Šiemet pirmą kartą minima Sutartinių diena

2010 m. lapkričio 16 d. įReprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą buvo įtrauktos lietuvių polifoninės dainos – sutartinės. Siekiant pažymėti šį svarbų įvykį, lapkričio 16-oji Lietuvoje paskelbta Sutartinių diena. Tai įvyko šiemet birželio mėnesį Seimui patvirtinus Atmintinų dienų įstatymo pataisas, kuriomis nutarta papildyti atmintinų dienų sąrašą. 

Asociatyvinė nuotr.

Artinantis šiai svarbiai dienai, Etninės kultūros globos taryba pritarė Etninės kultūros globos tarybos, Lietuvos nacionalinio kultūros centro bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijos ekspertų parengtam Sutartinių tradicijos puoselėjimo centrų kūrimo metodinių gairių projektui.

Sutartinių tradicijos perdavimo ir puoselėjimo centrų kūrimo metodinės gairės parengtos siekiant apibrėžti sutartinių tradicijos centrų kūrimo koncepciją atsižvelgiant į dabartinę sutartinių tradicijos būklę, galimybes ir siekiamybes. Gairės yra sutartinių tradicijai išsaugoti skirtas strateginis dokumentas, kuriame apibūdinami svarbiausi sutartinių tradicijos bruožai praeityje ir dabar, įvardijami pagrindiniai sutartinių tradicijos centro veiklos principai ir kryptys, sutartinių tradicijos centrų formų įvairovė, sutartinių tradicijos centro statuso suteikimas, sutartinių tradicijos centrų veiklos ir bendradarbiavimas, pateikiamos kitos rekomendacijos dėl sutartinių tradicijos centrų kūrimo Aukštaitijoje ir kitose Lietuvos vietovėse.

Rengėjai tikisi, kad Gairės padės įtvirtinti sutartinių puoselėjimo centrų, buriančių sutartinių mylėtojus, statusą, paskatins kurtis naujus sutartiniųmylėtojų židinius ir kitaip prisidės prie sutartinių tradicijos gyvavimo.

Su Gairėmis galima susipažinti Etninės kultūros globos tarybos svetainėje: https://ekgt.lt/media/dokumentai/naujienos/2023/Sutartini%C5%B3%20tradicijos%20centr%C5%B3%20Gair%C4%97s_EKGT%20patvirtinta.docx.pdf

Gairės galutinai bus įteisintos, kai jas patvirtins Lietuvos nacionalinis kultūros centras bei Lietuvos teatro ir muzikos akademija. 

Etninės kultūros globos taryba sveikina visus Sutartinių dienos proga ir kviečia branginti sutartines, UNESCO pripažintas žmonijos nematerialaus kultūros paveldo vertybe!

Taryba džiaugiasi, kad Sutartinių diena minima kartu su tarptautine Tolerancijos diena. Sutarimas ir tolerancija – dvi viena kitą papildančios ir pastiprinančios vertybės. 

O sutartinių mylėtojų bei puoselėtojų bendruomenė jau pradeda švęsti Sutartinų dieną, kviesdama į įvairius renginius. Štai keletas iš jų:

Etninės kultūros globos tarybos informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių