą Asnauskienę ir rašytoją, pedagogę, visuomenininkę Editą Barauskienę, kuri taip pat yra ir I. Simonaitytės vardo literatūrinės premijos laureatė.

Jūsų dėmesiui pristatome apžvalginę tinklalaidę, kurioje – pokalbių su laureatėmis akimirkos. Nuotraukų autorius fotografas, fotožurnalistas, kraštotyrininkas Bernardas Aleknavičius (1930–2020), skamba kompozitoriaus Vidmanto Bartulio (1954–2020) muzikos fragmentas iš kompaktinės plokštelės „Ak, buvo visko…“ | Dedikacija Ievai Simonaitytei.

Projektą remia Klaipėdos miesto savivaldybė. Partneriai Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka ir dienraštis „Vakarų ekspresas“. Išsamius pokalbius su I. Simonaitytės vardo premijų laureatėmis kviesime žiūrėti artimiausiu metu.

VAT inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių