Priekuliškis stalius vertina baldų ilgaamžiškumą

Prieš dvejus metus gavęs Užimtumo tarnybos paramą, Valius įsigijo profesionalią medienos pjaustymo įrangą ir įkūrė UAB „Baltų dirbtuvės“.

„Jei nori patvarių, ilgaamžių baldų – neskubėk“, – sako Priekulėje gyvenantis stalius Valius Petraitis, kuris savo užsakovams baldus gamina iš natūralaus medžio. Jį traukia unikali medienos faktūra, subtilus medienos kvapas, mūsuose augančių medžių tvirtumas. Valius neslepia, rankų darbo baldų gamyba yra imlesnė laiko sąnaudoms, tad užsakymas gaminamas apie porą mėnesių, bet rezultatas dažnai viršija lūkesčius. Rankų darbo baldai tvirti, ilgaamžiai, o svarbiausia – originalūs.
Pakerėjo Priekulės grožis
Prieš dvejus metus gavęs Užimtumo tarnybos paramą, Valius įsigijo profesionalią medienos pjaustymo įrangą ir įkūrė UAB „Baltų dirbtuvės“. Su savo šeima įgijęs nemažai patirties Didžiojoje Britanijoje nutarė apsistoti Lietuvoje, realizuoti save čia, gimtajame krašte. Stambūs verslo projektai, baldų gamyba viešbučiams, bankams staliui yra ne naujiena, tačiau jis siekia gaminti ir pagal individualius užsakymus tiems, kas su meile ir rūpesčiu kuria savo namus.
Iš emigracijos į Lietuvą grįžusi šeima ilgai ieškojo tinkamos vietos savo namams, tačiau juos sužavėjo Priekulė, visai netoli namų tekanti Minijos upė, istorinė lietuvininkų krašto architektūra, naujai atgimstantys paveldo objektai. Visai šalia Valiaus namų, kuriuos jis pats stato savo rankomis, yra Stragnų koplyčia – mauzoliejus. XIX a. pabaigoje–XX a. pradžioje koplyčią pastatė masonų ložei priklausęs Bronackis mirusios žmonos atminimui. Teigiama, kad žmonos palaikai buvo palaidoti koplyčios rūsyje – mauzoliejuje, o viršuje buvo įrengta nedidelė koplyčia pamaldoms. Ši koplyčia – vienas iš masonų palikimo objektų Vakarų Lietuvoje. Autentiška Priekulės krašto senųjų lietuvininkų kultūra įkvepia meistrą domėtis lietuvių tradicijomis, ornamentika, lietuviškais raštais.
Komponuoja senuosius lietuviškus ornamentus
Anot pašnekovo, rankų darbo mediniai baldai gali būti puiki pasirinkimo alternatyva masinės gamybos produktams, juk tvirta, mišku kvepianti rankų darbo lova yra gerokai ilgaamžiškesnė, patvaresnė ir originalesnė už šiandien ypač populiarius rinkoje masinės gamybos pigius medienos plokštės, kone popierinius baldus.
Staliaus pagamintų baldų vertę pabrėžia individualus dizainas, aukštos kokybės medžiagos, bet svarbiausia – rankų darbo meistriškumas. Jo įsigyta baldų gamybos įranga nėra kompiuterizuota, ji padeda tik tiksliai išpjauti ir pasiruošti gamybai. „Visus baldus braižau pats pieštuku, o kokius matmenis susidėlioju galvoje, tokius ir dirbu“, – sako priekuliškis baldų meistras.
Staliaus profesija reikalauja kūrybiškumo, techninių įgūdžių, gebėjimo dirbti su skirtingomis medžiagomis ir įrankiais bei supratimo apie baldų dizainą ir konstrukciją. Valius komponuoja savo dirbiniuose senovinius elementus, lietuviškus raštus, autentiškus baltų ornamentus.
Vienodų projektų nėra
„Aš pats nuvykstu į vietą, pats išmatuoju, pats kuriu dizainą ir pats gaminu, o jei reikia, ir sustatau. Nebijau nuvykti ir didesnių atstumų, mat šiandien nebėra daug žmonių, kurie norėtų užsisakyti autentiškų, rankų darbo baldų. Daugelis nori viską gauti čia pat, vietoje, greitai, bet ar tai bus patvaru, kokybiška ir originalu?.. Mano pagaminti baldai laiko mažiausiai dešimtmetį“, – pasakoja apie savo darbą stalius.
Pasak Valiaus, jo gaminami baldai vienetiniai, daugiau tokių pat, analogiškų niekur nebus, nes rankų darbo ypatumas ir yra tas, kad vienodų projektų nėra. Skiriasi medienos plotis, tekstūra, kas ir daro baldus ypatingai gražius, nepakartojamus.
Valius galėtų restauruoti ir senovinius baldus, sukurti ir iš medienos atraižų, tačiau nekokybiška mediena gali sugadinti brangias stakles, todėl kol kas jis klientams to nedaro. Atsisveikindamas Valius visiems linkėjo išmokti vertinti kokybę, tikrus daiktus, ieškoti įvairovės ne vien masinėje gamyboje, o namus kurti taip, kad juose būtų jauku, norėtųsi čia leisti laisvalaikį, nuolat sugrįžti. Pasak meistro, namai, jų interjeras turi atskleisti unikalią savininko asmenybę, kvepėti mišku, akį traukti savo funkcionalumu, tvirtumu, alsuoti prabanga, dekoratyvumu.

Dana LUKAUSKIENĖ
Asmeninio archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių