Stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelės: Klaipėdos rajonas – lyderis

Kol kitos Lietuvos savivaldybės dar tik bando susikurti stambiagabaričių atliekų surinkimo sistemą, Klaipėdos rajonas pastaraisiais metais jau ne žodžiais, o realiais darbais rodo draugiškos aplinkai savivaldybės pavyzdį.
Ketvirtadienį Priekulės priemiestyje, Kuodžių kaime, atidaryta net trečioji stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelė. Klaipėdos rajonas – vienintelė savivaldybė Lietuvoje, kuri stato būtent savo didelių gabaritų atliekų aikšteles.


Vienintelė stato pati
„Džiaugiamės, kad atliekų tvarkymo srityje esame lyderiai, tą jaučiame kalbėdami su kolegomis iš kitų savivaldybių, tą pabrėžia ir Aplinkos ministerija. Šaunu būti šiuolaikiškiems. Tačiau tas kelias nebuvo lengvas, pirmiausia – įtikinti gyventojus. Kas važiuojate pro Gargždų ar Glaudėnų aikšteles, tai matote, kokios jos tvarkingos. Nors pastatytos prieš keletą metų, tačiau atrodo taip pat kaip ši nauja“, – Kuodžių kaime atidarant didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę kalbėjo Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas. Jis akcentavo, kad Klaipėdos rajonas – vienintelė savivaldybė Lietuvoje, kuri stato savo didelių gabaritų atliekų aikšteles. Rajono vadovas apibūdino projekto „Komunalinių atliekų rūšiuojamojo surinkimo infrastruktūros plėtra Klaipėdos rajone“ tikslus ir negailėjo gerų žodžių projekto įgyvendintojams: „Savivaldybei svarbus tvarumas, skatiname rūšiavimą ir šiandien galime pasidžiaugti, kad šiame kelyje mums stipriai padeda ir iniciatyvą rodo VšĮ „Gargždų švara“, mūsų Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyrius, kuriems tikrai rūpi, kad Klaipėdos rajonas būtų švarus, kurie šviečia visuomenę ir prisideda prie to, kad būtume aplinkai draugiška savivaldybė.“ Meras atkreipė dėmesį, kad dabar jau net trys Savivaldybės pastatytos stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelės rajono gyventojams suteikia galimybę patogiau ir greičiau priduoti turimas atliekas, nesukant galvos, kur dėti šiukšles, darytis remontus ar tvarkytis namus, sodybas.
Pasak vicemerės Violetos Riaukienės, priekuliškiai nuolat klausinėdavo, kada atidarys Kuodžių aikštelę, dabar šis pageidavimas jau išsipildė. „Tikiu, kad mūsų savivaldybė bus draugiškiausia gamtai“, – kalbėjo V. Riaukienė.

Savivaldybės meras B. Markauskas, aplinkos ministras S. Gentvilas, VšĮ „Gargždų švara“ direktoriaus pavaduotojas R. Daubaris naujoje stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelėje iškėlė vėliavą su Klaipėdos rajono centro – Gargždų – simbolika.


Gyventojams akivaizdus pavyzdys
Priekulės seniūnė Daiva Bliūdžiuvienė prisiminė, kad steigiant aikštelę Kuodžiuose buvo įvairiausių gyventojų nuomonių, buvo net grasinimų, kad „tokios seniūnės neberinksim“.
„Visgi mes radome gražių bendrų sprendimų, kvietėmės gyventojus, sodininkų bendrijas į Kultūros centrą diskusijoms. Šiandien jau turime aikštelę, į kurią gali gyventojai važiuoti net kaip į turistinį objektą akivaizdžiai pamatyti, kokia čia puiki, tvarkinga, švari bekvapė erdvė. Siekdama sumažinti važiuojančių į aikštelę automobilių triukšmą Savivaldybė išasfaltavo kelią“, – pasakojo D. Bliūdžiuvienė, itin pasidžiaugusi žaliųjų atliekų konteineriais, kurių gyventojai itin laukė.
„Klaipėdos rajono savivaldybės vadovai, VšĮ „Gargždų švara“, aplinkosaugininkai tikrai užkėlė aukštą kartelę. Prisiminus, koks chaosas Dituvos soduose buvo dar prieš kelerius metus, tai dabar situacija skiriasi kaip diena nuo nakties“, – kalbėjo Dituvos sodininkų bendrijos pirmininkas Tadas Vaitkus.
Kuodžių aikštelės atidarymo ceremonijoje už gamtosaugos iniciatyvas Savivaldybę sveikino ir Seimo narys, Aplinkos apsaugos komiteto narys Petras Gražulis.
Pasak VšĮ „Gargždų švara“ direktoriaus R. Martinkaus, pastačius Kuodžių stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelę jau padengiama 92 proc. rajono teritorijos. Ateityje Klaipėdos rajono savivaldybė planuoja statyti dar vieną aikštelę, kuri būtų arčiau Endriejavo, Veiviržėnų, Judrėnų gyventojams. Dar viena stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelė yra nuomojama iš KRATC Vėžaičiuose.

VšĮ „Gargždų švara“ direktorius R. Martinkus, rajono Savivaldybės Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėja R. Bakaitienė, vyr. specialistė V. Račkauskienė pristatė įgyvendinto projekto rezultatus. Naujos Kuodžių aikštelės įrengimas kainavo 375,8 tūkst. eurų. Tai dalis projekto „Komunalinių atliekų rūšiuojamojo surinkimo infrastruktūros plėtra Klaipėdos rajone“. Projekto metu rajono gyvenvietėse suprojektuota ir įrengta 40 pusiau požeminių konteinerių aikštelių, taip pat trys didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės Gargžduose, Sendvario seniūnijoje, Glaudėnuose, ir Priekulės seniūnijoje, Kuodžiuose. Be to, įsigyta 6 000 kompostavimo konteinerių, kurie išdalinti individualių namų savininkams, vykdytos ir šviečiamosios veiklos.


Stebėtinas progreso šuolis
Ketvirtadienį Klaipėdos rajone lankęsis aplinkos ministras Simonas Gentvilas, dalyvavęs Kuodžių stambiagabaričių atliekų aikštelės atidarymo ceremonijoje, akcentavo, kad per 30 metų padarytas milžiniškas progresas aplinkosaugoje. Ministras prisiminė, kad dar vaikystėje Švedijos laikraščiuose skaitė apie Kalotės sąvartyne gyvenančius benamius vaikus. „Lietuvoje buvo 800 legalių ir nelegalių sąvartynų. Rekultivavome juos nuo Kiškėnų iki Kalotės. Įkūrėme 10 kokybės standartus atitinkančių sąvartynų – tokius kaip Dumpiai. Tad artimiausiu metu mes jau nieko nebevešime į sąvartynus. 2030 m. planuojame tik 5 proc. visų komunalinių atliekų šalinti sąvartynuose. Tai Klaipėdos regionas yra pažangos lyderis“, – optimizmo nestokojo aplinkos ministras S. Gentvilas, į Kuodžių aikštelės atidarymą atvažiavęs net nepaisydamas savo kojos traumos. Ministras informavo, kad tokių aikštelių kaip Kuodžių, Lietuvoje yra 118, jose surenkama 70 000 tonų atliekų. „Kol kas tai yra per mažai. Leisiu pakritikuoti regioninius atliekų surinkimo centrus – per sudėtinga gyventojui. Tad turime stengtis, kad kuo daugiau atvežtų čia, į tokias aikšteles, kur kuo daugiau išrūšiuojama. Ir tuo pačiu mažiau nuvežtume į regioninius sąvartynus šalinimui ir deginimui“, – kalbėjo aplinkos ministras. Jis atkreipė dėmesį, kad stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelės gyventojams yra būtinybė. „Mes turime padėti juos privilioti, įleisti juos visą parą, kaip, pavyzdžiui, Suomijoje, kad tik kuo mažiau atliekų nuvežtume į sąvartynus“, – skatino S. Gentvilas.

Ministras nulenkė galvą
Aplinkos ministras akcentavo Klaipėdos rajono savivaldybės lyderystę statant būtent savas stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles. Toks atvejis Lietuvoje – pirmasis. Jis pagyrė Savivaldybės nuostatą kuo mažiau šiukšlių vežti į KRAC ir mokėti vartų mokestį, nes atliekų rūšiavimas ir perdirbimas yra tvarios gamtosaugos ateitis.
„Kartu su viceministre Raminta Radavičiene labai norėjome atvažiuoti čia ir nulenkti galvas, kad Klaipėdos rajono savivaldybė daro tokias pastangas ir lygiagrečiai su kompostavimu, rūšiavimo infrastruktūra, prisideda savais pinigais. Europoje yra tokių valstybių, kurios moka dividendus savivaldybėms iš tokių aikštelių veiklos, nes savivaldybių atliekų tvarkymo bendrovės tampa žaliavų gamintojais ir jas realizuoja brangiai. Tad jūs galite galvoti jau ne apie išlaidas, o pajamas. Esate gerame kelyje, mes norime važiuoti aplink Lietuvą ir pasakoti apie jūsų rajono gražų pavyzdį. Labai svarbu, kad žmonės žinotų, juos reikia šviesti“, – skatino aplinkos ministras S. Gentvilas.
Kuodžių aikštelės atidarymu džiaugėsi aplinkos viceministrė R. Radavičienė. Jos nuomone, tai yra vienas iš įrankių turėti efektyvią sistemą, o vadybiniai operatoriaus gebėjimai įtraukti visuomenę leis turėti puikų rezultatą. „80 skirtingų atliekų rūšių, priimamų į tokias aikšteles Austrijoje, tikrai ne riba. Tokios aikštelės apskritai tampa socialinio bendravimo forma“, – tokios ateities Kuodžių aikštelei linkėjo viceministrė.
Pasak VšĮ „Gargždų švara“ direktoriaus R. Martinkaus, iš stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelių į sąvartynus beveik jau nebevažiuoja nei polistirolas, nei langų stiklas, nei popierius, nei plastikas, nei tekstilė, nei tuo labiau statybinės sunkiosios atliekos. „Per mėnesį iš visų aikštelių išvežame perdirbti apie 160 kubų polistirolo, mediena, stiklas taip pat išvežamas perdirbti, tekstilė vežama deginti ir t. t.“, – paaiškino R. Martinkus.


Visas projektas „Komunalinių atliekų rūšiuojamojo surinkimo infrastruktūros plėtra Klaipėdos rajone“ iš dalies finansuojamas Europos Sąjungos sanglaudos fondo lėšomis: projekto vertė – 1 837 919 Eur.
Klaipėdos rajono savivaldybės lėšos – 275 687 Eur; Paramos (Sanglaudos fondo lėšos) – 1 562 231 Eur.


Vilija BUTKUVIENĖ
A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content