Socialinių paslaugų centras tapo antraisiais namais

Džiugiai su dainomis Gargždų socialinių paslaugų centro sukaktį pasitiko centro lankytojai.

Krizių patyrusių šeimų vaikų bei suaugusių negalios varginamų ir senyvų gargždiškių pasaulis prasiplėtė prieš 19 metų, kai duris atvėrė Gargždų socialinių paslaugų centras, kurį jie vadina antraisiais namais. Beveik per porą dešimtmečių įstaiga išplėtė savo veiklą – įkūrė tris padalinius ir vietoj dviejų socialinių paslaugų teikia devynias gausiam būriui lankytojų. Praėjusį rugsėjį vienas iš didžiausių išbandymų – pagalbos vaikui ir šeimai padalinio kūrimas.


Naujas padalinys – išbandymas
Gargždų socialinių paslaugų centro atsiradimas praskaidrino neįgalių ir senyvų žmonių bei jų artimųjų kasdienybę, nes atsirado nauja erdvė, galimybė burtis, bendrauti, lavintis – daug veiklų lankytojams pagal jų gebėjimus. Prieš 19 metų šios įstaigos Dienos socialinės globos centrą pradėjo lankyti 17 žmonių, o Vaikų dienos centrą – 15. Socialinių paslaugų centras su trimis padaliniais dabar teikia 9 paslaugas, dirba 95 darbuotojai, iš kurių 7 yra vaiko priežiūros atostogose.
Pernai rugsėjį įkurtas pagalbos vaikui ir šeimai padalinys – vienas iš didžiausių išbandymų po buhalterijos centralizavimo. Tai didelis pokytis ne tik Gargždų socialinių paslaugų centrui, bet ir Lapių kaimo bendruomenei, nes čia reorganizuota pagrindinė mokykla prijungta prie Vėžaičių mokyklos, tik pradinukai ir darželinukai liko Lapiuose. „Lapių mokyklos buvusius bendruomeninius globos namus rajono politikai nusprendė prijungti prie Gargždų socialinių paslaugų centro, nes tai socialinė, o ne švietimo paslauga, – kalbėjo direktorė Viktorija Lygnugarienė. – Apgalvoję įstaigos struktūrą, teikiamas paslaugas, nusprendėme įkurti naują padalinį ir į jį integruoti krizių centrą. Juk abiejų grupių žmonėms paslaugos teikiamos butuose. Dabar padalinys disponuoja kotedžu Lapiuose (8 vietos) ir 4 butais Gargžduose, iš jų dviejuose paslaugos teikiamos krizių centro klientams.“
Krizių centro darbuotojai pervesti į pagalbos vaikui ir šeimai padalinį, čia perėjo ir visi dirbusieji Lapių bendruomeniniuose namuose.


Pasikeitė darbdavys
„Bendruomeniniai vaikų globos namai (juose yra 13 vaikų) – nauja paslauga, nemenkas iššūkis. Administracijai reikėjo susipažinti, perprasti šio darbo specifiką. Reikėjo viską sureguliuoti taip, kad vaikai nejaustų didelio pokyčio, nepasikeistų šių įprastas gyvenimas. Stengiamės tenkinti geriausius jų interesus“, – dėstė V. Lygnugarienė. Taigi niekas ir nepasikeitė: su vaikais dirba tie patys darbuotojai, o pastariesiems pasikeitė darbdavys – dabar Socialinių paslaugų centras. Anksčiau buvę socialiniai pedagogai dabar – socialiniai darbuotojai. Taigi specialistams įvyko pokyčių, pavyzdžiui, keičiasi atostogų trukmė.
„Bendruomeniniai globos namai – didelė šeima, direktorė – kaip mama, kas mėnesį vaikams skirianti dienpinigių. Ir darbuotojas, gyvenančias su vaikais, šie vadina mamomis, – pastebėjo direktorės pavaduotoja Vilma Bružienė. – Komandoje dirba socialiniai ir individualios priežiūros darbuotojai. Licencija buvo išduota 26 vaikams, o perėmėme 14 vaikų. Klaipėdos rajone yra poreikis plėsti krizių centro paslaugas.“

„Mes priimame savanorius – jie čia gali ateiti su savo idėjomis, lavinti savo gebėjimus. Esame atviri įvairiems pasiūlymams, labai lankstūs“, – sakė Gargždų socialinių paslaugų centro direktorės pavaduotoja V. Bružienė.


Gimtadienį pradėjo tradicine daina
Kasmet vasario pradžioje Gargždų socialinių paslaugų centro lankytojai su artimaisiais švenčia įstaigos gimtadienį, šiemet 19-ąjį. Savo būryje, be svečių. Per ankšta centro salė – ne visi galėjo tilpti, iš padalinių atvyko tik atstovai, kampuose spaudėsi darbuotojai, bet nuotaika buvo pakili. „Visada šventę pradedame savo tradicine daina, kurios žodžius sukūrėme patys, ir su muzikos vadovu pritaikėme melodiją, – šypsodamasi atskleidė V. Bružienė. – Pasveikino lankytojų tėvai, artimieji, kuriems džiugu, kad gyvuoja mūsų centras, antrieji namai. Jie nuoširdžiai dėkojo darbuotojams už kantrybę, atsidavimą, meilę, kūrybiškumą.“
„Smagu jausti grįžtamąjį ryšį – tai mūsų didžiausias įvertinimas, – patenkinta kalbėjo direktorė V. Lygnugarienė. – Mes tik komandoje, turėdami tėvų, artimųjų palaikymą, galime įgyvendinti daugelį dalykų.“
V. Bružienė antrino, kad įstaigos padaliniai geba funkcionuoti tarsi atskiri „organizmai“, tik šiek tiek reikia įsikišti administracijai, sudėlioti teisės aktus.
Per 19 gyvavimo metų Gargždų socialinių paslaugų centre atsirado gražių, lankytojų pasaulį praturtinančių tradicijų. Antai didelis džiaugsmas kasmet autobusais su darbuotojais važiuoti į vasaros palydėtuves, pramogauti. Vasarą leidžiasi ir į pažintines ekskursijas – lankėsi Drevernoje, Rusnėje ir kitur.
„Planuojame veiklas – smagu visiems išeiti iš savo namų erdvės, parodyti, ką sugeba, – kalbėjo V. Bružienė. – Kai kurie jaučiasi vieniši – malonumas kartu su vadove nueiti į kavinę, kur vienam lankytis nedrąsu. Einame į kino teatrą – dieną rodomus seansus žiūrime. Džiaugiamės, kad esame įsikūrę miesto centre – nėra trukdžių apsilankyti kur norime.“
Centro lankytojų kaita nedidelė – dalis lanko nuo pat įsikūrimo pradžios. Vienas pirmųjų – Gintautas Mejeras savo eilėmis pasveikino susirinkusiuosius su įstaigos19-uoju gimtadieniu. „Čia skleidėsi jo gebėjimai – išleido poezijos knygelę, vėl kuria eiles, gegužės mėnesį planuojame pristatyti jo kūrybą, – atskleidė V. Bružienė. – Džiugu, kai lankytojai lavina savo kūrybiškumą, mums padedant tai gali pristatyti visuomenei. Patenkinti ir jie patys – grįžę namo pasakoja įspūdžius. O jeigu laiką leistų tik toje erdvėje, už keturių sienų?“ Kasmet Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje rengiamos Gargždų socialinių paslaugų centro lankytojų darbų parodos, skirtos Tarptautinei neįgaliųjų dienai. Tai erdvė, kur gali pasireikšti kiekvienas lankytojas.


Trūksta erdvės, bet laukia idėjų
Su lankytojais kūrybiškai dirba socialiniai darbuotojai, kurie, anot vadovių, yra ir mokytojai, ir mamos, ir šokėjai, ir dainininkai, kūrybinių idėjų iniciatoriai. „Esame universalios profesijos žmonės, – šypsojosi V. Bružienė. – Mes priimame savanorius – jie čia gali ateiti su savo idėjomis, lavinti savo gebėjimus. Esame atviri įvairiems pasiūlymams, labai lankstūs. Beje, dalis savanorių, turinčių tinkamą išsilavinimą, atsiradus laisvai darbo vietai, įdarbinami. Šiuo metu yra 4 ilgalaikiai savanoriai.“ Pasiteiravus apie centro ateitį, vadovės apgailestavo, kad trūksta erdvių. „Mūsų aplinka ne visiems klientams tinka, – neslėpė V. Lygnugarienė. – Norėtume įrengti kambarį su relaksacijos priemonėmis, kad lankytojai galėtų pailsėti, bet laisvų patalpų nėra. Pernai vieną kambarį pavertėme triviečiu miegamuoju.“
Reikėtų erdvių žmonėms su specialiaisiais poreikiais – turi būti atskiros patalpos, izoliuotos nuo pašalinių garsų, bet neturi kur įrengti ir negali šių žmonių priimti. Pasak pašnekovių, valstybės politika – socialines paslaugas perduoti nevyriausybiniam sektoriui. „Mes stengiamės vykdyti funkcijas prisitaikydami prie to, ką turime“, – kalbėjo V. Lygnugarienė.

Gargždų socialinių paslaugų centre veikia suaugusių asmenų su negalia ir senyvo amžiaus asmenų dienos socialinės globos centras (beveik visus atsiveža ir parveža namo), suaugusių asmenų su negalia ir senyvo amžiaus asmenų dienos socialinės priežiūros centras, Vaikų dienos centras, padalinys Nakvynės namai, padalinys Globos centras, pagalbos vaikui ir šeimai padalinys. Čia teikiamos 9 socialinės paslaugos. Dirba 95 darbuotojai, iš jų 7 vaiko priežiūros atostogose. Lankytojai moka iki 20 proc. savo pajamų. Jie gauna priešpiečius ir pietus.


Virginija LAPIENĖ
Gargždų socialinių paslaugų centro archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių